הפשיטה בפרשת השוחד במשרד הביטחון
(צילום: דוברות המשטרה )

עשרות חשודים נעצרו הבוקר (יום שני) בגין ניהול קרטל במעורבות ארגון הפשע אבו לטיף, שלפי החשד רימה את משרד הביטחון בעבירות שהיקפן עומד על כמיליארד שקלים. בשבוע שעבר נערכה פשיטת ענק נגד אנשי אבו לטיף, אך כמו אז גם הפעם איש מראשי הארגון לא נעצר. בין היתר, לפי החשד, אחד הקבלנים העצורים פתח כמה חבורת פיקטיביות כדי להסתיר את העובדה שהוא עומד מאחורי כולן. בפרשה נעצרו גם עובדים במשרד הביטחון ובצבא.
6 צפייה בגלריה
לטיף אבו-לטיף
לטיף אבו-לטיף
ארבעה מהאחים למשפחת אבו לטיף
(צילום: משטרת ישראל, רוני שיצר)
6 צפייה בגלריה
הרכבים והציוד שהוחרמו
הרכבים והציוד שהוחרמו
שורת עבירות ועשרות חשודים. רכבי יוקרה ושעון שהוחרם
(צילום: דוברות המשטרה )
6 צפייה בגלריה
הרכבים והציוד שהוחרמו
הרכבים והציוד שהוחרמו
(צילום: דוברות המשטרה )
6 צפייה בגלריה
הרכבים והציוד שהוחרמו
הרכבים והציוד שהוחרמו
(צילום: דוברות המשטרה )
מהמשטרה נמסר כי "שוטרי היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) בלהב 433 והממונה על הביטחון במערכת הביטחון (מלמ"ב) מנהלים בשנה האחרונה חקירה סמויה, שממנה עולה חשד להטיית מכרזים של משרד הביטחון על-ידי קבלנים וחשודים נוספים וכן חשד לעבירות שוחד עם גורמים באגף ההנדסה והבינוי של משרד הביטחון, בתמורה לקבלת מידע פנימי והטיית מכרזים בתחום הבינוי".
לפי המשטרה, לאחד הקבלנים העצורים יש קשר עסק עם ראש ארגון הפשע אבו לטיף ועם גורמים נוספים שמזוהים עם הארגון. הבוקר נעצרו קבלנים, עורכי דין, בעלי חברות, עובדים ומשרתים באגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון, בחשד לעבירות של לקיחת שוחד, מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לפשע, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות עפ"י חוק איסור הלבנת הון, עבירות על פי חוק התחרות ועבירות עפ"י פקודת מס הכנסה. במהלך הפשיטה הבוקר על בתי החשודים נתפסו רכבי יוקרה, שעוני יוקרה, כסף מזומן, מסמכים וחותמות, לצד חשבונות בנק ונדל"ן.
6 צפייה בגלריה
הרכבים והציוד שהוחרמו
הרכבים והציוד שהוחרמו
"מצג שווא בפני משרד הביטחון". כלי רכב שנתפסו
(צילום: דוברות המשטרה )
6 צפייה בגלריה
הרכבים והציוד שהוחרמו
הרכבים והציוד שהוחרמו
(צילום: דוברות המשטרה )
"החקירה החלה בעקבות מידע שסיפקה יחידת החקירות של המלמ"ב במשרד הביטחון ושותפים לה גם רשות התחרות, המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) והמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה", נמסר מהמשטרה. "מחקירת היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית והמלמ"ב עולה כי בקרטל פעלו עשרות חברות במאות מכרזים ובאומדן עבירות בסכום של מיליארד שקל וכי הקרטל פעל בצורה סדורה ולאורך זמן, והתעצם בעקבות קשרים שוחדיים עם גורמים במשרד הביטחון ובצבא. במסגרת אותם קשרים, החשודים קיבלו מידע פנים והטבות שונות".
וכך פעלה השיטה, לפי המשטרה: "החשודים הגישו הצעות מחיר במכרזים במטרה לייצר את הממוצע שאליו כיוונו, כשבתוכן תהיה גם הצעת המחיר הקרובה ביותר לממוצע שהיא שתזכה במכרז. בשיטה הזאת, רימה הקרטל את משרד הביטחון וכספי המכרזים הושגו במרמה ונעשה בהם שימוש אסור".
בנוסף, מסרה המשטרה, "הקרטל פעל בשיטה נוספת כשאחד הקבלנים החשודים הינו בעל שליטה מלאה בחברות שהוא אינו רשום בהן, והרישום הפיקטיבי נועד להציג מצג שווא בפני משרד הביטחון ולהשפיע על שיקול הדעת כאילו מתחרות חברות שונות במכרז - כאשר בפועל החשוד הוא זה שעמד מאחורי כל אותן חברות".
לפי החשד, הקרטל חבר לחברות בעלות סיווג גבוה שזכו במכרזים ובתמורה לאחוזי רווח, לקחו אחריות מלאה על ביצוע המכרז - מבלי שהחברה הזוכה תהיה מעורבת. כל זאת, לפי המשטרה, ללא ידיעה ו/או הסכמה של משרד הביטחון ובניגוד לתנאי המכרז.
רכבי היוקרה והכסף שהוחרמו מארגון אבו לטיף בשבוע שעבר
(צילום: דוברות המשטרה)

