עמוס הוכשטיין, שליחו המיוחד של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן למזרח התיכון, יגיע לישראל ביום שני הקרוב בניסיון למנוע את המשך ההסלמה בגבול הצפון. במקביל, בפריז הגיבו בהפתעה למתקפה של שר הביטחון יואב גלנט, שאמר בצהריים (שישי) כי צרפת לא תיקח חלק בהסדרת המצב הביטחוני שם.
2 צפייה בגלריה
יואב גלנט ועמוס הוכשטיין
יואב גלנט ועמוס הוכשטיין
יואב גלנט ועמוס הוכשטיין, מרץ
(צילום: שחר יורמן)
ביקורו של הוכשטיין לא היה מתוכנן, והוא מגיע לכאן כאמור בשל רצונו של ביידן להפחית את סכנת ההסלמה. האמריקנים מודאגים מאוד ממה שקורה בצפון, ובעיקר מכך שלממשלת לבנון אין כל השפעה על חיזבאללה.
כל המתווה של הוכשטיין, יש לציין, מבוסס על הפסקת אש ועסקת חטופים בעזה - ובלי זה גם לו אין באמת השפעה על הלבנונים. בכל מקרה, האמריקנים עושים הכול כדי לוודא שהעימות לא יחריף וייצא משליטה. אתמול הביעו בארה"ב דאגה מכך שהמצב בצפון עלול להגיע לכדי מלחמה, ובכיר בממשל ביידן אמר כי "זה לא מספיק להוביל להפסקת אש בעזה - צריך הסדר ייחודי גם לצפון".
במקביל, מנהיגי קבוצת שבע המדינות המתועשות (G7) פרסמו הודעה משותפת הנוגעת למלחמה ברצועת עזה ולהסלמה בצפון. בהצהרתם אמרו כי הם "תומכים באופן מלא בהצעה שהציג הנשיא ביידן לעסקה, וקוראים לחמאס לקבל וליישם אותה. מברכים את ישראל על נכונותה לקדם את המתווה". בנוסף, הביעו דאגה מההסלמה מול חיזבאללה, וקראו "לכל הגורמים לנהוג באיפוק כדי למנוע הסלמה נוספת".
בצרפת קיים חוסר שביעות רצון מכך שהוכשטיין הוא שמוביל את מאמצי הפסקת הלחימה משני צידי הגבול. הצרפתים סבורים שדווקא להם יש סיכויים טובים יותר להביא לרגיעה, בשל הקשר ההיסטורי שלהם ללבנון, אך ישראל הבהירה לפריז כי ההובלה האמריקנית בראשות הוכשטיין היא הדבר הנכון.
2 צפייה בגלריה
חצי חצי - מקרון וגלנט
חצי חצי - מקרון וגלנט
גלנט ומקרון. בצרפת הופתעו
(AP/Ebrahim Norooz , יריב כץ)
אתמול נשיא צרפת עמנואל מקרון הודיע על הקמת פורום משולש ישראלי-צרפתי-אמריקני כדי להביא להרגעת המתיחות בצפון, והיום כאמור שר הביטחון גלנט הגיב לכך כשאמר כי "לא נהיה שותפים לוועדה להסדרת המצב הביטחוני בגבול הצפון אם צרפת תיקח בה חלק". לדברי גלנט, "בשעה שמדינת ישראל נלחמת במלחמה הצודקת ביותר בתולדותיה, צרפת הוכיחה עוינות ואיבה נגדנו, תוך התעלמות בוטה ממעשי הזוועה שביצעו מחבלי החמאס נגד ילדים ונשים - רק בשל היותם יהודים".
בכירים בצרפת אמרו כי הופתעו מדברי שר הביטחון. "הופתענו לקרוא הצהרות שונות של הרשויות הישראליות על מאמציה של צרפת להורדת ההסלמה בצפון. אנו עדיין מוכנים לעבוד עם כל הגורמים הרלוונטיים, כולל ישראל וארה"ב, לשם כך", אמרו.
עוד אמרו הבכירים כי "צרפת שיתפה את ישראל בכאב ובצערה מאז התקפות הטרור הברבריות ב-7 באוקטובר. 46 אזרחים צרפתים נהרגו בהתקפות הללו, כולל שני חטופים צרפתים. שני אזרחים צרפתים עדיין מוחזקים בעזה. צרפת קוראת שוב לחמאס לשחרר את כל החטופים שנותרו ומאשרת את מחויבותה החזקה לביטחון ישראל". מוקדם יותר, בכירים באליזה קיימו שיחות נזעמות עם דיפלומטים ישראלים ואמרו להם: "ההתקפה של גלנט מציגה את צרפת כמדינה אנטישמית והיא לא ראויה".
השריפות באזור מטולה, היום
(צילום: ביטחון מטולה)

