3 צפייה בגלריה
גזר דין ללהב נאוגרקר אוחנינה
גזר דין ללהב נאוגרקר אוחנינה
להב אוחנינה בבית המשפט
(צילום: יריב כץ )
בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (רביעי) 12 חודשי מאסר בפועל על להב אוחנינה, בן 21 מבת ים, שהודה והורשע בשורת עבירות בלינץ' בצעיר ערבי במהלך מבצע "שומר החומות". השופט בני שגיא קבע כי אוחנה ירצה גם מאסר על תנאי וישלם 2,000 שקלים פיצויים לבעל מסעדה שניזוקה במהלך הפרעות.
אוחנינה הורשע בהסתה לאלימות, הסתה לגזענות, התפרעות שסופה נזק ממניע גזעני וכן בחבלה במזיד ברכב ממניע גזעני. זהו גזר הדין הראשון בפרשת הלינץ' בבת ים, שכן משפטם של האחרים - בהם נתנאל בנימין שמושם בניסיון רצח - עדיין מתנהל.
3 צפייה בגלריה
ניסיון לינץ' באדם ערבי בטיילת בת ים
ניסיון לינץ' באדם ערבי בטיילת בת ים
"מעשים מכוערים". קורבן הלינץ'
(צילום: יריב כץ)
"חשוב להדגיש כי הנאשם לא נטל חלק בתקיפת המתלונן", הבהיר השופט בהחלטתו. "מדובר במעשים מכוערים, אשר מעבר לפגיעה הגופנית והקניינית, נושאים עמם גם מימד של עלבון והשפלה. גורמי אכיפת החוק ובתי המשפט מצווים להוקיע מעשים כגון אלה, ולהצמיד להם תג עונש משמעותי".
עם זאת, ו"חרף מעשיו המכוערים של הנאשם", כלשון השופט, "אני מתקשה לראותו כדמות מרכזית או משמעותית, ולראות בחלקו ככזה המצדיק מתחם עונש הולם כפי שנטען על ידי התביעה, אשר נראה כי נשמר למקרים חמורים בהרבה מבחינת רמת האלימות הקונקרטית, או לנאשמים 'מסיתים' בעלי יכולת השפעה על ציבור גדול".
ניסיון הלינץ' בבת ים
(צילום: יריב כץ)

הלינץ' אירע ב-12 במאי בבת ים, במהלך המהומות שהתלוו למבצע "שומר החומות". לפי כתב האישום שבו הורשע אוחנינה, ביום האירוע הוא גילה מסרטונים שעלו לרשת על התקהלות בטיילת בעיר. בשעה 21:00 הוא הגיע לשם והצטרף לפורעים.
תחילה, כך נכתב, נכנס אוחנינה עם מתפרעים אחרים למסעדה פרוצה, נטל שתייה וחילק לחבריו. אז, החלו לנפץ את השמשות במסעדה. הוא עצמו קרא "מוות לערבים", השליך שתייה וכיסאות לעבר חלונות המסעדה והנגיף את דגל ישראל, תוך כדי שקרא קריאות ששלהבו את האחרים.
לאחר מכן היה מעורב גם בלינ'ץ עצמו. הקורבן, שנעצר עם רכבו בפקק תנועה, נשאל על ידי אחד המתפרעים אם הוא ערבי. כשהשיב בחיוב, הטיח לעברו השואל ארגוף, וצעק "הנה ערבי". הצעיר - שחש בסכנה - ניסה לברוח אך התנגש ברכב אחר. הפורעים דלקו אחריו, הוציאו אותו בכוח מהרכב והחלו להכות אותו. הוא נפצח באורח קשה.
3 צפייה בגלריה
נזקים בטיילת בת ים
נזקים בטיילת בת ים
בית עסק בטיילת שניזוק
(צילום: יריב כץ)
במקביל לתקיפה ולאחריה, אוחנינה חיבל ברכב יחד עם אחרים. הם ניפצו מראות וניסו לעקור דלתות. אוחנינה זרק על הרכב בקבוק, ניפץ את השמשה האחורית וירק על קורבן הלינץ' בעודו שוכב פצוע על הקרקע. לא זו בלבד, אלא שהוא גם גנב חפצים מרכבו.
מיד לאחר מכן, התראיין אוחנינה לכתב של כאן 11 שהוצב בשטח, ואמר: "יצאנו היום לרחוב כדי לריב עם ערבים, כדי שאנחנו נראה להם שהם לא יכולים לשלוח לפה טילים. אנחנו נזיין אותם, נרביץ להם, ואם צריך - גם נהרוג אותם. אם צריך - גם נרצח אותם".