לראשונה זה שלוש שנים, תל אביב ירדה למקום החמישי בדירוג הערים שקידמו את צרכי הקהילה הגאה בשנה החולפת, ועיריית גבעתיים דורגה במקום הראשון. כך עולה ממדד הגאווה של האגודה למען הלהט"ב, שהוגש היום (שלישי) לנשיא המדינה יצחק הרצוג.
המדד שמתפרסם לקראת חודש הגאווה, בערב יום המאבק הבינלאומי נגד להט"בופוביה, בדק את יחסן של רשויות מקומיות ברחבי הארץ לקהילת הלהט"ב וכיצד תמכו וקידמו את צרכי הקהילה במרחב המקומי בשנה החולפת, במטרה לקדם מרחב בטוח ללהט"ב בכל מקום בישראל. לפי המדד, עיריית רמת גן דורגה במקום השני, עיריית ראשון לציון במקום השלישי וכפר סבא במקום הרביעי. עיריית ירושלים נותרה גם השנה בתחתית הדירוג.
3 צפייה בגלריה
מצעד הגאווה של תל אביב 2019
מצעד הגאווה של תל אביב 2019
ירדה לראשונה למקום החמישי. מצעד גאווה בתל אביב
(צילום: מוטי קמחי)
באגודה למען הלהט"ב הסבירו שהשנה נמדד מספר שיא של 85 ערים ורשויות מקומיות בהן פועלות התארגנויות גאות שמלוות על ידי האגודה, על סמך 34 שאלות בחמש קטגוריות: רווחה, חינוך, תשתיות, נראות ציבורית ותרבות. נבדק בין היתר, האם העירייה אישרה רישום זוגיות לזוגות להט"בים עבור קבלת זכויות ושירותים, האם יש עובד סוציאלי פעיל שאחראי על נושא הלהט"ב, האם התקיימה הכשרה לצוותי הרווחה בנושא והאם העירייה תמכה בפעילות לציון חודש הגאווה.
על עיריית גבעתיים, שנמצאה לראשונה בעלת היחס הטוב ביותר ללהט"ב בישראל, אמרו באגודה כי "העירייה מפיקה עשרות אירועים ופרויקטים לאורך כל השנה עבור הקהילה הגאה, קיימה הכשרות מיוחדות לצוותי מחלקות העירייה בנושא להט"ב, הקימה מרפאה למשפחה הגאה, הייתה העירייה הראשונה שאישרה רישום זוגיות ללהט"ב ואף מקפידה להתייחס למאבק בלהט"בופוביה בבתי הספר".
במקום השני מדורגת עיריית רמת גן שחנכה השנה את המרכז הגאה של העיר שבו נערכות עשרות פעילויות ואירועים למגוון האוכלוסיות בקהילה הגאה, תוך הפגנת נראות להט"בית יוצאת דופן, גם כתגובה ציבורית לפשעי שנאה נגד הקהילה. במקום השלישי נמצאת עיריית ראשון לציון עם עשייה נרחבת בתחומי הרווחה, החינוך והתרבות, ומענים חדשים עבור חברי הקהילה החל ממכינה קדם צבאית ללהט"ב ועד קבוצת ספורט גאה. את מקום הרביעי תופסת עיריית כפר סבא שזינקה בתשע נקודות בהשוואה לשנה שעברה, תוך פתיחה של מרכז גאה ראשון בעיר וקבוצות פעילויות שונות.
3 צפייה בגלריה
מדד הגאווה ברשויות המקומיות
מדד הגאווה ברשויות המקומיות
(צילום: האגודה למען הלהטב)
עיריית תל אביב יפו מדורגת השנה לראשונה במקום החמישי ביחס ללהט"ב. "העירייה מפעילה ומממנת את המרכז הגאה, שמוביל בתמיכתה מאות פעילויות, אירועים, פרויקטים קהילתיים, מקומות התנדבות ושירותים לכל הקשת הגאה ועתידה לפתוח בקרוב את המרכז הגאה החדש בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים", אמרו באגודה. "לצד זאת, רק פחות ממחצית מבתי הספר הממלכתיים בעיר קיימו סדנאות לחינוך לסובלנות ונגד להט"בופוביה". את המקום השישי חולקת עיריית קריית אונו שעלתה בציון ב-18% יחד עם המועצה האזורית דרום השרון, שלראשונה משתתפת במדד ומובילה בקרב המועצות האזוריות.
במקום השביעי נמצאת עיריית קריית ביאליק שהפכה לרשות המקומית הצפונית המובילה ביחס ללהט"ב - ורושמת גם היא עלייה של 18% בהשוואה לשנה שעברה. במקום השמיני מדורגת עיריית מודיעין מכבים רעות שפתחה לראשונה בית גאה בעיר ומקדמת פעילות משמעותית עבור נוער וצעירים להט"בים. עיריית באר שבע הינה הרשות שמחזיקה בציון הגבוה ביותר באזור הדרום ומדורגת במקום התשיעי עם עלייה של 20%. באר שבע חולקת את המקום התשיעי יחד עם קריית טבעון, המובילה בקרב המועצות המקומיות.
