גורם איראני הודיע בצהריים (יום ד') כי ארצו מוכנה לשוב למשא ומתן עם המדינות האירופיות על חזרה להסכם הגרעין משנת 2015. דבריו של הגורם, שזהותו לא נחשפה, הובאו בערוץ הטלוויזיה האיראני בשפה האנגלית Press TV, המשמש כשופרו של משטר האייתוללות. לכן מייחסים בעולם משמעות לדברים, והם זוכים לסיקור נרחב.
3 צפייה בגלריה
אברהים ראיסי
אברהים ראיסי
נשיא איראן ראיסי. המשא ומתן נעצר בקיץ
(צילום: AP)
3 צפייה בגלריה
צנטריפוגות במתקן העשרת אורניום באיראן
צנטריפוגות במתקן העשרת אורניום באיראן
צנטריפוגות במתקן העשרת אורניום באיראן
(צילום: AP)
"איראן הביעה באופן רשמי נכונות לשיחות ישירות עם שלוש המדינות האירופיות שהיו חתומות על הסכם הגרעין", אמר המקור ל-Press TV. "איראן הזמינה את נציגי שלוש המדינות הללו לטהרן, והציעה במקביל לשלוח את נציגיה שלה לבירות של שלוש המדינות, כדי לקיים את השיחות. עם זאת, היא טרם קיבלה תגובה כלשהי".
הסכם הגרעין בין איראן למעצמות, נזכיר, נחתם בשנת 2015, למורת רוחן של ממשלת ישראל ומדינות במפרץ הנחשבות ליריבותיה של איראן. במסגרת ההסכם התחייבה איראן לצמצם משמעותית את תוכנית הגרעין שלה ולפתוח אותה לפיקוח אדוק יותר מצד הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), כדי שהעולם יהיה בטוח שהיא אינה מתקרבת לפיתוח פצצה גרעינית. בתמורה הוסרו רוב הסנקציות הכבדות שחנקו את כלכלתה.
אלא שבמאי 2018 הודיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי ארצו פורשת מההסכם, בטענה שהיה זה הסכם גרוע שרק אפשר לאיראן לשקם את כלכלתה במקביל להמשך פעילות הטרור שלה ברחבי העולם. המדינות האחרות החתומות על ההסכם – בריטניה, צרפת, גרמניה, סין ורוסיה – ניסו לשכנע את וושינגטון שלא לפרוש, אך ללא הועיל. בשנה שעברה הודיעה איראן כי בתגובה לפרישה האמריקנית גם היא מתחילה להתיר בהדרגה את התחייבויותיה, ולאחרונה אף החלה להעשיר אורניום לשיעור של 60% – שיעור המקרב אותה מאוד לפיתוח של נשק גרעיני.
3 צפייה בגלריה
איראן שיחות גרעין וינה אוסטריה
איראן שיחות גרעין וינה אוסטריה
מלון שבו נערכו שיחות הגרעין בווינה, לפני שנתקעו
(צילום: רויטרס)
באמצע השנה, אחרי כניסתו של ג'ו ביידן לתפקיד נשיא ארה"ב, החלו איראן והמעצמות לדון באפשרות לחזור להסכם הגרעין מ-2015. אף שבתחילה דווח על התקדמות בין הצדדים, לקראת הקיץ המגעים נתקעו, וכשאיברהים ראיסי הקיצוני נבחר לנשיא איראן החדש הם הוקפאו כליל. בתחילת החודש התכנסו נציגי איראן והמעצמות בבריסל כדי לקיים דיונים ראשוניים על עצם חידוש השיחות בנוגע לחזרה לתוכנית הגרעין, אך עד כה לא הוכרזה חזרה לשיחות.
משמעות ההודעה שמסר הגורם האיראני בצהריים, שלפיה איראן מוכנה לחזור לשיחות עם שלוש הנציגות האירופיות בהסכם, היא שהיא שוללת את האפשרות לקיים שיחות ישירות עם וושינגטון. עם זאת, אין בכך חריגה מהקו של הממשל האיראני הקודם: גם בימי הנשיא חסן רוחאני שיחות הגרעין בווינה התנהלו באופן ישיר רק בין איראן לחמש המדינות האחרות החתומות על ההסכם. הנציגים האמריקנים, מצדם, שהו במלון אחר, ומתווכים העבירו מסרים בינם לבין האיראנים בניסיון להגיע להסכמות.