תיעוד מהגעת הנאשם לבנק בחיפה ומכניסת הפקידה

פרקליטות מחוז חיפה הגישה היום (חמישי) כתב אישום נגד משה שובל, תושב חיפה בן 69, בטענה שחטף פקידת בנק בחיפה, קשר לה "חגורת נפץ" מדומה ושידל אותה לבצע שוד של מיליוני שקלים מסניף מזרחי-טפחות בעיר. מיוחסות לו עבירות חטיפה, סחיטה באיומים, ניסיון שוד, תקיפה, זיוף, עבירות מין ועוד.
החקירה נגדו התנהלה במחלק התשאול של תחנת חיפה במרחב כרמל. החוקרים בפיקודו של סגן ניצב יוני שפירא, קצין חקירות ומודיעין בתחנת חיפה, הבינו כבר מרגע הגעתה של פקידת הבנק אל חדר החקירות, כי לפניהם לא עומדת חשודה רגילה.
"אין כל ספק שהמשטרה פעלה כאן בצורה הכי מקצועית שיש", ציין עו''ד עאדל דבאח המייצג את פקידת הבנק, "אותה מקצועיות הביאה את החוקרים להבנה די מהירה שהחשודה שישבה לפניהם היא למעשה הקורבן. שהיא הותקפה בצורה קשה בידי החשוד, שהכריח אותה להיכנס אל הבנק ולנסות לבצע את השוד. החוקרים נהגו בכבוד ובהוגנות כלפיה ובתוך שמונה שעות שחררו אותה הביתה".
6 צפייה בגלריה
תיעוד מניסיון שוד הבנק בחיפה
תיעוד מניסיון שוד הבנק בחיפה
ההגעה לבנק של שובל ושל הפקידה שחטף
6 צפייה בגלריה
תיעוד מניסיון שוד הבנק בחיפה
תיעוד מניסיון שוד הבנק בחיפה
שובל מגיע במכוניתו לבנק
6 צפייה בגלריה
מטען הדמה באמצעותו ניסה שובל לשדוד את בנק מזרחי טפחות בחיפה
מטען הדמה באמצעותו ניסה שובל לשדוד את בנק מזרחי טפחות בחיפה
מטען הדמה שבאמצעותו ניסה שובל לשדוד את הבנק בחיפה
בעדות שמסרה סיפרה הפקידה כי שובל עקב אחריה ככל הנראה עוד קודם לכן. לדבריה, שכנים אמרו לה לשים לב כי מישהו עוקב אחריה. בבוקר האירוע פגש שובל את האישה בחניית הבית בדרך לעבודה. יחד איתה היה בן זוגה. שובל הציג עצמו כאיש ביטחון של בנק מזרחי-טפחות שמתחקר אירוע של שוד שהיה בסניף שבועיים קודם לכן. כדי לחזק אמינות השתמש שובל בשמות של עובדי הבנק וביקש מהפקידה לעלות לרכבו.
שובל, כך התברר בחקירה, דרש מהחבר שלא להצטרף לנסיעה. בתושייה רבה הפעילה הפקידה אפליקציה שמראה לאן היא נוסעת ושלחה לחבר שלה. זה החליט לנסוע עם מכוניתו אחר מכוניתו של שובל אלא שאז ראה ששובל נכנס לחניון של מגדל הנביאים, בניין משרדים, והניח שאותו אדם אכן מתכוון לתשאל שם את זוגתו. החבר המשיך למקום עבודתו.
האישה סיפרה לחוקרים כי במהלך הנסיעה שם שובל על עיניה מסכת פנים ולכן היא לא ידעה לומר להיכן בדיוק נסעו. החוקרים הצליחו לאתר את המקום דרך מצלמות. "הבנתי די מהר שאני באירוע של חטיפה", סיפרה לחוקרים. שובל הכניס את האישה למחסן בחניון אשר משמש אותו, למרות שהכחיש בחקירה קשר למחסן. באמצעות שוקר חשמלי הוא איים עליה, פגע בה וצילם אותה.
משה שובל בהארכת מעצרו
(צילום: ליאור אל-חי)

6 צפייה בגלריה
תיעוד מניסיון שוד הבנק בחיפה
תיעוד מניסיון שוד הבנק בחיפה
האישה שנחטפה נכנסת לסניף הבנק
6 צפייה בגלריה
חיפה: המשטרה עצרה אישה שנכנסה לבנק והודיעה שהיא נושאת חגורת נפץ, חבלנים הוזעקו למקום
חיפה: המשטרה עצרה אישה שנכנסה לבנק והודיעה שהיא נושאת חגורת נפץ, חבלנים הוזעקו למקום
סניף הבנק בחיפה לאחר האירוע
(צילום: ליאור אל-חי)
"הרגשתי שאני הולכת להיות גופה. חששתי מאוד לחיים שלי", סיפרה האישה, "תלשתי שערות ופיזרתי על הרצפה כדי שיידעו איפה הייתי ומה קרה". ואכן, חוקרי המשטרה הצליחו למצוא שערות באותו מחסן, מה שהוכיח שאותה פקידת בנק אכן גילתה תושייה.
