הווריאנט החדש והמדאיג של נגיף הקורונה, האומיקרון, ממשיך להתפשט ברחבי העולם והתגלה אתמול (ב') במדינות נוספות. ספרד, שבדיה, פורטוגל וקנדה דיווחו על נשאים ראשונים של האומיקרון.
לפי ההערכות האומיקרון הוא זן מידבק במיוחד של נגיף הקורונה, אך טרם ברור עד כמה הוא מסוכן ואם החיסונים יעילים מפניו. למרות שייתכן שהתשובות יגיעו רק בעוד כמה שבועות, בעולם לא לוקחים סיכונים: מדינות רבות אסרו על כניסת נוסעים ממדינות בדרום יבשת אפריקה, שם התגלה הווריאנט. ישראל, יפן ומרוקו החליטו לאסור לחלוטין על כניסת אזרחים זרים בגלל הזן החדש.
הטסים והשבים מנתב"ג לאחר ההגבלות החדשות בעקבות וריאנט אומיקרון
(צילום: אבי חי )

12 צפייה בגלריה
נוסעים בחליפות מגן נמל תעופה ב מלבורן אוסטרליה
נוסעים בחליפות מגן נמל תעופה ב מלבורן אוסטרליה
נוסעים בחליפות מגן נמל תעופה במלבורן. גם באוסטרליה התגלו נשאים של הזן החדש
(צילום: AFP)
ארגון הבריאות העולמי ציין שטרם ידוע על מתים מהווריאנט, אך הזהיר שכל עלייה בתחלואה עלולה לגרום להשלכות קשות. באירופה, נזכיר, מתמודדים כעת עם גל רביעי – ואף חמישי – של המגפה. כמה מדינות ביבשת הטילו הגבלות קשות, ואף סגר, עוד לפני ההודעה על וריאנט חדש ומדבק שהתגלה באפריקה. האיחוד האירופי החליט בסוף השבוע לאסור על כניסת נוסעים מדרום אפריקה.
"לאומיקרון יש מספר חסר תקדים של מוטציות, וחלקן מדאיגות בגלל ההשפעה האפשרית שלהן על מסלול המגפה. הסיכון העולמי הכולל שקשור לווריאנט החדש מוערך כגבוה מאוד", מסר ארגון הבריאות, אך הדגיש שעם זאת עוד דרוש מחקר כדי להבין עד כמה הווריאנט שהתגלה בדרום אפריקה מסוכן וגורם לתחלואה קשה. הארגון מסר שמידע נוסף צפוי להתקבל בשבועות הקרובים.
"רבים מאיתנו עלולים לחשוב שסיימנו עם נגיף הקורונה. הוא לא סיים איתנו", אמר מזכ"ל ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדהנום גברייסוס. מטשידיסו מואטי, ראש ארגון הבריאות העולמי באפריקה, מחתה על איסור הטיסות לנוסעים ממדינות בדרום היבשת: "להגבלות על נסיעות עשוי להיות תפקיד בהפחתה מצומצמת של התפשטות הקורונה, ונטל כבד על החיים ועל הפרנסה".
12 צפייה בגלריה
נמל התעופה ב טוקיו יפן וריאנט אומיקרון
נמל התעופה ב טוקיו יפן וריאנט אומיקרון
בנמל התעופה בטוקיו. גם יפן, כמו ישראל, סגרה את השמיים
(צילום: AFP)
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר אמש שהאומיקרון הוא "סיבה לדאגה, אך לא לבהלה". הזן טרם התגלה בארה"ב, אך ביידן מעריך שהדבר יקרה במוקדם או במאוחר. בהצהרה אמר ביידן שארה"ב מסוגלת לנצח את האומיקרון: "לפני שנה אמריקה התקשתה מל הווריאנט הראשון של הקורונה. ניצחנו את הווריאנט הזה בצורה משמעותית, ואז נפגענו מווריאנט חזק בהרבה – הדלתא. נקטנו צעדים ועכשיו אנחנו רואים שמספר המתים מהדלתא בירידה. אנחנו הולכים להילחם ולנצח גם את הווריאנט הזה".
ביידן ציין שרק בעוד כמה שבועות העולם ידע עד כמה החיסונים יעילים נגד האומיקרון. עוד קרא לקבל את הבוסטר – המנה השלישית של החיסון – כדי להבטיח הגנה נגד הזנים האחרים.
