מבקר המדינה מתניהו אנגלמן סייר היום (רביעי) בגדר הביטחון באיזור ירושלים, השרון ובשומרון, במטרה לבדוק האם היערכות צה"ל ומשטרת ישראל מספקת ועונה על צרכי הביטחון לתושבי המרכז ואיו"ש.
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בסיור בגדר הביטחון

הביקור של אנגלמן מגיע על רקע מלחמת חרבות הברזל וכן כבדיקה על הליקויים שנמצאו ופורסמו לפני פחות משנה בדוח מבקר המדינה, שעניינו אפקטיביות מכשול קו התפר. לפי הדוח, נכון לסוף שנת 2021, 48 אחוז מגדר קו התפר לא הייתה בכשירות, באותה שנה זוהו לא פחות מ-1.4 מיליון כניסות של שב"חים לישראל, כאשר פחות מ-1 אחוז מהם קיבלו מענה מהכוחות בשטח. כמו כן, נכון לשנת 2022 הסתננו לישראל מדי יום 3,600 פלסטינים בממוצע דרך פרצות בגדר קו התפר. כל זאת למרות שעד לסוף שנת 2021 המדינה הוציאה 8.3 מיליארד שקל לצורך הקמת מכשול קו התפר ועבור מרכיבים נוספים.
במסגרת הסיור, אנגלמן נפגש עם בכירי עיריית ירושלים והמועצה האיזורית דרום השרון וכן עם ראש מועצת השומרון יוסי דגן. בנוסף אליהם השתתפו בסיור בכירים מהמשטרה וחברי כיתות כוננות. בסיור הועלו טענות של תושבים לפערים וליקויים בהיערכות גורמי הביטחון למניעת תרחיש של חדירת מחבלים ליישובים ולערים המצויים בסמיכות לאוכלוסייה פלסטינית.
הכותרת
איך מונעים מהמחבלים ששוחררו להפוך למנהיגי טרור?
28:05
2 צפייה בגלריה
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בסיור בגדר הביטחון באזור ירושלים, השרון ובשומרון
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בסיור בגדר הביטחון באזור ירושלים, השרון ובשומרון
מבקר המדינה בסיור באיזור ירושלים, השרון ובשומרון
במכשול המוצב בירושלים בחן מבקר המדינה את המענה הביטחוני ואת הפערים במרכיבי ביטחון באיזור שבין שכונות ערביות שנמצאות מחוץ לגדר ונחשבות שטח מוניציפלי של העיר, דוגמת מחנה הפליטים שועפאט, לבין שכונת פסגת זאב הסמוכה אליהן. בדרום השרון הוא בחן את המצב הביטחוני ביישובים צמודי גדר, דוגמת מתן, ובחן כיצד כוחות הביטחון מבטיחים שהיישובים לא יחוו מתקפה דומה לאלו של עוטף עזה. בשומרון המבקר עמד על פעולות צה"ל לשמירה על ביטחונם של תושבי יו"ש וביקר בברקן. זאת על רקע דוח הביקורת בנושא "אבטחת הצירים ביו"ש", אשר הטיוטה שלו הופצה לאחרונה לבכירי הדרג המדיני והצבאי לקבלת תגובתם, ועל רקע ביקורת פתע במוצבי צה"ל בגבול הצפון לפני המלחמה, שפרסומה הושהה בעת הזאת על ידי הוועדה לענייני ביקורת המדינה.
"הטבח ב-7 באוקטובר השפיע עמוקות על תחושת הביטחון של כלל אזרחי ישראל", אמר אנגלמן. "לצד יישובי עוטף עזה בדרום ויישובי קווי העימות בצפון, גם יישובי עוטף ירושלים, עוטף גוש דן ויהודה ושומרון בסיכון.
"אסור להיות שאננים. אני נמצא בביקור בפאתי ירושלים ליד מחנה הפליטים שועפאט והוצגו בפנינו פערים מאוד משמעותיים בכל הנוגע במרכיבי הביטחון ובצרכים הביטחוניים של הכוחות הפועלים במקום. הממשלה וכוחות הביטחון חייבים לוודא כשירות מלאה של גדר ההפרדה ולבחון את הקונספציה ואת האפקטיביות של המכשול. פגשתי תושבים רבים שאינם חשים תחושת ביטחון וחוששים לחייהם. על ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל והמפכ"ל להבטיח את ביטחונם של כלל אזרחי ישראל לצד הפעילות החשובה המתבצעת בגבולות הדרומיים והצפוניים של המדינה".