הפגנה של כמה מאות פרו-פלסטינים מחוץ לתערוכת "פסטיבל נובה" במנהטן שבניו יורק הפכה אתמול (שלישי) לאירוע אנטישמי, שכלל גם הזדהות עם חמאס וחיזבאללה.
את ההפגנה יזם הארגון הפרו-פלסטיני "Within Our Lifetime", והיא כונתה "יום זעם לעזה". היא החלה בעצרת ביוניון סקוור, ובהמשך המוחים פנו לכיוון וול סטריט, שם מוצגת מאז אפריל תערוכה המוקדשת לקורבנות וניצולי מסיבת הנובה.
2 צפייה בגלריה
ההפגנה הפרו-פלסטינית במנהטן שבניו יורק
ההפגנה הפרו-פלסטינית במנהטן שבניו יורק
ההפגנה הפרו-פלסטינית במנהטן

המפגינים הציתו אבוקות, הניפו דגלים של גדודי אל-קסאם של חמאס ושל חיזבאללה, צעקו "תחי האינתיפאדה" ונשאו כרזות עם סיסמאות כמו "יחי 7 באוקטובר" ו"ציונים אינם יהודים ולא בני אדם". בסרטון אחד שפורסם ברשת X נראה אחד המפגינים אומר ליהודים ביוניון סקוור: ״הלוואי שהיטלר עדיין היה כאן, הוא היה מחסל את כולכם“. המשטרה נכחה באזור ההפגנה בכוחות מוגברים, ועצרה שלושה מפגינים.
חברי קונגרס דמוקרטים בניו יורק גינו בחריפות את ההפגנה. חברת הקונגרס אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, מהתומכות הבולטות ביותר בפלסטינים, כתבה ברשת X כי ״הדה-הומניזציה והפיכת יהודים למטרה כפי שקרה במחאה מחוץ לתערוכת פסטיבל נובה הן אנטישמיות זוועתית, חד וחלק". לדבריה, "לאנטישמיות אין מקום בניו יורק ובשום תנועה שמתמקדת בכבוד האדם ובשחרור״.
2 צפייה בגלריה
תערוכת "פסטיבל נובה" במנהטן שבניו יורק
תערוכת "פסטיבל נובה" במנהטן שבניו יורק
תערוכת "פסטיבל נובה" במנהטן
(The New York Times)

מנהיג הדמוקרטים בבית הנבחרים, האכים ג׳פריס, אמר כי ״להתנהגות המחפירה שנועדה להצדיק הרג של יהודים אין מקום בחברה מתורבתת. לא נסבול זאת". גם המפיק המוזיקלי סקוטר בראון, שעזר בארגון תערוכת "פסטיבל הנובה", כתב באינסטגרם: ״אני לא מבין איך מחאה נגד מיצג זיכרון לאוהבי מוזיקה תמימים שנאנסו ונטבחו ונחטפו עוזרת“.
ראש העיר ניו יורק, אריק אדמס, גינה גם הוא את ההפגנות. "כל תושב ניו יורק שתומך בשלום לא יכול לעמוד ליד מי שמנופף בדגלי חמאס וחיזבאללה, במיוחד בתערוכה שמנציחה את קורבנות הטבח בפסטיבל נובה. זו אנטישמיות טהורה", הוא אמר. "משטרת ניו יורק פיקחה על אלפי הפגנות שלווות, אך חובתנו לעצור כל מי שמפר את החוק. תושבי ניו יורק תמיד יהיו בטוחים כאן".
התערוכה, תחת השם "6:29 בבוקר, הרגע שבו המוזיקה עמדה במקום", משחזרת את אירועי 7 באוקטובר במסיבת הנובה ואת הימים שאחרי, באמצעות חפצים שהושארו במקום וצילומי וידאו. היא תהיה פתוחה עד 22 ביוני.