3 צפייה בגלריה
 אילנה קובר
 אילנה קובר
קובר והורי הפעוטות מפגינים מחוץ לבית המשפט
הפרקליטות הגישה היום (חמישי) לבית משפט השלום באילת הצהרת תובע נגד אילנה קובר (64), החשודה במאות מקרי התעללות ותקיפה של פעוטות חסרי ישע שבהם טיפלה במעון שבבעלותה בעיר. בית המשפט האריך את מעצרה עד יום שני והפרקליטות מתכוונת להגיש נגדה כתב אישום בימים הקרובים.
החקירה נגד קובר נפתחה בחודש שעבר בעקבות תלונות שהתקבלו במשטרת מרחב אילת מצד הורים לפעוטות המטופלים במעון. צוות חקירה מיוחד צפה במאות שעות ממצלמות האבטחה המוצבות במעון וזיהה יותר מ-450 מקרי התעללות קשים מאוד שתועדו בתקופה של כשלושה חודשים.
"יותר מ-400 מקרים של תקיפה והתעללות ב-27 פעוטות נחשפו על ידי חוקרי המשטרה, שזימנו את ההורים לזהות את ילדיהם בתיעוד, ולהגיש תלונתם", נמסר מהמשטרה. במקביל, מעצרה של החשודה הוארך במשך יותר משבועיים, "שבמהלכם המשיכו החוקרים לגבש את התשתית הראייתית נגדה, לרבות גביית עדויות נוספות תחת אזהרה ממטפלות שעבדו עם החשודה וששהו במעצר בית לאורך כל ימי החקירה".
פקד סאלבי אתשמוז, ראש צוות החקירה
(צילום: דוברות המשטרה)

3 צפייה בגלריה
 אילנה קובר
 אילנה קובר
חשודה במאות מקרי התעללות ב-27 פעוטות. קובר
עד כה הגיעו הוריהם של חמישה פעוטות לצפות בתיעוד ממצלמות האבטחה. לפי עדויות ההורים ולטענת המשטרה, מדובר בסרטונים קשים מאוד לצפייה. ההורים העידו כי בכל הסרטונים שבהם צפו, הסייעות עדות למעשים ובחלקם אף נראה שהן משתפות פעולה, לכאורה, עם מעשי האלימות בצורה אקטיבית.
"הבן הגדול שלי, ש', בן שלוש, היה אצלה במעון מגיל שנה. צפיתי בזוועות והתפרקתי לגורמים", סיפרה בתאל עמוס, אם לשני פעוטות במעון. "בצילומים נראה ש' יושב בין רגליה של קובר שמבקשת מילד אחר לתת לבן שלי סטירות לחי. בסרטון אחר ש' ישב על כיסא בשעת האוכל ואילנה לוקחת אותו, מרימה אותו עם הכיסא ומטיחה אותו שלוש פעמים ברצפה ואז הטיחה אותו על הכיסא ודחפה אותו לכיוון השולחן", העידה האם.
היא סיפרה על התעללות גם בבנה השני, ל', בן שנה וחצי. "בסרטון אילנה הרימה אותו מהחולצה והטיחה אותו ברצפה כמו בובה, לקחה כדור וזרקה אותו חזק ישר לפנים. בסרטון נוסף ל' לקח כוס מים ושתה ואילנה לקחה לו את הכוס והטיחה אותה בפניו. נתנה להם סטירות לחי, חנקה אותם, מרימה אותם בחניקה מהגרון", אמרה האם.
3 צפייה בגלריה
הורים מפגינים מחוץ לבית המשפט השלום באילת בזמן הארכת המעצר לגננת
הורים מפגינים מחוץ לבית המשפט השלום באילת בזמן הארכת המעצר לגננת
הורים מפגינים מחוץ לבית משפט השלום באילת בזמן הארכת מעצר לקובר, בחודש שעבר
(צילום: מאיר אוחיון )
עמוס הוסיפה: "בסרטון נוסף מתברר שיש בגן 'נדנדת עונש' שבה מושיבים את הילדים והיא סוטרת להם, צובטת אותם וחונקת אותם. בסרטון נוסף אילנה מכניסה לילד שלי בכוח בקבוק אוכל לפה למרות שרואים שהוא מסרב ומסמן עם הראש 'לא'. היא הרימה אותו מהיד וטלטלה אותו חמש פעמים. רואים את אילנה לוקחת ילדה אחרת מהגן ומטיחה אותה בל' בכוח".
גל ליבר, אם לפעוט כבן שנה, סיפרה: "אני חנוקה מדמעות. ראינו מה עבר על הילדים הקטנים המסכנים האלה. אילנה קשרה לבן שלי את הידיים בטרמפולינה ושמה עליו חיתול טטרה על הראש והלכה והילד מנסה לזוז ולא מצליח. מרימה אותו מהגרון כשהוא ישן ומטיחה אותו. הילד שם מגיל חמישה חודשים, עובר התעללות יום יומית. דוחפת לו ידיים לפה, מושכת לו את השפה למטה, ממש נראה כמו ניסיון לרצח. העיפה אותו מהטרמפולינה, הרימה אותו מהיד והחזירה אותו חזרה לטרמפולינה".
לאה קריסי, אם לפעוט נוסף כבן שנה, אמרה כי "הבן שלי נרדם בערסל ופתאום אילנה מגיעה, תופסת אותו בפרצוף, מנערת אותו ונותנת לו סטירה חזקה בפנים כדי להעיר אותו. בסרטון אחר הילד נרדם על כיסא והיא נותנת לו סטירה שוב. היא עוברת לידו הילד מחייך והיא תולשת לו את השיער מהראש סתם ככה. תפסה אותו מהצוואר וזרקה אותו לכיוון כיסא ואז אחזה אותו וניערה אותו ללא הפסקה".
היא הוסיפה: "היא ניגבה טוסיק של ילדה מהגן ואז לקחה את אותו המגבון וניגבה לבן שלי עם המגבון הזה את הפנים. עכשיו אני מבינה למה יש לו דלקות חוזרות בעיניים. זו אישה חולנית, סדיסטית, מטורפת. אישה מתעללת שמגיע לה להירקב בכלא עד יום מותה. ראיתי בסרטונים של', הבן של בתאל, קשור לנדנדה וחוטף ממנה מכות בפנים תוך שהיא מסובבת את הנדנדה במהירות".
אלונה דניאל, ממטה המאבק למען הילדים שליווה את ההורים מרגע הגשת התלונה, אמרה כי "הילדים בגן עברו גיהינום שאפשר היה למנוע כבר לפני כמה חודשים עם הגעת הפיקוח. לצערנו, למרות שהמשרד כתב תיקון לחוק המצלמות שמאפשר לפיקוח לפתוח מצלמות כחלק מהשגרה, גורמות בדרג המקצועי במשרד התנגדו למהלך. אנחנו מקווים שעכשיו, כאשר ברור כשמש שאין לאף אדם מקצועי ככל שיהיה את היכולות לדעת מה באמת קורה כשהדלת נסגרת, יפעל משרד החינוך בצעדים דחופים ודרמטיים להגן על הילדים.
בשורה תחתונה, כל הפרשות היום נחשפו בעזרת ההורים, לכן הטענה שאסור להורים לצפות במצלמות היא לא רק שגויה - היא אפילו אבסורדית ומראה את הניתוק הבלתי נתפס של בכירים במשרד מהמציאות בשטח. יש לתקן את חוק המצלמות במיידי כך שתתאפשר גישה למצלמות להורים ולא רק למשטרה או פיקוח".