מדינות המערב פרסמו לפני הצהריים (שבת) שורה של גינויים למתקפת הפתע הרצחנית שבה פתחו חמאס וארגוני הטרור האחרים נגד ישראל. הממונה על שגרירות ארצות הברית בירושלים, סטפני האלט, מסרה כי היא "נחרדת מהתמונות של אזרחים שנהרגו ונפצעו בידי מחבלים, המגיעות מדרום ישראל". האלט הדגישה כי ארה"ב ניצבת לצד ישראל.
שר ההגנה של ארה"ב לויד אוסטין מסר בהמשך כי הפנטגון יפעל כדי לוודא שלישראל "יש את כל הדרוש לה כדי להגן על עצמה". המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב מסרה כי וושינגטון מגנה את הפגיעה של חמאס באזרחים ועומדת לצד ישראל והעם הישראלי. היא ציינה כי היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן שוחח עם שר הביטחון גלנט ויישאר בקשר הדוק איתו ועם מערכת הביטחון בישראל.
9 צפייה בגלריה
 מנהיגי צרפת ואיטליה, עמנואל מקרון וג'ורג'ה מלוני
 מנהיגי צרפת ואיטליה, עמנואל מקרון וג'ורג'ה מלוני
מנהיגי צרפת ואיטליה, עמנואל מקרון וג'ורג'ה מלוני
(צילום: AFP, EPA)
9 צפייה בגלריה
פגיעות ישירות באשקלון
פגיעות ישירות באשקלון
אחרי פגיעה ישירה של רקטה, הבוקר באשקלון
(צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)
ממשלות באירופה מיהרו להדגיש את זכותה המלאה של ישראל להגן על עצמה. את ההודעות הנחרצות ביותר פרסמו ממשלות איטליה ובריטניה. ממשלתה של ג'ורג'ה מלוני מסרה כי היא "תומכת בזכותה של ישראל להגן על עצמה אל מול 'המתקפה הברוטאלית'". שר החוץ האיטלקי, אנטוניו טיאני, הוסיף כי "איטליה מגנה בתוקף את ההתקפות על ישראל. חיי אדם, האזור וחידוש התהליך המדיני כולו נמצאים בסכנה. על חמאס להפסיק לאלתר את האלימות הברברית הזו".
שר החוץ הבריטי ג'יימס קלברלי מסר כי לונדון מגנה נחרצות את "ההתקפות המחרידות" של חמאס על אזרחים ישראלים, וכי "בריטניה תמיד תתמוך בזכותה של ישראל להגן על עצמה". שרת החוץ של גרמניה אנלינה ברבוק אמרה גם היא כי ברלין "מגנה בתוקף את מתקפות הטרור מעזה נגד ישראל", והצהירה: "לישראל יש הזדהות מלאה מצדנו, ויש לה מתוקף החוק הבינלאומי זכות להגן על עצמה נגד הטרור".
9 צפייה בגלריה
יירוטים מעל אשקלון
יירוטים מעל אשקלון
יירוטים מעל אשקלון, הבוקר. האיחוד האירופי: "מזדהים עם ישראל ברגעים הקשים האלה"
(צילום: REUTERS/Sinan Abu Mayzer)
9 צפייה בגלריה
כוחות משטרה באשקלון
כוחות משטרה באשקלון
כוחות הביטחון בשטח
(צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)
שגרירות צרפת בתל-אביב פרסמה אף היא גינוי תקיף: "אנו נחרדים מההתפתחויות בדרום המדינה. מתקפות הטרור הללו בלתי-מתקבלות על הדעת, וכולם חייבים לגנות אותן. אנו ניצבים כתף אל כתף לצד ישראל והישראלים". בהמשך פרסם גם הנשיא עמנואל מקרון הודעה משלו, ובה נכתב כי הוא "מגנה בתוקף את מתקפת הטרור המתנהלת כעת נגד ישראל, ומביע הזדהות מלאה עם הקורבנות ובני משפחותיהם. ספרד מסרה כי היא מזועזעת מ"האלימות חסרת ההבחנה" במתקפה של חמאס.

האיחוד האירופי: "חטיפת אזרחים היא עבירה על החוק הבינ"ל"

שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזפ בורל, מסר כי האיחוד מגנה נחרצות את המתקפה של חמאס: "האיחוד האירופי מביע את הזדהותו עם ישראל ברגעים הקשים האלה. אנחנו עוקבים אחר העדכונים מישראל בצער. האלימות המחרידה חייבת להיפסק. טרור ואלימות לא פותרים דבר". אורסולה פון דר ליין, נשיאת הנציבות האירופית, הגוף הבכיר של האיחוד, אמרה כי המתקפה של חמאס היא "טרור בצורתו הבזויה ביותר" וכי "לישראל יש הזכות להגן על עצמה נגד התקפות נתעבות כאלו". האיחוד הדגיש כי לקיחת אזרחים כבני ערובה היא עבירה על החוק הבינלאומי.