עורך דין אלעד שאול ועורך דין אהרון מלכה עורכי הדין אלעד שאול ואהרון מלכה
עורך דין אלעד שאול ועורך דין אהרון מלכה, המייצגים את הבכיר במשרד הביטחון מסרו בתגובה: "מרשנו משתף פעולה עם החקירה ומכחיש את החשדות, מעולם לא ביקש או קיבל שוחד ואין כל קשר בינו לבין עבירות הלבנת הון או עבירות פליליות אחרות. מדובר באדם ערכי המשרת את המדינה שנים ארוכות, בנאמנות ובמסירות מתוך תחושת שליחות ובמקצועיות ראויה להערכה. ככל שישנם גורמים עבריינים הפועלים מאחורי הקלעים, על פי החשד, אין למרשנו כל קשר אליהם ואנו סומכים על משטרת ישראל שתפעל בהגינות ובמרץ לגילוי האמת".

תגובת משרד הביטחון

ממשרד הביטחון נמסר: "משרד הביטחון רואה בחומרה רבה את החשדות שנחשפו בחקירת המלמ"ב ומשטרת ישראל, ויגלה אפס סבלנות לכל חשד לעבירה על טוהר המידות. יחידת החקירות של המלמ"ב (הממונה על הביטחון במערכת הביטחון) במשרד הביטחון, בשיתוף עם גורמי מקצוע נוספים במשרד, היא שחשפה את החשדות והביאה לפתיחת החקירה בפרשה. פעולות החקירה הרבות שביצע המלמ"ב, מרביתן סמויות, חיזקו את החשדות נגד המעורבים, בהם עובדים ומשרתים וכן ספקים של מערכת הביטחון.
"מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אייל זמיר, הנחה את אגפי משרד הביטחון הרלוונטיים לשתף פעולה באופן מלא עם גורמי החקירה ולהעניק להם כל סיוע שיידרש. משרד הביטחון יפעל למצות את הדין עם החברות החשודות בהונאה ועם מי שסייע להן.
"אגף ההנדסה והבינוי הינו אגף מבצעי-חיוני שמוביל פרויקטים לאומיים רחבי היקף, בהם בינוי מחדש של מרבית מחנות צה"ל, העתקה היסטורית של בסיסי צה"ל ממרכז הארץ לנגב ולגליל לטובת פיתוח כלכלי ועירוני, הקמה מחדש של גבולות המדינה, פרויקטים ביטחוניים ועוד. החשדות שנחשפו הם חמורים, אך אין בחשדות אלה כדי להטיל דופי בכלל עובדי ומשרתי האגף, שעובדים לילות כימים, במקצועיות ובמסירות למען ביטחון המדינה".