1 צפייה בגלריה
גדעון סער נפלתי בנט בני גנץ
גדעון סער נפלתי בנט בני גנץ
ההחלטה תלויה עכשיו בבנט
(צילום: עמית שאבי, AFP, אבי מעולם)
שר המשפטים גדעון סער מסכים ליוזמתו של שר הביטחון בני גנץ להקים ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות. בעקבות עבודת מטה בין משרדי הבטחון והמשפטים ובה סוכמו קווי המתאר על בדיקת הפרשה מבלי לפגוע בהליך הפלילי שכבר מתנהל נגד כמה מהמעורבים.
בראיון הערב לרשת ב' אמר סער שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט היה שותף לעבודת המטה בנושא. "המועד שבו שר הביטחון יבחר להביא את הנושא לממשלה נמצא בידו. אנחנו נתנו 'אור ירוק' לנושא הזה", אמר השר. עם זאת, החלטה על הקמת ועדה שכזאת צריכה להתקבל בממשלה - ושר המשפטים הוא רק זה שאמון על הקמת הוועדה, כך שהתנעת המהלך תלויה כעת בראש הממשלה נפתלי בנט.
סער כבר ציין בריאיון ל"ידיעות אחרונות" לפני כחודש כי "כשהנושא הועלה על ידי שר הביטחון היו לי השגות על נוהלי העבודה ועל סמכויות הוועדה. בינתיים, ישבנו וחשבנו שצריך לבדוק את הנושא שכן החל כבר הליך פלילי. לכן מיניתי צוות מקצועי בהשתתפות היועץ המשפטי לממשלה כדי שימליץ בנושא".

בג"ץ דחה כבר בחודש שעבר עתירות בנושא וקבע כי אין לו עילה חוקית לכפות את הקמת הוועדה, אך רמז בבירור שהנושא מחייב בדיקה ציבורית. בעקבות זאת אמרה נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, דורית ביניש, כי יש להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקר תהליכי קבלת ההחלטות בפרשה, ואמרה כי מפסיקתו של שופט העליון יצחק עמית לפני כמה חודשים עולים רמזים לכך. השופט עמית דחה את העתירות בטענה שבית המשפט העליון אינו יכול על פי החוק היבש להורות לממשלה להקים ועדות חקירה, אך מדבריו עליו שרצוי שאכן תקום כזאת.