מזכיר המדינה לשעבר של ארצות הברית קולין פאוול, שכיהן כראש המטות המשולבים במלחמת המפרץ הראשונה, מת מסיבוכים של קורונה. כך מסרה אחר הצהריים (יום ב') משפחתו בהודעה רשמית. בן 84 היה במותו. "איבדנו בעל, אב וסב אהוב ויוצא דופן, ואמריקני גדול", נמסר בהודעה על מותו.
4 צפייה בגלריה
קולין פאוול. נפצע בווייטנאם, חלם על הנשיאות
קולין פאוול. נפצע בווייטנאם, חלם על הנשיאות
קולין פאוול. נפצע בווייטנאם, חלם על הנשיאות
(צילום: Gettyimages)
4 צפייה בגלריה
קולין פאוול
קולין פאוול
רעייתו שכנעה לא להתמודד ב-96'. פאוול
(צילום: AP)
פאוול היה האדם השחור הראשון שהתמנה לראש המטות המשולבים של ארה"ב. כשסיים את תפקידו השתלב בצמרת המפלגה הרפובליקנית, ושם השתייך לאגף המתון של המפלגה ונחשב לדמות פרגמטית. בשנים 2005-2001 כיהן כמזכיר המדינה, כלומר כשר החוץ האמריקני, בממשלו של הנשיא הרפובליקני ג'ורג' בוש הבן.
בהודעתה על מותו של פאוול מסרה אחר הצהריים משפחתו כי הוא קיבל את כל מנות החיסון הנדרשות נגד נגיף הקורונה. "אנו מבקשים להודות לצוות במרכז הרפואי הלאומי וולטר ריד על הטיפול המסור בו", אמרה המשפחה.
פאוול היה במשך עשרות שנים אחד האישים הבולטים ביותר בציבוריות האמריקנית מקרב הקהילה השחורה. הוא נפצע במלחמת וייטנאם, שימש כיועץ לביטחון לאומי בשנים 1989-1987 תחת הנשיא הרפובליקני רונלד רייגן, וכאמור הוביל את הצבא האמריקני למלחמה בעיראק אחרי פלישתו של סדאם חוסיין לכוויית. ב-1996 שקל להתמודד בפריימריז הרפובליקניים לנשיאות בניסיון להפוך לנשיא השחור הראשון בתולדות ארה"ב, אך לבסוף ויתר בשל החשש של רעייתו אלמה לביטחונו. בשנת 2008 התייצב מול מפלגתו הרפובליקנית והביע תמיכה דווקא במועמד הדמוקרטי לנשיאות, ברק אובמה, שכידוע אכן הפך בהמשך לנשיא השחור הראשון בתולדות ארה"ב.
4 צפייה בגלריה
קולין פאוול וג'ורג' בוש
קולין פאוול וג'ורג' בוש
עם הנשיא ג'ורג' בוש הבן. המצגת מהאו"ם - "כתם שיישאר תמיד"
(צילום: AFP)
4 צפייה בגלריה
קולין פאוול
קולין פאוול
מאגרי הנשק לא נמצאו. "היו אי-דיוקים"
(צילום: רויטרס)
רבים בעולם יזכרו את פאוול כמי שהיה אחראי למבוכה צבאית-דיפלומטית גדולה, כשב-5 בפברואר 2003 הציג למועצת הביטחון של האו"ם מצגת שנויה במחלוקת שבאמצעותה טען כי מהרודן העיראקי סדאם חוסיין נשקפת סכנה מיידית לעולם בשל מאגרי הנשק הכימי והביולוגי שבהם הוא מחזיק לכאורה. על-ידי המצגת ניסה לשכנע כי הנשיא ג'ורג' בוש הבן יפעל נכונה אם יפלוש לעיראק ויפיל את משטרו של סדאם. כך אכן עשה בוש בהמשך, אולם האמריקנים מעולם לא מצאו בעיראק את מאגרי הנשק שעליהם דיבר פאוול.
לימים הודה פאוול כי המצגת הייתה מלאה באי-דיוקים ונשענה על מודיעין סותר שסיפקו גורמים אחרים בממשל בוש. הוא הצהיר כי המצגת הזו היא "כתם שתמיד יהיה חלק מהרקורד שלי".
הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן פרסם אחר הצהריים הודעה ומסר כי לו ולרעייתו לורה צר מאוד על מותו של פאוול: "הוא היה משרת נהדר של הציבור וזכה לכבוד רב בבית ומעבר לים. חשוב מכול, קולין היה איש משפחה וחבר. לורה ואני שולחים לאלמה וילדיהם את תנחומינו הכנים ביותר, בשעה שהם מתייחדים עם זכרו של אדם גדול".