ההצבעה על פיזור הכנסת
(צילום: ערוץ כנסת)

צעד ראשון לקראת בחירות חדשות: מליאת הכנסת הצביעה אחר הצהריים (יום ד') בקריאה טרומית בעד פיזורה. למרות היעדרות חברי הכנסת של רע"מ בראשות ח"כ מנסור עבאס, השיגה האופוזיציה רוב של 61 חברי כנסת לעומת 54 מתנגדים. חברי הכנסת של כחול לבן תמכו בהצעה. כעת הצעת החוק תעבור לוועדת הכנסת שתדון בה ביום שני לפני הקריאה הראשונה, ואז תשוב לוועדה לפני הקריאה השנייה והשלישית שאמורות להתקיים בשבועות הקרובים. רגע לפני ההצבעה על החוק אמר יו"ר כחול לבן בני גנץ במשדר המיוחד של אולפן ynet כי "אם נתניהו יעביר תקציב, הכול יסתדר".
7 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו ובני גנץ
בנימין נתניהו ובני גנץ
בנימין נתניהו ובני גנץ במליאת הכנסת
(צילום: דני שום טוב, דוברות הכנסת)
"אין לי שיח עם יאיר לפיד, אבל יש אנשים שנמצאים במגעים", אמר גנץ בתשובה לשאלה על אפשרות של ממשלה חליפית והוסיף: "כל דבר שימנע בחירות הוא דבר רצוי. הפתרון הטוב ביותר הוא שהתקציב הזה יועבר והממשלה הזו תמשיך לתפקד. הליכוד צריך להחליט שהוא מעביר את התקציב, נתניהו צריך לשים את התקציב בראש סדר העדיפויות שלו ואז הכול יסתדר".
גנץ הבהיר עם זאת כי אישור התקציב בממשלה לא יספק אותו: "זה לא מספיק לי, אני צריך שזה יעבור בכנסת בשלוש קריאות. יש הסכם ויש תאריך ויש לוחות זמנים ויש חוק".
גנץ: "אם נתניהו יעביר תקציב, הכול יסתדר"
(צילום: אלי מנדלבאום)

7 צפייה בגלריה
אבי ניסנקורן ומנסור עבאס
אבי ניסנקורן ומנסור עבאס
ח"כ עבאס לצדו של השר ניסנקורן
(צילום: אלכס קולומויסקי)
יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד), שהציג את הצעתו לפזר הכנסת, אמר: "יש מבוגר אבל הוא לא אחראי. בכל פעם שיש בעיה הוא זורק את האחריות על מישהו אחר. השארתם יותר מדי מאיתנו מאחור, מיואשים, לבד. שברתם את שותפות הגורל. שברתם את ההבנה שאנחנו יחד לפני ואחרי כל המחלוקות בינינו, שיש סיבה לזה שאנחנו חיים ודווקא יחד.
"קרעתם את הרקמה החברתית הישראלית לחתיכות, בשביל מה? מה יצא לכם מזה? בשביל כמה ג'ובים? בשביל משרדים ממשלתיים שהמצאתם והם ריקים מתוכן? בשביל זה הפכתם את הרוח הישראלית לרוח פרצים? בשביל זה הפכנו למדינה שבה תוקפים הורים שכולים? איך זה קרה לנו? ההורים האלה נתנו הכול בשביל להגן על מדינת ישראל כדי שכולנו נוכל לחיות כאן".
לאחר ההצבעה צייץ לפיד כי "פיזור הכנסת אינו ניצחון. הוא הצעד הראשון לעבר ממשלה אחרת שתטפל בקורונה ובכלכלה ולא תגרום לאזרחים לשנוא זה את זה".
לפיד: "יש מבוגר אבל לא אחראי"
(צילום: ערוץ כנסת)

7 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
ראש הממשלה נתניהו במשכן הכנסת
(צילום: אלכס קולומויסקי)
יו"ר ימינה ח"כ נפתלי בנט, תקף את נתניהו ולפיד: "יש מכנה משותף לשניהם, הם עושים פוליטיקה יומם וליל. שניהם עוסקים בהפצת שנאה - למתיישבים, לחרדים, לערבים. כן, גם מי שגר ביצהר הוא בן אדם. גם החרדים הם בני אדם, וכן גם אנשי שמאל אוהבים את מדינת ישראל. לפיד וגם נתניהו - נכשלתם ונכשלתם בגדול. היום זה או שהממשלה מתפרקת או שמדינת ישראל מתפרקת".
יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ, שהציע גם הוא חוק לפיזור הכנסת, תקף את גנץ בפרפראזה על מילות השיר "אמרו לו" שכתב עלי מוהר ושר אריק איינשטיין: "אמרו לו שנתניהו שקרן, שתקציב לא יוגש. אמרו לו שהוא מוכרח להיות זהיר כי אין הסכם עם נחש, אך הוא לא למד שום לקח ואין לו גם שכל להצטער. אמרו לו שרוטציה עוד שנה זה לא מציאה, אמרו לו שהוא נכנס פה לצרה ואין יציאה. גמרנו להצביע למפלגות שנשבעות לא לשבת עם ביבי ובוגדות בבוחרים".
השר דודי אמסלם מהליכוד תקף את יו"ר כחול לבן גנץ: "ההופעה של גנץ בטלוויזיה אתמול הייתה פתטית. הבן אדם מתחיל במערכת הבחירות שלו. הוא אומר 'ישראל לפני הכול'. דאגת לשני רכבי אאודי 8, יצרת לעצמך את האבטחה, למה? גנץ לפני הכול. גנץ נגרר אחרי לפיד ובנט, אין לבני גנץ עמוד שדרה, הוא לא מבין בנושא תקציב. מה שמעניין אותו זה הרוטציה. הוא הגיע למסקנה שהוא לא יקבל אותה, אז הולכים עכשיו לבחירות".
7 צפייה בגלריה
דודי אמסלם
דודי אמסלם
השר אמסלם במליאה
(צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
ח"כ מנסור עבאס, יו"ר מפלגת רע"מ ברשימה המשותפת, כתב ברשתות החברתיות: "למרבה הצער ישנם פוליטיקאים שעדיין מאמינים שדגדוג של רגשות אנשים היא הדרך הנכונה ביותר להצדיק את כישלונם ולמנוע מאנשים לדעת את האמת. נכון שהמציאות האומללה שלנו נגרמת בראש ובראשונה ממדיניות גזענית, אך לצערי חלק מבני החברה אינם מבינים שהדרך שבה עובדים בה הפוליטיקאים האלו והשליטה שלהם ברגשות מדגדגים היא אחד הגורמים למציאות האומללה שלנו".
נאומו של ח"כ בנט במליאה
(צילום: ערוץ כנסת)

