הרצוג נואם, הערב
(צילום: מזמור הפקות)

רבים מסיפורי הזוועות של השואה ידועים לקהל הרחב, אבל דווקא סיפור פחות נודע בחר הערב (יום שני) נשיא המדינה יצחק הרצוג להציג בעצרת הפתיחה הממלכתית לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה. מדובר ב"מוזיאון השלדים" המצמרר על אדמת צרפת הכבושה, שבו הנאצים התכוונו להציג את איבריהם של מי שבכוונתם היה להפוך ל"גזע נכחד". בנאומו, הציג הרצוג תמונה של אחד מקורבנות מוזיאון הגולגלות והשלדים שנרצח, ואיבריו נשמרו לתצוגה במוזיאון זה.
3 צפייה בגלריה
העצרת לפתיחת אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם
העצרת לפתיחת אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם
הרצוג, הערב
(צילום: עמית שאבי)
3 צפייה בגלריה
זיגי ודני
זיגי ודני
"רגע קטן, זך וטהור, בטרם ייחרב עולמם". זיגי ודני
(באדיבות המשפחה )
3 צפייה בגלריה
שרה בומברג
שרה בומברג
שרה בומברג-בירנצווייג
(באדיבות המשפחה והארכיון הלאומי של איסלנד)
זיגברט (זיגי) רוזנטל, היה בן 40 כשנולד בנו הבכור דני בברלין שבגרמניה הנאצית. "התמונה הזו היא תמונה נדירה שלהם יחד. רגע קטן, זך וטהור, בטרם ייחרב עולמם", פתח הרצוג את נאומו הערב בטקס הממלכתי ביד ושם. התמונה צולמה בשנת 1939, בטרם נשלחה המשפחה כולה לאשוויץ. דני, שהיה כבן שלוש שנים בלבד, נשלח לתאי הגזים ביחד עם אמו ארנה.
זיגי נשלח בסופו של דבר למחנה ההשמדה נצוויילר-שטרוטהוף שבצרפת, שם נרצח ביחד עם עוד 85 יהודים, ביוזמתם של אנתרופולוגים ורופאים נאציים - במטרה לבתר את גופותיהם ולהציג את איבריהם באוסף מוזיאוני שיוקדש לנחיתותו של ה"גזע הנכחד"- העם היהודי. את המוזיאון הזה, שהוקם בשטרסבורג, כינה הרצוג בנאום "מוזיאון זוועות שתכננה המפלצת הנאצית".
"אוסף איברים של בני עמנו, אחינו ואחיותינו; שגופם נחתך, בותר, וחלקיו הוכנסו אל מבחנות ובקבוקי זכוכית, לתצוגה מסודרת ומקוטלגת", תיאר הנשיא. "פעם אחר פעם אחר פעם – חוללו גופם וכבודם של קורבנות הפשע הנורא והחשוך הזה".
בסוף נאומו סיפר הנשיא את סיפורה של שרה בומברג-בירנצווייג, שהשאירה את בתה הבכורה, הדסה, בבית יתומים בבלגיה רגע לפני שגורשה למחנות המוות. "כשנפרדו הבטיחה לה שיום אחר יבוא, והן תיפגשנה שוב. שרה לא הצליחה לקיים את ההבטחה", אמר הנשיא. שרה נלקחה למחנה ההשמדה נצוויילר-שטרוטהוף, ומשם מצאה את דרכה למוזיאון הפלצות של הנאצים בצרפת.
לימים בתה הדסה, אותה בת שנאלצה לעזוב, עלתה ארצה והתיישבה במושב ניר גלים. היא קראה לבתה הבכורה על שם אמה, אשר גורלה לא נודע במשך שישים שנה - עד שהאמת המצמררת נחשפה.
"שוחחתי השבוע עם שרה פַּסְטֶל-בֶּל, נכדתה של שרה, שנמצאת כאן הערב יחד עם משפחתה", אמר הנשיא בטקס. "זו התשובה המוחצת ביותר, למי שכינו אותנו – גזע נכחד. שרה ומשפחתה מגלמים את הניצחון ואת התקווה".