כשברקע ההתפוררות ההדרגתית של הקואליציה הרעועה שלו ושל נפתלי בנט, עם ח"כים סוררים משמאל וח"כים שערקו מימין, ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד פרסם לפני כניסת השבת פוסט בפייסבוק שבו הזהיר כי "כל מי שיסכן את הממשלה הזו מבפנים צריך לדעת שהוא ישלם על זה מחיר". לפיד הבטיח להמשיך להילחם על הממשלה, ולדבריו היא יכולה להחזיק מעמד "נגד כל הסיכויים", אולם בניגוד להצהרות נחרצות יותר שלו בעבר – הפעם גם הכיר באפשרות של קריסתה, והבטיח להמשיך להיאבק במקרה שכזה "עד שננצח".
2 צפייה בגלריה
יאיר לפיד
יאיר לפיד
לפיד. "אלחם על הממשלה הזו, ייאוש זה מצב רוח מטומטם"
(צילום: עמית שאבי)
"אני מאמין בממשלה הזו, ואני אלחם עליה. מפני שהיא הדבר הנכון למדינת ישראל", כתב לפיד, "מפני שייאוש הוא מצב רוח מטומטם. מפני שהאמת צריכה לנצח את השקר. אם הממשלה הזו תיפול, הלקח יהיה שהפוליטיקה שעובדת היא זו של הרעל וההסתה. אני מסרב להסכים לזה. אני מסרב להפסיק להיאבק על הזכות לחיות במדינה שבה אנשים שחושבים אחרת יודעים לעבוד יחד, לחיות יחד, לאהוב את ישראל ביחד".
בפוסט שלו שיגר כנראה לפיד את אותה אזהרה על "מחיר" לעבר הח"כים הסוררים ג'ידא רינאווי זועבי ממרצ ומאזן גנאים מרע"מ, שהצביעו בניגוד לעמדת הקואליציה בהצבעה על התקנות בהתנחלויות, וכן לח"כ ניר אורבך מימינה ששוקל לפרוש מהקואליציה בצל ההתפוררות שלה. לפיד הוסיף: "אני מציע לכם עסקה טובה יותר – להילחם יחד על הממשלה הזו. להחזיק אותה. להחליט שאתם חלק מנבחרת מנצחת, לא מקבוצה שהפסידה לעצמה".
לדברי לפיד, "הממשלה הזו הוקמה נגד כל הסיכויים. אם צריך, היא תמשיך לפעול נגד כל הסיכויים. אני רוצה להציע משימה לכל אלה ששאלו בימים האחרונים איך אפשר לעזור: תלמדו את האמת. תקדישו לה כמה דקות. תבדקו את העובדות ותפיצו אותם. תנו קונטרה למכונת השקרים".
2 צפייה בגלריה
ג'ידא רינאווי זועבי
ג'ידא רינאווי זועבי
ח"כ ג'ידא רינאווי זועבי. טענה שלפיד הבטיח לה כי יחזיר פליטים פלסטינים שגורשו ב-1948, הוא הכחיש
(צילום: יואב דודקביץ' )

"אתם תגלו מהר מאוד עד כמה ההסתה תלויה בכך שאנשים אינם יודעים מהי האמת. אתם תגלו שהממשלה הזו מתנגדת פה אחד לזכות השיבה ואף אחד לא נכנע לשום 'מסמך דרישות' הזוי", הוסיף לפיד – בצל טענתה של ח"כ רינאווי זועבי כי הבטיח בפניה להחזיר את תושביהם הפלסטינים של הכפרים איקרית ובירעם בגליל, שגורשו מהם ב-1948. רינאווי זועבי טענה כי המהלך לא קודם בסופו של דבר.
לפיד, יצוין, הכחיש באופן נמרץ את הטענה הזו של רינאווי זועבי. אתמול גורמים מקורבים אליה העלו את הטענה הזו שוב, ולדבריהם "מזכיר הממשלה שלום שלמה נפגש כמה פעמים עם רינאווי זועבי בלשכתה ובמזנון הכנסת בכדי לקדם רעיון הקמת ישוב ערבי לתושבי איקרית ובירעם ובחינת אופציות אצל כמה חכים מפלגות הימין בכדי לתמוך ברעיון".
לפיד הוסיף בפוסט שלו אחר הצהריים: "תלמדו את האמת ותגלו שרוב אזרחי ישראל חיים היום טוב יותר ממה שחיו לפני שנה. תלמדו את האמת ותראו שבכל הפרמטרים החשובים – המצב הביטחוני, המצב הכלכלי, המאבק בגרעין האיראני, הפשיעה בחברה הערבית, הביטחון האישי, יחסי החוץ שלנו – מצבה של ישראל השתפר באופן משמעותי. תלמדו את האמת ואל תעצרו בזה – תספרו אותה לכל מי שמוכן לשמוע, וגם לכאלה שלא".
כאמור, גם לאפשרות של קריסת הממשלה – שנראה כי סיכוייה גוברים מיום ליום – הוא התייחס: "אם יקרה אסון והממשלה הזו תיפול מכובד השקרים, גם אז נמשיך להילחם. כולם יגידו, כמו בפעם הקודמת, שבטח נפסיד, והם ימשיכו להגיד את זה עד שננצח. עשינו את זה כבר פעם, אם צריך נדע לעשות את זה שוב. רק ביחד ננצח".
פורסם לראשונה: 18:54, 10.06.22