תיעוד פלסטיני: פעילות הכוחות בעראבה, הלילה

היתקלות לילית ליד ג'נין: כוח משולב של הימ"מ ושב"כ חיסל הלילה (בין שישי לשבת) שלושה מחבלים מהג'יהאד האיסלאמי בכפר עראבה שליד ג'נין במהלך מבצע מעצרים של מבוקשים. המחבלים ירו לעבר אנשי הימ"מ - וחוסלו על ידי הכוח. שב"כ מסר כי שלושת המחבלים, שהוגדרו "פצצות מתקתקות", היו אחראים לפיגוע ירי בגזרת טול כרם ותכננו פיגועים נוספים בטווח זמן מיידי.
בפעולה נפצע לוחם ימ"מ באורח קשה, ומלבדו נפצעו עוד שלושה לוחמים, בהם אחד באורח בינוני ועוד שניים שנפצעו באורח קל. הלוחם פונה במסוק אל בית החולים רמב"ם בחיפה. מיד עם הגיעו הוא הועבר לחדר מיון לטיפול בחדר הלם - ומשם הוכנס לחדר ניתוח. עם סיום הניתוח, הוא אושפז במחלקה לטיפול נמרץ ומצבו הוגדר קשה אך יציב. הלוחם שנפצע באורח בינוני, כך נמסר מבית החולים, סובל מפציעה בגפיים תחתונות.
מנהל מערך הטראומה ברמב"ם מעדכן על מצב הפצועים
(צילום: אסף מגל)

4 צפייה בגלריה
בית החולים רמב"ם, הלילה
בית החולים רמב"ם, הלילה
בית החולים רמב"ם, הלילה
(צילום: אסף מגל)
תיעוד: הפצוע מפונה לבית החולים רמב"ם במסוק

המחבלים, שחוסלו בתוך רכב, היו תחת מעקב שב"כ בשעות שלפני ההיתקלות. ברכב איתרו כוחות הביטחון את הנשק שבו השתמשו המחבלים לירי ובמקביל גם רימונים ואמצעי לחימה נוספים. על הנשק שמצאו הלוחמים מוטבע סמל צה"ל. לצוות הימ"מ צורף צוות מבצעי של השב"כ, והמבצע נוהל מחפ"ק המבצעים של הארגון.
הכפר עראבה, שבו התרחשה ההיתקלות, מזוהה מאוד עם פעילות הג'יהאד האיסלאמי. גופותיהם של המחבלים לא הושארו בשטח ונלקחו על ידי הלוחמים, ועל כן הפלסטינים לא ידעו בתחילה מה זהויותיהם ולאיזה ארגון השתייכו. במערכת הביטחון הגדירו אותם כפעילי תנזים. במקביל לחיסול, כוחות צה"ל ממשיכים בפעילות באזור יהודה ושומרון לתפיסת מבוקשים ואמצעי לחימה.
4 צפייה בגלריה
רימונים ומחסניות שנמצאו בידי המחבלים
רימונים ומחסניות שנמצאו בידי המחבלים
רימונים ומחסניות שנמצאו בידי המחבלים
4 צפייה בגלריה
אחד מכלי הנשק של המחבלים
אחד מכלי הנשק של המחבלים
אחד מכלי הנשק של המחבלים
(צילום: דוברות המשטרה)
חיסול השלושה מגיע בשיאה של מתיחות ביטחונית, בין היתר ביהודה ושומרון. אתמול, במהלך עימותים בין פלסטינים לכוחות הביטחון בחברון, נורה למוות פלסטיני שמתחקיר צה"ל עלה כי השליך בקבוק תבערה לעבר לוחמי חטיבת גולני - שהשיבו בירי. ההרוג, אחמד אל-אטרש, בן 29, היה כלוא בישראל שלוש פעמים בין השנים 2010 עד 2020. בעבר הורשע בזריקת בקבוקי תבערה, ייצור אמצעי לחימה ומכירתם. צעירים שהובילו את גופתו קראו "אללה אכבר", ו"ברוח ודם נפדה את פלסטין".

גנץ, שעות לפני החיסול: "נמשיך ליזום"

אתמול, שעות לפני חיסול השלושה ולרגל תחילתו של צום הרמדאן היום, סייר שר הביטחון בני גנץ באוגדת יהודה ושומרון עם מפקד פיקוד המרכז אלוף יהודה פוקס, מפקד האוגדה תא"ל אבי בלוט ומח"ט בנימין אל"מ אליאב אלבז.
כוכבי: "ניצול מעבר חקלאי לטרור - חמור"
(צילום: ניקול לסקבי / משרד הביטחון, דובר צה"ל)

"אוגדת איו"ש מתוגברת באלפי לוחמים וחיילים - בעומק השטח ועל מרחב התפר", אמר גנץ בתום הסיור. "נמשיך לבצע מעצרים ויוזמות בהגנה ובהתקפה, ונשים את ידינו על מי שמבקשים לפגוע באזרחי ישראל. בכל מקום ובכל זמן. לקראת חודש הרמדאן, אני מאחל לפלסטינים רמדאן כרים, אבל אני קורא להם לשמור ולפעול למען השקט". שר הביטחון הוסיף: "רק כך נוכל לאפשר כניסה לישראל וצעדים נוספים אותם תכננו. אני מבקש להודות לכוחות צה"ל, המשטרה והשב"כ שפרוסים באופן נרחב גם בסוף השבוע, מסביב לשעון, רחוק מהמשפחות. תודה בשמי ובשם כל אזרחי ישראל".
הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, סייר אף הוא במרחב התפר באוגדה, בין היתר בנקודה שבה חצה המחבל שביצע את הפיגוע בבני ברק. במהלך הסיור קיים הרמטכ"ל תחקור בשטח החציה יחד עם מפקדי הגדודים המבצעים תעסוקה מבצעית באוגדה. הרמטכ"ל סיכם כי יש לסגור את השער שממנו חצה המחבל, ואמר כי ניצול מעבר חקלאי המאפשר מרקם חיים לטובת מטרות טרור הוא דבר חמור. הוא הנחה לתגבר את ההגנה על מרחב התפר ולהמשיך במאמצי ההגנה, המודיעין והסיכול ההתקפי.
בהמשך הסיור, קיים הרמטכ"ל שיח עם מפקדי ולוחמי יחידת דובדבן על הגברת מוכנות הכוחות, חשיבותן של פעילויות סיכול הטרור והמשך המאמץ ההתקפי של צה"ל לשמירה על ביטחון תושבי ישראל. רא"ל כוכבי הביע הערכה רבה ליחידות וללוחמים במיוחד לאור הפעולות המבצעיות המשמעותיות בימים האחרונים.