הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי הגיע בצהריים (שלישי) לזירת אסון קריסת המבנים במרכז רצועת עזה, שבו נהרגו 21 לוחמי מילואים, וערך תחקיר ראשוני במקום. האירוע, כך עלה מממצאים ראשוניים, התרחש בזמן שהכוחות הניחו ופרסו מוקשים לטובת הריסת הבתים מול הגבול עם ישראל.
19 מהלוחמים שנהרגו היו מפוזרים בשני המבנים, בזמן שהיו בשלב מתקדם של הפעולה - לקראת הפיצוץ. המוקשים הוכנו בשטח כפרי, ליד מטעים, וכשהלוחמים נערכו ליציאה מהמבנים לטובת הפיצוץ - הגיחה חוליית חמאס מהמטעים וירתה טילי RPG לעבר שני המבנים שנפגעו מיד וקרסו, כתוצאה מהמוקשים - כ-10 בכל מבנה - שהיו משורשרים בין שני המבנים בתילים מחוברים. בצבא שללו הימצאות של פירי מנהרות במרחב התקרית.
דברי הרמטכ"ל בזירת אסון קריסת המבנים
(צילום: דובר צה"ל)

3 צפייה בגלריה
 הרצי הלוי מדבר על נפילת של 21 הלוחמים ברצועת עזה
 הרצי הלוי מדבר על נפילת של 21 הלוחמים ברצועת עזה
זירת האסון, לא הרחק מהגבול
(צילום: דובר צה"ל )
את הכוח במבנים אבטחו לוחמי חי"ר ושריון. הכוח בטנק הסמוך זיהה את הפגיעה בבית, והלוחמים שבו צודדו את הקנה לעבר החוליה - אך המחבלים הספיקו לירות קודם טיל נ"ט נוסף לעבר הטנק, שגרם להריגת שניים מהלוחמים שהיו בצריח. לוחמים ששהו במבנים סמוכים לא נפגעו.
חוליית המחבלים לא חוסלה - וכנראה הספיקה לברוח. לפי ההערכות, היא פעלה מטווח של עשרות מטרים מהמבנים ומהטנק. אחד ממוקדי התחקור צפוי לעסוק בנוכחות של חיילים בזמן מלכוד מבנים, ובשאלות כמה חיילים צריכים להיות בהם - ומתי.
הרמטכ"ל הגיע לזירה יחד עם מפקד אוגדת עזה, תא"ל אבי רוזנפלד, ומפקד החטיבה הדרומית, אל"מ טל אשור. "ישראל התעוררה הבוקר להודעה קשה וכואבת: 21 הרוגים", אמר רא"ל הלוי. "מיטב בניה של הארץ הזאת, אשר התנדבו להגן על הבית ושילמו את המחיר היקר ביותר. אנחנו משתתפים בצער משפחותיהם על האובדן הכבד, ויודעים כי הכאב גדול מנשוא"
תיעוד מפעילות צוות הקרב של חטיבה 216 והחטיבה הדרומית בחאן יונס
(צילום: דובר צה"ל)

3 צפייה בגלריה
 הרצי הלוי מדבר על נפילת של 21 הלוחמים ברצועת עזה
 הרצי הלוי מדבר על נפילת של 21 הלוחמים ברצועת עזה
הרמטכ"ל בזירת האסון
(צילום: דובר צה"ל )
"אם יש בכך נחמה, הייתי רוצה שתדענה המשפחות – הם נפלו בקרב בסמוך לגדר הגבול, במהלך פעילות הגנה במרחב החוצץ בין היישובים הישראלים לעזה", הוסיף הרמטכ"ל. "זו משימה שכל תכליתה לייצר את התנאים הביטחוניים לשובם של תושבי עוטף עזה לבתיהם בביטחון. לשם כך יצאנו למלחמה, שהחלה בניסיון אכזרי לעצור חיים ואנחנו נחושים מתמיד להשיב חיים לכאן וביתר שאת.
"חזרתי כעת מהנקודה שבה נפלו הלוחמים ופגשתי את המפקדים. שמעתי תובנות ראשוניות, לקחים ראשונים. אנחנו, כמו תמיד, נתחקר את האירוע לעומקו ונלמד את הלקחים תוך כדי הלחימה, בכדי שאירוע כזה לא יישנה. אנחנו כואבים היום את האובדן של 21 לוחמים – כולם אנשי מילואים יקרים הראויים לכבוד ולהערכה עצומים מהמדינה כולה, על ההתנדבות, הנחישות והנכונות האינסופית. הם החלו את שירותם ביחד, בחטיבת גבעתי, והמשיכו כך במילואים. הם מגיעים מכל חלקיה של החברה הישראלית ומרחבי מדינת ישראל – הם קבוצת מופת ודוגמה עבור כולנו. אין לנו יקרים מהם. נרכין ראש אך נזקוף קומה לקראת המשך הלחימה וההגנה על הבית. אנחנו עדיין נלחמים.
"הלחימה תהיה ארוכה ונכונו לנו עוד אתגרים רבים. אנחנו מרעננים את הכוחות ומשנים אופני לחימה, בידיעה שנשוב ונידרש שוב לאנשי המילואים לאחר שינוחו. אנחנו קשובים לכל אנשי המילואים, מחבקים ומעריכים את כולם. נוכח המשימה העליונה אנחנו נשארים מלוכדים – למען ביטחון אזרחי מדינת ישראל. ביום קשה זה חשוב לומר, אנחנו נלחמים זה 108 ימים ולא שוכחים את השבעה באוקטובר, לא שוכחים לשם מה יצאנו למלחמה.
