בצל המתיחות החריפה בין ישראל לבין דרום אפריקה, שבשיאה המדינה תבעה את ישראל בבית הדין הבינלאומי לצדק בהאג על רצח עם, 14 מנהיגים דרום אפריקאים - בהם פוליטיקאים, דמויות דתיות ומנהיגי קהילה משפיעים - הגיעו לסיור מיוחד בישראל. בין השאר הם סיירו באזור עוטף עזה ומסיבת הנובה ברעים, והיום (שלישי) ביקרו חברי המשלחת גם בכנסת.
משלחת מדרום אפריקה בביקור בעוטף ישראל
(צילום: דיפלואקט)

את הביקור יזמו ארגון ההסברה DiploAct ביחד עם ארגון ידידי ישראל בדרום אפריקה (SAFI). מטרת הביקור היא להביע סולידריות עם מדינת ישראל ולהתנער מההחלטות של ממשלת דרום אפריקה. חברי המשלחת הבהירו שהם מתביישים בהחלטות של ממשלת דרום אפריקה וההתבטאויות של הממשלה נגד ישראל.
בין היתר הם ייפגשו עם משפחות של החטופים, שרים וחברי כנסת ומנהיגים פוליטיים וקהילתיים משפיעים, בנוסף לסיורים באתרים דתיים והיסטוריים משמעותיים. אחת מחברות המשלחת, בלאקצי מאבנדלה, שמגיעה ממשפחת מלוכה דרום אפריקה ואפילו מוגדרת נסיכה אמרה: "כדרום-אפריקאית, אני לא תומכת בהחלטת ממשלתי. מצער מאוד שממשלת דרום אפריקה נקטה בדרך הזו במקום לבחור בדרך של דיאלוג, פיוס, ושלום".
3 צפייה בגלריה
משלחת פרלמנט מדרום אפריקה בפגישה עם יו"ר הכנסת אמיר אוחנה
משלחת פרלמנט מדרום אפריקה בפגישה עם יו"ר הכנסת אמיר אוחנה
חברי המשלחת נפגשו עם אוחנה: "דעות הממשלה לא מייצגות את העם הדרום אפריקאי"
(צילום: דוברות הכנסת – נועם מושקוביץ)
חברת הפרלמנט מריה סוקארס: "נראטיב ה'אפרטהייד' ורצח העם שאומץ על ידי מפלגת ה-ANC מתעלם לחלוטין מהאוכלוסייה הנוצרית בדרום אפריקה, שלה קשרים חזקים עם ישראל וחשיבות הסיפור שלנו במסגרת הסכסוך הזה. מצער מאוד לראות שההנהגה הדרום האפריקאית שכחה מה מנע מלחמת אזרחים במדינתנו".
במהלך פגישת חברי המשלחת עם יו"ר הכנסת אמיר אוחנה, הוסיפה חברת הפרלמנט: "בשם העם הדרום האפריקאי, אני מבקשת מישראל סליחה על הצעדים בה נקטה הממשלה שלנו בהקשר לתביעה לבית הדין הבינלאומי". לדבריה, "הדעות והפעולות האלה אינן מייצגות את העם הדרום אפריקאי. הקהילה הנוצרית, שהיא הגדולה ביותר בדרום אפריקה, תומכת בכם ועומדת לצידכם ויש לכם ידידים רבים במדינתנו".
אוחנה השיב לה כי "העמדתה של ישראל לדין בהאג היא אכן מעשה חמור. אנו מודים לכם על ההבהרה החשובה הזאת ומעריכים את עמדתכם. כמי שביקר בדרום אפריקה לפני מספר שנים אני יכול להעיד שיש לנו שם גם ידידים נפלאים וקהילה יהודית שמאוד תומכת במדינת ישראל". הוא הבהיר: "לא נעצור את המאבק להשמדת יכולות חמאס, חיי תושבינו תלויים במאבק זה – שאיננו מאבק מקומי אלא מאבק של העולם החופשי, שישראל נציגתו באזור זה, לבין כוחות החושך".
3 צפייה בגלריה
משלחת מדרום אפריקה בביקור בעוטף ישראל
משלחת מדרום אפריקה בביקור בעוטף ישראל
חברה במשלחת מדרום אפריקה. "ראינו במו עינינו מה שקרה"
(צילום: דיפלואקט)
בפאנה מודיזה, אושיית רדיו ותיקה בדרא״פ, ופעיל חברתי נאם בהתרגשות בעת ביקור באתר נובה ברעים כאשר ברקע נשמעים קולות ארטילריה של צה"ל: "אני מתקשה להבין כיצד הממשלה שלי מגנה על מי שרצחו 400 צעירים במסיבה בנובה בגלל שום סיבה. אנחנו יוצאים למסיבות בדרום אפריקה. אני לא רוצה לחשוב שמעשה זוועה כזה היה קורה אצלנו. אני מתבייש שזאת העמדה של הממשלה שלי".
לדבריו, "המנהיגים שלנו אירחו בדרום אפריקה מנהיגי חמאס שעומדים מאחורי רצח נתעב כזה של 400 צעירים שבאו לרקוד. זה מזעזע. אני לא יכול לדמיין את מה שעבר על הצעירים פה שבאו לרקוד וטבחו בהם. מה שעשו לכם זה ג'נוסייד ולא מה שאתם עשיתם לחמאס. היינו פה וראינו במו עינינו, וכשנחזור הביתה נספר מה ראינו. ניצלו את דרום אפריקה לשחק בפוליטיקה על חשבון חיים של בני אדם. חייבים לומר את האמת. זה עלבון למורשת של נלסון מנדלה ולוחמי החירות שלנו שמעולם לא רצחו אנשים בפסטיבלי מוסיקה. אנו תומכים בשלום, דיאלוג ודו קיום, אבל טרור הוא טרור. רשע הוא רשע. מה שראינו פה הוא רשע מוחלט. אנחנו לא מוכנים שהממשלה בדרא"פ תדבר בשמנו. לא ניתן שינצלו את הממשלה שלנו להצדיק טרור, רשע ומעשי זוועה מהסוג הזה".
3 צפייה בגלריה
משלחת מדרום אפריקה בביקור בעוטף ישראל
משלחת מדרום אפריקה בביקור בעוטף ישראל
חבר המשלחת מדרום אפריקה בביקור בעוטף ישראל
(צילום: דיפלואקט)
עמית דרי, יו"ר ארגון ההסברה דיפלואקט: "בזמן שיש כאלו שמתייצבים באופן פחדני ליד הרוע והטרור יש אמיצים המתייצבים לצד ישראל במלחמתה הצודקת בחמאס. אנחנו מודים למנהיגי הקהילות וחברי הפרלמנט מדרום אפריקה על הבחירה שלהם להגיע לכאן ולתמוך. נמשיך להיאבק בתעמולה האנטי-ישראלית ובארגוני החרם בכל מקום ובכל זמן".