השר גדעון סער מסר אמש (שני) הצהרה לתקשורת בתל אביב והודיע על פרישתו מהממשלה. "אזרחי ישראל, הטבח הנורא ב-7 באוקטובר מידי מרצחי החמאס העמיד את מדינת ישראל בשעה גורלית", אמר סער בפתח דבריו. "תחושת החירום ושברון הלב אותו חווינו כולנו, הובילו אותי ואת חבריי להחלטה כי טובת המדינה מחייבת להניח בצד את המחלוקות ואת היריבויות הפוליטיות ולהצטרף לממשלה בראשות בנימין נתניהו. זאת, על אף המשקעים שהיו ויש לנו מהתנהלות ממשלה זו".
גדעון סער מודיע על פרישה מהממשלה: "לא באנו לחמם כיסאות"
(צילום: עידו ארז)

"כך היה לדעתי חייב לפעול כל פטריוט ישראלי וכך פעלנו", הוסיף. "המטרה בכניסה לממשלת החירום הייתה להתגייס למלחמה החשובה במערכות ישראל. לטובת העניין נכנסתי לממשלה למרות שלא נכללתי בקבינט המלחמה, בניגוד להסכם שהיה ביני לבין שותפי לשעבר. תעדפתי אז את עצם הקמת ממשלת החירום. בראייה לאחור - אולי טעיתי בכך".
סער התייחס לחברותו בקבינט המדיני-ביטחוני, ואמר כי "נטלתי חלק גם בעיצוב יעדי המלחמה. האמנתי ואני מאמין – שהם שאפתניים אך ברי השגה. וגם: שאין לנו ברירה. חיילינו נלחמו ונלחמים בגבורה כל החודשים האחרונים. צה"ל רשם ורושם הישגים ראויים לציון". לדבריו, "בחודשים האחרונים אני ואזרחי ישראל רואים בכאב כיצד ניווט המערכה לא מקרב אותנו כנדרש להשגת יעדיה.
"ראיתי והתרעתי מראש, כי האטת ההתקדמות הצבאית, שמשמעותה הארכת המערכה, תהיה מנוגדת לאינטרס הלאומי", הוסיף. "יש לכך השלכה גם על התארכות העימות בצפון והמשך הסבל של רבבות המפונים מבתיהם. להשמדת הכוח הצבאי של חמאס היה צורך לפעול בלוח זמנים מהיר יותר. בהורדת הלחץ הצבאי איבדנו מנוף משמעותי להגעה למתווה חטופים חדש. הארכת המערכה גם החריפה את מצבנו בזירה המדינית הבינלאומית".
סער טען כי בנוגע להתקדמות ליעד של השמדת הכוחות השלטוניים של חמאס "היה דשדוש", והוסיף כי "נעדרה תוכנית עבודה מסודרת, שיטתית ואפקטיבית להשגתו. גם השתלטות חמאס על הסיוע ההומניטרי מרחיקה אותנו ממיטוט שלטונו. כבר חודשים שאנחנו מתריעים על כך".
לדברי סער, "ניווט המערכה ניטל במידה רבה מהקבינט הביטחוני לטובת קבינט המלחמה המצומצם, והקבינט הפך לפרלמנט. הוא מודר ממידעים חשובים שהובאו לידיעת הקבינט המצומצם – על אף שהוא הפורום הסטטוטורי המוסמך". הוא הוסיף: "בקבינט המלחמה חסרים לטעמי קולות ביקורתיים המביאים לשולחן הדיונים תפיסות אחרות. לכן דרשנו להצטרף לקבינט המלחמה כדי שאוכל להביא לשולחן את ניסיוני והשקפת עולמי".
הכותרת
חידת גדעון סער
25:14
סער תקף את השר בני גנץ, ואמר כי "יממה לאחר שהבעתי את תביעתנו לנציגות בקבינט המלחמה – הגיב על כך השר גנץ ואמר במילים אחרות כי הכול עובד מצוין ואין צורך לבצע שינוי". הוא התייחס לסוגיית האחריות, והוסיף כי "אני אחראי, ויש לי אחריות משותפת על כל ההחלטות ועל המדיניות מאז הצטרפותי לממשלה ב-12 באוקטובר. אני אחראי למרות ביקורת גם כשהייתה לי כזאת".
בנוגע לסיבה להתפטרות מהממשלה, אמר סער: "איני יכול לשאת באחריות כל עוד אין לי, לפי שיפוטי, אפשרות מעשית להשפיע על כיוון המדיניות. פשוט איני רואה בכך עוד תועלת. לא באנו לממשלה כדי לחמם כיסאות. באנו לממשלה – לה התנגדנו – כדי לעזור לעם ישראל בשעה קשה. בנסיבות כאלה, מוטב להשמיע קול ברור וצלול מחוץ לממשלה ואף לאתגר אותה בשיח הציבורי בנושא המלחמה.
"לפיכך, בלב כבד אך שלם, הודעתי על כוונתי להתפטר מהממשלה וחתמתי על מכתב התפטרות לראש הממשלה, כנדרש בסעיף 22 לחוק יסוד: הממשלה. כמוני עשתה השרה יפעת שאשא-ביטון", הוסיף סער. "במהלך חברותנו בממשלה ניסינו תמיד לעזור לעם ולמדינה כמיטב יכולתנו. גם מחוץ לממשלה נמשיך להיות קול פטריוטי ואחראי. נגבה כל מהלך להשגת יעדי המלחמה. אנחנו מחזקים את חיילי צה"ל ואת כל כוחות הביטחון הפועלים גם בשעות אלה בעזה, בגבול לבנון, ביהודה ושומרון ובכל מקום. אנחנו מחזקים את משפחות החטופים ומקווים לראות אותם בקרוב בבתיהם".
גדעון סער מסביר את האולטימטום לנתניהו
(צילום: ערוץ כנסת)

לפני כעשרה ימים הכריז סער כי יפרוש אם ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יצרף אותו לקבינט ניהול המלחמה. אתמול בבוקר נחשף ב-ynet כי סער דחה את הצעת הליכוד לשמש כמשקיף מעת לעת לקבינט המלחמה, בדומה לשרים בכירים שמוזמנים לדיונים מפעם לפעם.
גורמים בליכוד אמרו כי ההצעה האחרונה הועברה לסער משום שכל פתרון אחר עלול לסבך את המצב מבחינת השותפים האחרים, איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ', שדורשים אף הם להיות חברים בפורום המצומצם. ההצעה מטעם הליכוד הייתה מקובלת על בן גביר וסמוטריץ' - אך כאמור, סער סירב לה.
לפני כשבועיים פירק סער את השותפות עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, וחידש את פעילות סיעת "תקווה חדשה - הימין הממלכתי" בכנסת. גנץ סירב לצרף את סער לקבינט המלחמה. "מה שעובד טוב לא צריך לתקן", הסביר גנץ - שיש לו זכות וטו על צירוף חברים לקבינט המצומצם.
פורסם לראשונה: 18:11, 25.03.24