3 צפייה בגלריה
אדי רמה ראש ממשלת אלבניה
אדי רמה ראש ממשלת אלבניה
ראש ממשלת אלבניה אדי רמה
(צילום: AP)
ראש ממשלת אלבניה אדי רמה ינחת היום בצהריים (ראשון) לביקור מדיני בישראל, על רקע מתקפות הסייבר החריפות שביצעה איראן נגד ארצו שהובילו לניתוק היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות בחודש שעבר. מטרת הביקור מבחינת אלבניה היא לקבל סיוע מישראל כדי לחזק את הגנת הסייבר שלה.
רמה ייפגש היום עם ראש הממשלה יאיר לפיד ומחר עם נשיא המדינה יצחק הרצוג. המשלחת האלבנית שהתלוותה אליו, שכוללת שרים וסגני שרים מממשלתו, ראשי אבטחת סייבר ובכירים נוספים, עתידים לפגוש חברות ישראליות מובילות בתחום הסייבר וביטחון המידע ואף את ראש מערך הסייבר הלאומי גבי פורטנוי. ראש הממשלה האלבני צפוי גם להיפגש עם ראש האופוזיציה בנימין נתניהו ועם יו"ר הכנסת מיקי לוי.
3 צפייה בגלריה
האקר האקרים איראן סייבר אילוס אילוסטרציה
האקר האקרים איראן סייבר אילוס אילוסטרציה
שורה של אתרי ממשלה ושירותים דיגיטליים באלבניה הושבתו. אילוסטרציה
(צילום: shutterstock)
אלבניה הודיעה כאמור לפני כחודש וחצי כי החליטה לנתק את קשריה הדיפלומטיים עם איראן, וכי הצוות הדיפלומטי של טהרן בבירה טירנה נדרש להסתלק מהמדינה בתוך 24 שעות. ראש הממשלה רמה הסביר כי מדובר בתגובה למתקפת סייבר קשה שחוותה אלבניה ביולי האחרון - מתקפה שלדבריו בוצעה על ידי האקרים שבעבר ביצעו גם מתקפות סייבר בישראל. במתקפה, שאירעה ב-15 ביולי, הושבתו זמנית שורה של אתרי ממשלה באלבניה ושירותים דיגיטליים שסופקו באמצעותם.
"הממשלה החליטה לנתק באופן מיידי את היחסים הדיפלומטיים עם הרפובליקה האיסלאמית של איראן", אמר אז רמה בנאום מצולם שפרסם ברשתות החברתיות. "התגובה הקיצונית הזו תואמת לחלוטין לחומרה ולסכנה שבמתקפת הסייבר, שאיימה לשתק את השירותים הציבוריים, למחוק מערכות דיגיטליות ולפרוץ לרשומות ממשלתיות, ליירט התקשרויות אינטרנטיות ממשלתיות ולזרוע כאוס ואי-ביטחון במדינה".
רמה ציין כי ההחלטה התקבלה בתום חקירה נרחבת שנערכה בעקבות מתקפת הסייבר, וסיפקה לדבריו "ראיות בלתי ניתנות לערעור" לכך שאיראן עמדה מאחורי התקפה. הוא ציין כי לשם ביצועה איראן יצרה קשר עם ארבע קבוצות שונות של האקרים, ושחלקן עמדו מאחורי מתקפות סייבר בישראל, סעודיה, ירדן, איחוד האמירויות, כוויית וקפריסין. לאחר מתקפת הסייבר, אלבניה דיווחה על פרסומם של נתונים אישיים של חברי ממשלה אלבנים שהוצאו ממאגרי המדינה.
נושא נוסף שעתיד לעלות בשיחות הוא קידום קיומה של ועידה ראשונה מסוגה בישראל בהשתתפות ראשי ממשלות אזור הבלקן, על מנת לחזק את קשריהן עם ישראל בתחומי האנרגיה, החקלאות, הסייבר ועוד.
גורמים המעורים בפרטי הביקור מסרו כי מי שפעל מאחורי הקלעים לארגון הביקור הוא איש העסקים היהודי אלכסנדר משקביץ, חבר קרוב של ראש ממשלת אלבניה, שאף מתגורר בישראל. משקביץ עומד בראש קבוצת ERG, אחת המפיקות הגדולות בעולם של מגוון מתכות.