3 צפייה בגלריה
קולאז' 21 הרוגים
קולאז' 21 הרוגים
21 הנופלים באסון
(צילום: דובר צה"ל)
"ביממה האחרונה אנחנו מרחיבים את הלחימה בחאן יונס, צוברים הישגים נוספים, ובמקביל ממשיכים להילחם בצפון הרצועה ומעמיקים את ההישג. אנחנו מחסלים ופוגעים במחבלים רבים, במפקדים רבים – מרצחי חמאס מולם נמשיך לפעול בנחישות רבה. ביום הזה אנחנו חשים את מחירה הגדול והכואב של מלחמה, אך זו שאנחנו נלחמים כעת היא הכרחית וצודקת מאין כמוה. נמשיך להילחם למען זכותנו הברורה לחיות כאן בביטחון״.
הערב, כיממה אחרי האסון, הודיע חמאס כי מחבליו ביצעו "פעולה מורכבת" ממזרח למחנה אל-מראזי. "הותקף בית שבו היה כוח הנדסה בטיל נ"ט, שהוביל לפיצוצו", טענו בחמאס. "הושמד גם טנק מרכבה בפגז 'אל-יאסין 105'. פוצצו גם מוקשים על כוח נוסף שנכח באותו המקום - מה שהוביל להרג או פציעתם של כולם". ארגון הטרור אמר כי המחבלים הצליחו לברוח ללא פגע.
הכוח המשולב של חי"ר, שריון והנדסה מגדוד המילואים 8208, שפועל במשימות הגנה בגזרת כיסופים שבמרכז העוטף, הגיע אתמול בבוקר למשימת חישוף השטח ברצועת החיץ שאוגדת עזה מקימה, לקראת היום שאחרי המלחמה.
במסגרת פעילויות אלו, מדי יום, צה"ל הורס מטעים ובתים פלסטיניים ששולטים בתצפית ובאש על הצד הישראלי, וכך נהרסו עד כה מאות מבנים. כחלק מהפעילות איתרו הלוחמים מקבץ של 10 מבנים דו-קומתיים, כ-600 מטרים מגדר הגבול, בצידו העזתי, שעליהם היה לשטח. בסיוע פלוגת הנדסה החלו הכוחות למלכד את המבנים לקראת פיצוצים, תוך כדי שכוח השריון והחי"ר מאבטח את פעילות לוחמי ההנדסה. המחבלים פתחו באש לקראת השעה 16:00.
באסון במרכז הרצועה אתמול נפלו רב-סמל מתקדם במיל' מתן לזר (32) מחיפה, לוחם בגדוד 6261, חטיבה 261; רב-סמל במיל' הדר קפלוק (23) ממבוא ביתר, מפקד כיתה בגדוד 8208, חטיבה 261; רב-סמל מתקדם במיל' סרגיי גונטמכר (37) מרמת גן, לוחם בגדוד 8208, חטיבה 261; רב-סמל במיל' אלקנה יהודה ספז (25) מקריית ארבע, לוחם בגדוד 8208, חטיבה 261; רב-סמל במיל' יובל לופס (27) מכפר תפוח, לוחם בגדוד 9206, חטיבה 205; רב-סמל ראשון במיל' יואב לוי (29) מיהוד-מונוסון, לוחם בגדוד 8208, חטיבה 261; רב-סמל במיל' ניקולס ברגר (22) מירושלים, לוחם בגדוד 8208, חטיבה 261; רב-סמל במיל' סדריק גרין (23) מתל אביב, לוחם בגדוד 8208, חטיבה 261; רב-סמל מתקדם במיל' רפאל אליאס מושיוף (33) מפרדס חנה כרכור, לוחם בגדוד 6261, חטיבה 261; רב-סמל מתקדם במיל' ברק חיים בן ואליד (33) מראשון לציון, מפקד כיתה בגדוד 6261, חטיבה 261; רב-סמל במיל' אחמד אבו לטיף (26) מרהט, לוחם בגדוד 8208, חטיבה 261; סרן במיל' ניר בנימין (29) מגבעתיים, קצין לוחם בגדוד 8208, חטיבה 261; רב-סמל ראשון במיל' אלקנה ויזל (35) מבני דקלים, מפקד כיתה בגדוד 8208, חטיבה 261; רב-סמל במיל' ישראל סוקול (24) מקרני שומרון, לוחם בגדוד 8208, חטיבה 261; סרן במיל' אריאל מרדכי וולפסטל (28) מאלעזר, קצין לוחם בגדוד 9206, חטיבה 205; רב-סמל במיל' שגיא עידן (24) מראש העין, לוחם בגדוד 8208, חטיבה 261; רב-סמל מתקדם במיל' מארק קונונוביץ' (35) מהרצליה, לוחם בגדוד 8208, חטיבה 261; רב-סמל מתקדם במיל' איתמר טל (32) מקיבוץ מסילות, לוחם בגדוד 6261, חטיבה 261; רב-סמל מתקדם במיל' אדם ביסמוט (35) מקרני שומרון, מפקד כיתה בגדוד 6261, חטיבה 261; רב-סמל מתקדם במיל' שי ביטון חיון (40) מזכרון יעקב, לוחם בגדוד 8208, חטיבה 261; רב-סמל מתקדם במיל' דניאל קאסאו זגייה (38) מיקנעם עילית, לוחם בגדוד 8208, חטיבה 261.