נזק בבית בקריית שמונה שנפגע היום - אחרי שכבר נפגע לפני כחודשיים
(צילום: עיריית קריית שמונה)

עוד לפני ההודעה של גלנט הבהירו היום בירושלים שאין מנגנון משולש, ושישראל לא הסכימה למהלך כזה. בישראל טוענים כי ארה"ב מובילה את הנושא הלבנוני. עוד נטען כי הצרפתים מרגישים חיבור מיוחד ללבנון, אולם ההשפעה שלהם על הנעשה בה שולית.
התגובה החריפה - והלא שגרתית, יש לציין - של גלנט מגיעה אחרי שלפני שבועיים ביטלה צרפת את השתתפותן של חברות ביטחוניות מישראל בתערוכת הנשק יורוסטורי 2024. לא פחות מ-74 חברות ישראליות היו אמורות להשתתף בתערוכה, אך משרד ההגנה הצרפתי מסר כי "לא מתקיימים עוד התנאים לקבלת חברות ישראליות בתערוכה הצרפתית, בהקשר שבו קורא נשיא הרפובליקה להפסיק את הפעילות הישראלית ברפיח. בהתאם להצהרות נשיא הרפובליקה, דחוף להשיג הפסקת אש שתבטיח את הגנת האוכלוסיות בעזה, שחרור כל בני הערובה וגישה מלאה לסיוע הומניטרי".
גורמים בכירים במשרד החוץ יצאו נגד גלנט ואמרו כי הם "מסתייגים מההתקפות של שר הביטחון גלנט על צרפת. מעבר לחילוקי הדעות הקיימים בין ישראל לצרפת, האמירות נגד צרפת אינן נכונות ואינן במקומן. רק לפני מספר שבועות צרפת השתתפה באופן פעיל בהגנה על שמי מדינת ישראל ואזרחיה, ולקחה חלק במבצע לסיכול מתקפת הטילים האיראנית".
תיעוד מיירוט הכטב"מים בצפון
(צילום: דובר צה"ל)

נפילה בכפר סאלד

יירוטים בקריית שמונה
(צילום: אסתר יעקובי)

עוד הוסיפו כי "מתחילת המלחמה צרפת הובילה קו ברור של גינוי וסנקציות נגד החמאס, ומובילה קו תקיף בכל הקשור לסנקציות נגד איראן ופרויקט הטילים והכטב"מים שלה באיחוד האירופי, והייתה שותפה להחלטה במועצת הנגידים של סבא"א לקידום תהליך הסנקציות נגד תוכנית הגרעין של איראן. השלטונות בצרפת אף נלחמים בצורה אקטיבית בנגע האנטישמיות ובהגנה על הקהילות היהודיות בשטחה. משרד החוץ ימשיך להיאבק לשמירה על האינטרסים של ישראל בגבול הצפון מול כל הגורמים הרלוונטיים".
לשכת שר הביטחון הגיבה על דברי הבכירים ומסרה: "כדאי שהגורמים הבכירים ידברו בשמם ולא יסתתרו. ישראל לא תיתן לצרפת מעמד בדיון על צרכיה הבטחוניים בלבנון. עמדה זו משותפת לארה"ב ולישראל". במקביל, בכירים באליזה קיימו שיחות נזעמות עם דיפלומטים ישראלים ואמרו להם: "ההתקפה של גלנט מציגה את צרפת כמדינה אנטישמית והיא לא ראויה".
בימים האחרונים, בצל חיסול בכיר החיזבאללה טאלב עבדאללה, שוב חלה הסלמה משמעותית במצב הביטחוני בצפון - עם יותר מ-200 שיגורים לעבר ישראל מלבנון במהלך חג השבועות. הבוקר שוגרו לעבר קריית שמונה והסביבה כ-35 רקטות במטח אחד, ושריפות פרצו באזור מטולה - אחרי שמוקדם יותר נורו טילי נ"ט למטולה ולאביבים. בהמשך הופעלו אזעקות נוספות בצפון, טיל פגע בבית בשתולה וטילים נוספים נפלו בשטחים פתוחים. בצהריים צה"ל פרסם כי ב-72 שעות האחרונות שוגרו 16 כטב"מים לעבר ישראל, ומתוכם יורטו 11.