ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום (רביעי) לראשונה את ועדת השרים לענייני "מוכנות הזירה האזרחית למצבי חירום", במשרדו בירושלים. נתניהו הודיע על כינוס הדיון הזה כבר בחודש פברואר, לאחר רעידת האדמה הקטלנית בטורקיה ובסוריה, אך הדיון נדחה שוב ושוב - והתקיים מוקדם יותר היום - אחרי יותר מחצי שנה.
ראש הממשלה נתניהו התייחס לכינוס לאחר הדיון ואמר כי "אנחנו קיימנו את הישיבה הראשונה של ועדת השרים לענייני מוכנות הזירה האזרחית למצבי חירום. אנחנו התרכזנו בעיקר ברעידות אדמה". הוא הזהיר: "מדינת ישראל נמצאת על השבר הסורי-אפריקני, יש לנו מקומות שמועדים לפורענות. אנחנו מתייחסים עכשיו לשני דברים עיקריים: אחד, זה לתת התרעה והנחיות לציבור מה לעשות במקרה של רעידת אדמה. אנחנו נעשה תרגיל גדול בנובמבר".
1 צפייה בגלריה
הדיון הראשון של ועדת השרים לענייני מוכנות הזירה האזרחית למצבי חירום
הדיון הראשון של ועדת השרים לענייני מוכנות הזירה האזרחית למצבי חירום
הוועדה התכנסה לראשונה, אחרי יותר מחצי שנה
(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
לדבריו, "הדבר השני, הוא לעשות פעולת מניעה על ידי חיזוק המבנים שנמצאים במקומות המסוכנים ביותר".
נתניהו הוסיף: "אנחנו הקמנו ועדת מנכ"לים לצורך העניין הזה, וגם הוועדה הזאת תמשיך להתקדם בראשות שר הביטחון והשרים שמשתתפים כאן. אני מלווה את זה גם באופן אישי. הדבר העיקרי הוא להכין את מדינת ישראל למצב של רעידות אדמה ופגעים אחרים. אנחנו מאמינים שבהכנה נכונה, אנחנו נצמצם מאוד את הנזקים ואת המחיר שנשלם. נעשה ונצליח".
שר הביטחון יואב גלנט התייחס גם הוא לעבודת הוועדה המתוכננת ואמר כי "יש לנו סדרי גודל של כמה עשרות אלפי מבנים שאנחנו צריכים לתת להם מענה, כדי שחלילה במצבי חירום, ביום ובלילה, לא ילכדו בהם אנשים. משרד הביטחון, ביחד עם כל הגופים האחרים יודע לעשות את העבודה, ואנחנו נבצע אותה כפי שנדרש. אני מקווה שאנחנו נתקדם. זו בשורה טובה לאזרחי ישראל אחרי הרבה מאוד שנים שהנושא הזה לא טופל".