ריאיון עם השר איציק שמולי
(צילום: אלי מנדלבאום)

ריאיון עם ח"כ יבגני סובה
(צילום: אלי מנדלבאום)

מוקדם יותר התכנסה כחול לבן לישיבת סיעה בלתי מתוכננת ובה הוחלט למשוך את חוק השוויון, שרק באחרונה החליטו להעלותו. הסיבה היא שלחוק זה לא צפוי להיות רוב. בהודעה מטעם כחול לבן נאמר כי בכוונת הסיעה להעלות את החוק בשבוע הבא.
הליכוד הודיעה כי הסיעה תתכנס בשעה 20:00 בכנסת. בפתח הישיבה ראש הממשלה בנימין נתניהו ייתן הצהרה לתקשורת. יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר מהליכוד אמר במשדר המיוחד ב-ynet כי "לצערי הרב נראה שכחול לבן גמרו בדעתם ללכת לבחירות. את גנץ לא מעניין הציבור הישראלי כרגע. ההחלטה שלו היא התאבדות פוליטית, אני מתקשה להבין אותה. ראש הממשלה פעל ביושר מולו, מי שבינתיים לא פועל ביושר זה הם. מה הם ציפו? שהם יקימו וועדת בדיקה בענייני צוללות כדי להתריס בפני הליכוד ואנחנו נשב ונשתוק?".
7 צפייה בגלריה
בני גנץ
בני גנץ
גנץ, היום
(צילום: אלכס קולומויסקי)
ח"כ מיקי זוהר בריאיון, היום
(צילום: אלי מנדלבאום)

"אנחנו לא חוששים מבחירות", טען ח"כ זוהר. "אנחנו חושבים שאם יהיו בחירות, אנחנו בעזרת השם ננצח בהן. אבל אנחנו לא רוצים לגרום לכך שיהיו בחירות, משום שזה לא אחראי. אם הולכים אחורה רואים שהם הפרו את ההסכם בהרבה מאוד מקרים. אני חושב שבכחול לבן כבר לא נותנים את האמון שבני גנץ היה מצפה לו מתוך חבריו. כי אם היה לו אמון מוחלט אני לא חושב שהוא היה הולך למצב כזה. אני חושב שחברים בכחול לבן אמרו לו – 'אם אתה לא הולך לפיזור הכנסת לא ניתן לך להמשיך להוביל'".
גנץ תמך בהצעה לפיזור הכנסת מתוך כוונה להלחיץ את נתניהו להגיע לפשרה, הגם שאיום פיזור הכנסת בשלוש קריאות נראה כרגע כאיום ריק מכדורים. ב-23 בדצמבר הכנסת תתפזר אוטומטית אם לא יוגש תקציב, והדבר יוביל לבחירות ב-23 במרץ – מועד פחות נוח לראש הממשלה בנימין נתניהו, שמעדיף בחירות לקראת הקיץ, לאחר ההגעה הצפויה של חיסוני הקורונה להמונים.
אסף זמיר בריאיון הבוקר באולפן ynet
(צילום: ירון ברנר)
7 צפייה בגלריה
יריב לוין
יריב לוין
יו"ר הכנסת לוין בדרך למליאה
(צילום: אלכס קולומויסקי)
7 צפייה בגלריה
מיקי זוהר
מיקי זוהר
מיקי זוהר
(צילום: אלכס קולומויסקי)
במועד זה או אחר - ההליכה לבחירות נראית בלתי נמנעת. גורמים פוליטיים בכירים אכן אמרו אתמול כי פיזור הכנסת הוא רק עניין של זמן, וכי אין בכוונתו של נתניהו לרסן את המשבר הפוליטי העצום ולעלות לפסים של משא ומתן רציני לאישור תקציב המדינה.
אפשרות אחרת היא פשרה בין כחול לבן לליכוד שתוביל לדחיית מועד אישור התקציב, אבל בג"ץ אותת כי הוא לא צפוי לקבל פשרה שכזו. בכל מקרה, גם מבחינה פוליטית עדיף לגנץ לבחור בדרך פיזור הכנסת אוטומטית עקב אי העברת תקציב כדי להראות שיתקיימו בחירות על נושא מהותי ולא על נושא פוליטי, שפוגע בו מול הליכוד ובמקביל מעניק הישג גדול ליריבו בהובלת גוש המרכז-שמאל, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד.
לנושא התייחס היום גם יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה, שאמר כי הוא "קורא לאותם אנשים שמתיימרים להנהיג את המדינה – אני מצפה מכם לעזוב את הפוליטיקה ולעסוק בקורונה. תחשבו איך מקבלים החלטות בקבינט במצב כזה".
פורסם לראשונה: 13:00, 02.12.20