החקירה העלתה עוד כי שובל שהה עם פקידת הבנק באותו המחסן עד לשעה אחת בצהריים. בכל אותן שעות איים עליה והסביר לה מה הוא דורש ממנה. הוא לא ידע שבאותו הזמן חיפשו בסניף הבנק את העובדת שלהם, שהיא גם אחת מאלו שמחזיקה מפתח לכספת. נציגי הבנק התקשרו לביתה כדי לחפש אותה והופתעו לשמוע שהיא יצאה בבוקר אל מקום העבודה. כשעה לפני ניסיון השוד, משפחתה של העובדת דיווחה למשטרה כי היא נעדרת.
בחזרה לשובל ולפקידת הבנק. שובל חיבר אליה ‏חגורה שנחזית להיות מטען, נתן לה טלפון נייד ודרש שתלך למנהל הבנק ותדרוש ממנו שלושה מיליון שקלים במזומן. שובל הסיע את הפקידה לסניף הבנק, ליווה אותה רגלית עד סמוך לסניף, אז עזב אותה וחזר אל אותו מחסן בחניון מגדל הנביאים. הפקידה הצליחה להוציא שיחת טלפון אל החבר שלה בדרכה אל הסניף והספיקה לומר לו בבהלה: "בוא דחוף לחיפה".
בשיחת טלפון שניהל עם מנהל הבנק אמר לו שובל: "תסתכל על העובדת שלך, יש עליה מטען, תיתן לה את הכסף". מנהל הבנק שחש כי משהו לא הגיוני באירוע, תלש את החגורה מהעובדת והזעיק את המשטרה. האזור כולו נסגר עד שחבלני המשטרה קבעו כי אין מדובר במטען חבלה אמיתי. פקידת הבנק שנעצרה על ידי המשטרה נאזקה בידיה ורגליה. השוטרים שהיו לידה סיפרו כי הייתה באלם והלם. לא דיברה ואמרה רק: "אני הקורבן פה'".
6 צפייה בגלריה
חיפה: המשטרה עצרה אישה שנכנסה לבנק והודיעה שהיא נושאת חגורת נפץ, חבלנים הוזעקו למקום
חיפה: המשטרה עצרה אישה שנכנסה לבנק והודיעה שהיא נושאת חגורת נפץ, חבלנים הוזעקו למקום
החוקרים מצאו שערות במחסן - כפי שסיפרה העובדת. הסניף ביחפה
בחקירתה פרצה בבכי. בתחילה לא האמינו החוקרים לגרסתה שנשמעה גם לוותיקים שבהם מופרכת. הם סברו כי ייתכן והיא בוכה רק מפני שנתפסה, אך ככל שהחקירה נמשכה והוצגו בפניהם ראיות, הם הבינו כי האישה שלפניהם היא אכן הקורבן. בין הראיות שהוצגו להם היו תמונות שצילם בן זוגה של הפקידה בשעה 8:30 בבוקר בעת המפגש שלה עם שובל.
בשעת לילה החלו החוקרים בפעולות לאיתורו של שובל, שנמצא לבסוף נוסע במכוניתו לכיוון תל אביב. קצין הבילוש של תחנת חיפה עצר אותו. שובל לא התנגד למעצר אלא רק שאל: 'מה אתה רוצה ממני?'".
"זו הפרשה הכי מוזרה שנתקלתי בה אי פעם", אמר סגן ניצב שפירא. "האירוע הזה בקלות היה יכול להסתיים בצורה אחרת לגמרי, אבל לאורכו השוטרים שמרו על איפוק ושיקול דעת והמקצועיות הזו הוכיחה את עצמה כשהאירוע הסתיים ללא נפגעים, עם החשוד האמיתי בידינו ועם חקירה מפורטת".
במשטרה מעריכים כי שובל תכנן להגיע למרכז הארץ ושם להעלים פריטים הקושרים אותו לתקיפת פקידת הבנק וניסיון השוד. בשקית שהייתה ברשותו נמצאו פאות ומטען דמה כמו זה שחיבר לפקידת הבנק. שובל הועבר לחקירה בתחנת חיפה אך שם שתק ולא מסר גרסה. בדיונים להארכת מעצרו שהתקיימו בבית משפט השלום בחיפה טען נציג המשטרה כי שובל אמר להם שהוא שותק בעצת סנגורו.
בשתי החקירות האחרונות החל שובל לשתף פעולה. הוא טען כי הוא מכיר את אותה פקידת בנק ושהיא שיתפה איתו פעולה באופן מלא ורצתה לשדוד את הסניף מתוך מטרה להיפרד מבן זוגה. פקידת הבנק הכחישה זאת מכל וכל. החוקרים ביצעו מספר פעולות והצליחו להפריך את גרסתו של שובל.
החוקרים ערכו שני עימותים בין שובל לפקידת הבנק. בעימות הראשון שהתקיים בעת שהוא שמר על זכות השתיקה הטיחה בו פקידת הבנק את המעשים שעשה וכיצד פגע בה. העימות השני התקיים לאחר שהוא מסר גרסה. בתגובה לדברים הטיחה בו הפקידה: "אתה שקרן וקשקשן". במשטרה הבינו כי לשובל יש חובות כספיים כבדים המתקרבים לסכום הכסף שהתכוון לשדוד מהבנק. בנוסף לך הוא חולה במחלה קשה. באמצעות עו''ד בוריס שרמן המייצג אותו מטעם הסנגוריה הציבורית, כופר שובל במיוחס לו.