9 צפייה בגלריה
נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי במסיבת עיתונאים בקייב עם ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו
נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי במסיבת עיתונאים בקייב עם ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו
פוטין וזלנסקי. אוקראינה תומכת בתגובה, רוסיה קוראת "לשמור על איפוק"
(צילום: רויטרס )
גם הנציב העליון של האו"ם לענייני זכויות אדם, וולקר טוארק, קרא לעצור מיד את האלימות. טוארק מסר כי הוא המום מהדיווחים על ירי הרקטות ועל כך שאזרחים ישראלים נחטפו. "המתקפה הזו פוגעת באופן מחריד באזרחים ישראלים. אסור שאזרחים יהיו אי פעם יעד להתקפות". לצד זה קרא לישראל לנקוט זהירות כדי למנוע הרג אזרחים בהפצצות התגובה שהיא מבצעת בעזה.
ראש ממשלת הולנד מארק רוטה מסר כי שוחח עם ראש ממשלת ישראל נתניהו, וכי הביע בפניו את תמיכתה של הולנד בזכותה של ישראל להגנה עצמית. לגינויים הצטרפו מנהיגי הודו, בלגיה ויוון. משרד החוץ באתונה מסר: "יוון ניצבת לצדה של ישראל, ומודאגת עמוקות מההסלמה הבלתי מתקבלת על הדעת של האלימות".
9 צפייה בגלריה
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
"להימנע מהתקפות שרק יחריפו את המצב". ארדואן
(צילום: Adem ALTAN / AFP)
גם אוקראינה, שבעצמה נמצאת בעיצומה של מלחמה מתמשכת, מסרה כי היא תומכת בזכותה של ישראל "להגן על עצמה ועל עמה". אוקראינה, נזכיר, מתמודדת במהלך המלחמה נגד רוסיה עם מתקפות רוסיות בלתי פוסקות שבהן משתמשת נגדה מוסקבה במל"טים מתוצרת איראן, בעלת בריתו של חמאס.
שעות אחרי ההודעה הראשונה פרסם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי הודעה משלו, שבה כתב: "חדשות נוראיות מישראל. תנחומיי לכל מי שאיבד קרובי משפחה או מכרים במתקפה. אנחנו מאמינים שהסדר ישוב ושהמחבלים יובסו. לטרור לא צריך להיות מקום בעולם, כי הוא תמיד פשע". זלנסקי הוסיף כי "זכותה של ישראל להגנה עצמית אינה מוטלת בספק", ואמר כי "יש לחשוף את כל הפרטים סביב מתקפת הטרור הזו כדי שהעולם יידע ויתבע דין וחשבון מכל מי שתמך וסייע בביצועה".
התגובה הרוסית לאירועים בדרום הייתה שונה לגמרי: דיפלומט רוסי מסר לפני הצהריים כי מוסקבה "קוראת לאיפוק". "אנו עומדים בקשר עם כולם – עם הישראלים, עם הפלסטינים ועם הערבים", אמר מיכאיל בוגדנוב, סגן שר החוץ של רוסיה והשליח שלה למזרח התיכון ולאפריקה. "אנחנו כמובן תמיד קוראים לאיפוק". בהמשך קרא משרד החוץ הרוסי להפסקת אש מיידית.
9 צפייה בגלריה
ג'יימס קלברלי שר החוץ של בריטניה
ג'יימס קלברלי שר החוץ של בריטניה
שר החוץ הבריטי קלברלי. "בריטניה תמיד תתמוך בזכותה של ישראל להגן על עצמה"
(צילום: EPA)
9 צפייה בגלריה
נשיא מצרים עבד אל פתח א סיסי מתעדכן על ה אירועים ב דרום ישראל רצועת עזה מתקפת טרור של חמאס
נשיא מצרים עבד אל פתח א סיסי מתעדכן על ה אירועים ב דרום ישראל רצועת עזה מתקפת טרור של חמאס
נשיא מצרים סיסי עוקב אחרי הדיווחים מגבול ישראל-עזה, היום
ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן קרא גם הוא לישראל ולפלסטינים לשמור על איפוק ולהימנע מ"מעשי תוקפנות שרק יחריפו את המצב". מצרים, שממלאת לעתים קרובות תפקיד של מתווכת בין ישראל לפלסטינים, הזהירה לפני הצהריים מ"ההשלכות החמורות של ההסלמה הנוכחית בין הצדדים", וקראה גם היא "לגלות איפוק מרבי ולהימנע מלחשוף אזרחים לסכנה נוספת".
המיליארדר אילון מאסק, שנפגש לאחרונה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, פרסם גם הוא הודעה, ובה כתב: ״אני מצטער לראות מה קורה בישראל. מקווה שיום אחד יהיה שלום".