פריצה למצלמות על ידי קבוצת האקרים איראניים

ההאקרים שמזוהים עם איראן וחשפו הלילה (בין רביעי לחמישי) תיעוד מרגעי הפיגוע המשולב בירושלים, שבו נרצח הנער אריה שצ'ופק (16), הצליחו להשיגו אחרי שפרצו למצלמת אבטחת צירים של גוף ביטחוני גדול. כך נודע בצהריים ל-ynet. בניגוד לדיווחים הראשוניים לא מדובר במצלמת אבטחה של המשטרה או של העירייה עצמה. גורמי ביטחון מסרו שמדובר במצלמה של חברה אזרחית המופעלת עבור גוף ביטחוני ומצלמת מרחב ציבורי פתוח שאינו מסווג. "אין דלף מידע או חשיפה למידע. לא מדובר במצלמה חשאית אלא גלויה על תורן. האפקט של האירוע הוא בעיקר תודעתי", אמרו הגורמים.
כמה שעות אחרי הפיגוע הכפול שאירע אתמול בירושלים, פרסמה קבוצת ההאקרים האיראנית "מטה משה" בקבוצת טלגרם קטעי וידיאו שלקוחים לדבריה ממצלמות אבטחה ברחובות בישראל, כולל רגע פיצוץ המטען בתחנת האוטובוס בכניסה לבירה. במשטרה מסרו שלא מדובר במצלמת אבטחה משטרתית, וכי הצילומים היו בידיהם כבר אתמול. בעיריית ירושלים מסרו: "הסרטון שהופץ לא צולם באמצעות מצלמות של עיריית ירושלים". ממערך הסייבר נמסר שהם בודקים את מקור הפריצה.
3 צפייה בגלריה
קבוצת ההאקרים האיראנית "מטה משה" פרסמה וידיאו מרגע פיצוץ המטען בכניסה לירושלים
קבוצת ההאקרים האיראנית "מטה משה" פרסמה וידיאו מרגע פיצוץ המטען בכניסה לירושלים
מצלמת הגוף הביטחוני הגדול ותיעוד הפיגוע
(צילום: חיים גולדיטש )
קבוצת ההאקרים פרסמה גם מסמכים אישיים שככל הנראה נלקחו מחברות ישראליות. לטענת ההאקרים, יש בידיהם גם צילומים לווייניים באיכות גבוהה של ישראל. אחד מהסרטונים שפורסמו לווה בכיתוב בעברית: "במשך זמן רב יש לנו שליטה על כל הפעילויות שלכם, צעד אחר צעד ורגע אחר רגע".
בחברת אבטחת המידע "צ'ק פוינט" מסבירים כי הקבוצה כבר פרצה בעבר למצלמות ולמכשירים נוספים, אולם הפעם הם טוענים שהצליחו להקשיח את המצלמות שתיעדו את הפיצוץ שאירע בירושלים - משמע הגישה למצלמות חסומה לחלוטין, אלא אם תבוצע עליהן השתלטות מחדש.
תושבי ירושלים אחרי הפיגוע
(צילום: אלי מנדלאום)

שיטת הפריצה של "מטה משה" איננה חדשה, והיא עשתה בה שימוש גם בפריצות עבר שביצעה: הקבוצה סורקת באופן קבוע את הרשת בישראל, על מנת למצוא מכשירים המחוברים אליה ללא הגנה, בשאיפה לפרוץ אליהם. במקרה הנוכחי של מצלמות האבטחה, הקבוצה ככל הנראה קיבלה גישה לשרת עליו אוחסנו התיעודים של האירוע, הורידה את הקבצים ופרמטה את השרת מיד לאחר מכן.
בשנה שעברה פרסמה הקבוצה מידע רב על ישראלים, כולל תמונות של שר הביטחון בני גנץ וקבצי מידע צה"ליים המכילים נתונים של מאות חיילים לכאורה ותלמידי מכינה. עוד פרסמו ההאקרים שורת הדלפות של מאגרי מידע עם פרטים של מאות אלפי ישראלים, שלטענתם נלקחו ממחשבי דואר ישראל ומשורה של חברות פרטיות.
ההדלפות של הקבוצה אופיינו בטקסטים תוקפניים ובוטים. "אנחנו ממשיכים להילחם עד לגלות את פשעים מוסתרייכם, הסופכם בקרב…" נכתב (השגיאות במקור) בהודעה אחת. "אנחנו נעקוב אחריכם, איפה שאתם לא חושבים. זה רק ההתחלה", נכתב בהודעה אחרת, ובהתייחס לגנץ נכתב: "אנחנו יודעים את כל ההחלטות שלך וסוף סוף נפגע במקום שבו לא תחשבו. יש לנו מסמכים סודיים משרד ההגנה ובני גנץ. יש לנו חדשות, דיווחים, מפות מבצעיות, מידע על פוטנציאל של יחידות וכוחות ומכתבים. אנחנו נפרסם מידע זה כדי ליידע את העולם כולו על הפשעים שלך".
3 צפייה בגלריה
קבוצת ההאקרים האיראנית "מטה משה" פרסמה וידיאו מרגע פיצוץ המטען בכניסה לירושלים
קבוצת ההאקרים האיראנית "מטה משה" פרסמה וידיאו מרגע פיצוץ המטען בכניסה לירושלים
תיעוד הפיגוע
3 צפייה בגלריה
קבוצת ההאקרים האיראנית "מטה משה" פרסמה צילומים ממצלמות אבטחה בישראל
קבוצת ההאקרים האיראנית "מטה משה" פרסמה צילומים ממצלמות אבטחה בישראל
הודעת ההאקרים שצורפה לסרטון
בפיגוע אתמול בירושלים הופעלו בהפרש של חצי שעה שני מטעני רסס שהוטמנו באזורי תחנות אוטובוס. הפיצוץ הראשון אירע בכניסה לעיר בשעה 07:05, וחצי שעה לאחר מכן אירע הפיצוץ השני ליד צומת רמות. בפיגוע נרצח הנער אריה שצ'ופק בן ה-16, ונפצע אנושות טדסה טושמה בן ה-50, שהרופאים עדיין נאבקים על חייו בבית החולים שערי צדק. בסך הכול נפצעו בפיגוע 26 בני אדם, רובם נפגעו באורח קל וכבר שוחרר לבתיהם. כוחות הביטחון ממשיכים במאמצים המודיעיניים לאתר את חוליית המחבלים שהטמינה את המטענים, והקו המוביל בחקירה הוא שהמחבלים מתגוררים במזרח ירושלים.
בהכנת הכתבה השתתף רועי האן