את השיפור הגדול ביותר ביחס ללהט"ב עשתה עיריית דימונה שמדורגת במקום ה-30 עם עלייה של 95% מהציון שקיבלה בשנה שעברה. השנה לראשונה העירייה מינתה רכז לתחום הלהט"ב בעיר והפעילה מעני רווחה ייעודיים לאוכלוסייה. גם מטה אשר המדורגת במקום ה-13 יחד עם עיריית נתניה, רשמה עלייה של 36%, מינתה רכז לתחום הלהט"ב בעיר והפעילה מעני רווחה ייעודיים לאוכלוסייה.
3 צפייה בגלריה
מצעד הגאווה בירושלים
מצעד הגאווה בירושלים
"נמנעת מלספק תקציבים ושירותים מונגשים לקהילה". מצעד הגאווה בירושלים
(צילום: יאיר שגיא)
בירת ישראל, שבה מתגוררים כמיליון תושבים ותושבות, נמצאת בתחתית הדירוג. "העירייה נמנעת מלקחת אחריות פומבית על צרכי תושביה הלהט"בים, ונמנעת מלספק תקציבים ושירותים מונגשים לקהילה", הסבירו באגודה. "במסגרת זו, היא אינה משתתפת במימון חודש הגאווה והסובלנות בעיר והיא מאפשרת לבית הפתוח בירושלים להתמודד על כספי התמיכות רק בזכות פסיקת בית המשפט העליון. באופן שאינו מפתיע, גם לאחר פסיקת בית המשפט העליון העירייה יצרה מנגנונים תקציביים מפלים, סוגיה העומדת לדיון בימים אלו בבית המשפט העליון".
יו"ר האגודה למען הלהט"ב, הילה פאר, אמרה כי "הקהילה הגאה נמצאת בכל אזור בישראל, בכל המגזרים, ממגוון הקשת הפוליטית ובכל מקום. לא נוותר על קולנו ועל מקומנו בחברה הישראלית. הימים שבהם נאלצנו להסתיר ולהכחיש את זהותנו חלפו ואסור לאפשר שישובו עוד. דווקא עכשיו - כששיח השנאה נגד להט"ב מקצין ברחובות ומתוך הממשלה, נוודא שמהפכת השוויון רק תלך ותגדל עד שכל אחד ואחת מאיתנו ירגישו בטוחים להיות מי שהם ולהשמיע את קולם בכל מקום".
פאר הוסיפה: "בימים בהם מבקשים להחליש את השלטון המקומי, המדד מראה כמה השלטון המקומי עומד כחומת המגן עבור הקהילה הגאה וכמה חשובים השירותים שהרשויות המקומיות מספקות לכל אזרח ואזרחית. במקומות שבהם הממשלה נמנעת לבצע את תפקידה אל מול אזרחים ואזרחיות שכל רצונם שוויון והכלה, נמצאת הרשות המקומית ובזאת טמון כוחה. זו מהפכה מקומית גאה ואנחנו נמשיך אותה במיוחד בתקופה הקרובה עם אירועי הגאווה ברחבי הארץ שהם המחאה הגדולה ביותר בישראל לשוויון ולסובלנות".
הנשיא הרצוג אמר כי "הקהילה הלהט"בית, על כל גווניה, היא מאבני הפינה של הפסיפס הישראלי. תרומתה לחברה הישראלית ולמדינת ישראל מוכרת, מוערכת, וגם עשתה לה שם וכבוד בכל רחבי העולם. עלינו להמשיך ולפעול לכך שכל אזרח ואזרחית בישראל יחושו שזהותם מוגנת ומכובדת, ועל אחת וכמה – ביטחונם האישי והקהילתי".
הרצוג הוסיף כי "ידענו לאחרונה מספר אירועים שבהם הקהילה הלהט"בית הייתה יעד לתקיפות – אישיות וציבוריות, והדברים האלה מזעזעים את כולנו וצריכים להניע אותנו לפעולה ערכית ומשמעותית, כי חביב אדם שנברא בצלם. בליבו של הדוח החשוב הזה נמצאת ההתקדמות המבורכת והמוערכת שקיימת בישראל בכלל ובשלטון המקומי בפרט בנוגע ליחס לקהילת הלהט"ב. זו לא הפעם הראשונה שהשלטון המקומי מוכיח שהוא ספינת הדגל שמובילה את ההתקדמות והמצפן שמכוון אותנו כעם וכמדינה אל יעד בטוח ומלא תקווה, ואני מברך על כך מעומק הלב".