12 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נואם על ה אומיקרון
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נואם על ה אומיקרון
ביידן אמש, בהצהרה על הווריאנט החדש
(צילום: AP)
מאתמול חל בארה"ב איסור כניסה על נוסעים משמונה מדינות בדרום יבשת אפריקה. ביידן הסביר שהאיסור יקנה לארה"ב זמן כדי להעלות את שיעור האמריקנים שקיבלו את המנה השלישית של החיסון. ד"ר אנתוני פאוצ'י, המומחה של הבית הלבן לטיפול בקורונה, אמר גם הוא שהתמונה תתבהר רק בעוד כמה שבועות – וקרא לאמריקנים להתחסן בינתיים. "זה לא הזמן להיות בפאניקה. אנחנו צריכים להיות מודאגים, והדאגה שלנו צריכה לדרבן אותנו לעשות דברים שאנחנו יודעים שעובדים. במקום להשתגע, במקום להיות בפאניקה, פשוט תעשו את הדבר הנכון", אמר.
ביידן שיבח אמש את היכולות המדעיות של דרום אפריקה, ואת השקיפות שבה פעלה כשבישרה לעולם ביום חמישי שגילתה וריאנט חדש ומדבק. דרום אפריקה זועמת על הקהילה הבינלאומית, וטוענת שנענשה בשל היכולות של מדעניה לגלות וריאנטים חדשים. נשיא דרום אפריקה, סיריל רמפוזה, אמר שאיסור הכניסה של אזרחי המדינה למדינות רבות בעולם אינו מוצדק ומנוגד למדע.
12 צפייה בגלריה
נוסעים בשדה התעופה ב יוהנסבורג דרום אפריקה וריאנט אומיקרון
נוסעים בשדה התעופה ב יוהנסבורג דרום אפריקה וריאנט אומיקרון
נוסעים תקועים בנמל התעופה ביוהנסבורג, דרום אפריקה
(צילום: רויטרס)
מומחה למחלות זיהומיות מדרום אפריקה אמר שמוקדם לדעת אם התסמינים של האומיקרון קשים או קלים יותר מאלה של וריאנטים קודמים, אך ציין שנראה שמדובר בווריאנט מדבק יותר. פרופסור סלים עבדול כרים העריך שהחיסונים הקיימים יעילים במניעת תחלואה קשה בקרב מי שנדבקו באומיקרון. שלשום אמרה ד"ר אנג'ליק קוטזי, הרופאה הדרום אפריקנית שהתריעה על וריאנט חדש, שהמטופלים שנדבקו בווריאנט סבלו מתסמינים קלים - גם אם לא היו מחוסנים לקורונה.
בנמל התעופה הבינלאומי ביוהנסבורג נראו אתמול נוסעים מיואשים, שרצו להמריא מדרום אפריקה – אך לא יכלו לעשות זאת בגלל ביטולי הטיסות. "אנחנו לא יודעים מה לעשות, אנחנו פשוט מחכים כאן", אמר בנמל התעופה נוסע מלסוטו – אחת המדינות בדרום היבשת.
12 צפייה בגלריה
קורונה זן חדש אומיקרון בדיקה דרום אפריקה יוהנסבורג
קורונה זן חדש אומיקרון בדיקה דרום אפריקה יוהנסבורג
בדיקות קורונה ביוהנסבורג
(צילום:AFP )
12 צפייה בגלריה
נמל תעופה ביוהנסבורג
נמל תעופה ביוהנסבורג
(צילום: רויטרס)
מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הביע דאגה שההגבלות של מדינות רבות בעולם יגרמו לבידודן של מדינות דרום אפריקה – שבהן שיעור המחוסנים נמוך בהשוואה למערב. "אסור להאשים את תושבי אפריקה בשיעור הנמוך והלא-מוסרי של החיסונים הזמינים באפריקה, ואסור להעניש אותם על כך שהם זיהו (את הווריאנט) ושיתפו מידע מדעי קריטי ורפואי עם העולם", אמר מזכ"ל האו"ם. גוטרש מזהיר כבר תקופה ארוכה מהסכנות של חוסר השוויון בהפצת החיסונים לקורונה ברחבי העולם, וטוען שמקומות שבהם שיעור ההתחסנות נמוך הם "קרקע פורה לווריאנטים".
אלברט בורלא, מנכ"ל פייזר, אמר אתמול שהוא מאמין שהתרופה שפיתחה פייזר לקורונה תהיה יעילה גם נגד הזן החדש. באשר לחיסון אמר בורלא שייקח זמן לראות אם הוא יעיל נגד הווריאנט. לדבריו פייזר כבר החלה לעבוד על חיסון שיגן מהאומיקרון, למקרה שיתברר שהחיסון הקיים לא יעיל.
פורסם לראשונה: 21:50, 29.11.21