2 צפייה בגלריה
התהליך שבסופו עסקת טיעון יצא לדרך. מנדלבליט ונתניהו
התהליך שבסופו עסקת טיעון יצא לדרך. מנדלבליט ונתניהו
התהליך שבסופו עסקת טיעון יצא לדרך. מנדלבליט ונתניהו
(צילום: מוטי קמחי, יואב דודקביץ')
האם יש סיכוי לסיים בעסקת טיעון את הסאגה של משפט נתניהו, שנמשכת כבר חמש שנים מאז פרצה החקירה הראשונה? פרקליטו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, עו"ד בעז בן צור, העלה באחרונה את האפשרות הזאת במגעים עם הפרקליטות.
את הידיעה פרסם לראשונה העיתונאי בן כספית. הוסיפו עליה היום ספי עובדיה וליאור קינן. העיתוי הושפע כנראה מהפרישה הקרובה של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט: הרצון להשאיר ליועץ הבא שולחן נקי אולי יגרום לו להתגמש. גם עסקת הטיעון עוקפת הקלון שנחתמה עם אריה דרעי שיחקה תפקיד.
2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו הגיע לבית המשפט בעת עדותו של ניר חפץ
בנימין נתניהו הגיע לבית המשפט בעת עדותו של ניר חפץ
הציע להודות בסעיפי מרמה והפרת אמונים. נתניהו ביום עדותו הראשון של חפץ במשפט
(צילום: רויטרס)
רק ארבעה היו בסוד העניין: מנדלבליט, פרקליט המדינה עמית איסמן, התובעת במשפט ליאת בן-ארי וד"ר חגי הרוש, עוזרו הבכיר של היועץ. נושא הדוקטורט של הרוש הוא מעמד הקלון בתיקי אישי ציבור. הוא המומחה לנושא. יהודית תירוש, התובעת בתיק 4000, לא הייתה בסוד המגעים.
אדם שביקש, כך אמר, "להציל את המדינה", אישיות ששני הצדדים מכירים, פנה לפני חודשים אחדים למנדלבליט והציע שיפתח במשא ומתן על עסקת טיעון. היועץ סירב. הוא אמר כי הדלת פתוחה - אבל רק לעורכי-הדין של נתניהו, בפנייה רשמית.
לפני שבועות אחדים פנה אליו עו"ד בן צור. נפתח דיאלוג. בפרקליטות הגדירו את המגעים כ"בדיקת היתכנות", לא משא ומתן. משא ומתן ייערך בשיתוף כל הפרקליטים המעורבים בתיק. כל אחד מהם יוכל להביע את דעתו. בן צור הסביר כמה שולחו רגיש לכל פרסום, לכל הדלפה.

אבל משא ומתן ראשוני היה. מה שפרקליטו של נתניהו הציע, למעשה, הוא ללכת עם ולהרגיש בלי: סעיף השוחד (תיק 4000) יירד, נתניהו יודה בשני סעיפים של מרמה והפרת אמונים, ידונו אותו לעבודות שירות של פחות משלושה חודשים ויעקפו את שאלת הקלון, כמו בעסקת דרעי. נתניהו יבטיח לפרוש מהכנסת ולא לשוב בשנים הקרובות.
מנדלבליט סירב. תיק דרעי התגלגל לעבירות מס, ואילו כאן מדובר בשחיתות שלטונית. לא ניתן לעקוף את הקלון. לא ניתן לסמוך על רצונו הטוב של הנאשם. זה חייב להיגמר במאסר או עבודות שירות של שלושה חודשים ומעלה ובשבע שנות הרחקה מהכנסת והממשלה, בגלל קלון.
היציאה לתקשורת היא חלק מהמשפט שמתנהל בבית הדין של דעת הקהל, במקביל למשפט בירושלים. פרקליטיו של נתניהו מבקשים ליצור נרטיב: כל מה שרוצה התביעה הוא לסלק את נתניהו, בכל מחיר. על הדרך הם חשפו את מנדלבליט לביקורת ציבורית, החל במי שטוען שהיועץ עשה לנתניהו הנחות מופלגות וגמור במי שטוען שכתב האישום היה מפוקפק מלכתחילה.
כישלון המגעים הפעם לא אומר שהמשפט יתנהל עד סופו: אולי להפך. מנדלבליט מאמין בתהליכים. התהליך שבסופו עסקת טיעון יצא לדרך.