חברי הקואליציה מתנפלים על גנאיים שהצביע נגד ההצעה
(צילום: ערוץ כנסת)

אחרי שהקואליציה החליטה לקדם את הצעת החוק ללא רוב מוצק, האופוזיציה הפילה אמש (שני) את הארכת התקנות בהתנחלויות בסיוע שני חברי קואליציה שהתנגדו ושורת ח"כים שנעדרו מההצבעה. כעת יצטרך שר המשפטים גדעון סער להעלות את ההצעה פעם נוספת לקריאה ראשונה כדי שהחוק הישראלי - ובעיקר הפלילי - ימשיך לחול על האזור. ynet העביר את ההצבעה בשידור חי.
6 צפייה בגלריה
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
הארכת התקנות נפלה בקריאה ראשונה. מליאת הכנסת, אתמול
(צילום: נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת)
58 ח"כים הצביעו נגד הארכת התקנות, בהם מאזן גנאיים (רע"מ), ג'ידא רינאווי זועבי (מרצ) ועמיחי שיקלי (שפרש מימינה), ו-52 תמכו. חברי הקואליציה התנפלו על גנאיים בצעקות לאחר הצבעתו - אך לפי גורמים ברע"מ, חברי המפלגה ידעו על המהלך ולא יתכוונו לפעול נגדו. חברי הכנסת מנסור עבאס (רע"מ), עידית סילמן (ימינה), וליד טאהא (רע"מ) ואימאן חטיב יאסין (רע"מ) לא הצביעו בעד החוק, ונעדרו מהמליאה. ניר אורבך (ימינה) קרא לעבר חברי רע"מ: "אתם לא רוצים להיות שותפים, הניסוי איתכם נכשל". בהמשך עלה להצבעה אישור מינויו של ח"כ מתן כהנא לשר הדתות, אך הוא נפל כשלא הושג רוב לאחר שח"כ עידית סילמן (ימינה) הצביעה נגד. בעקבות כך, היא עשויה להיות מוכרזת כפורשת.
בתום ההצבעה בירך מרכז האופוזיציה יריב לוין על התוצאות, ואמר כי מדובר בעוד צעד לעבר סופה של הממשלה. "ממשלה שלא מסוגלת להעביר חוקים ציוניים וביטחוניים בסיסיים אין לה זכות קיום. אני קורא לחברי הכנסת שנבחרו בקולות ימין - שובו הביתה, ויחד נקים ממשלת ימין אמיתית".
6 צפייה בגלריה
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
ניסה לשכנע לתמוך. עבאס, גנאיים ורינאווי-זועבי
(צילום: נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת)
בימינה תקפו את האופוזיציה ומסרו: "בן גביר, גפני ואמסלם הצטרפו לטיבי וכסיף נגד תושבי יו"ש בשביל צרכיו האישיים של ביבי. ‏הליכוד ישרוף את המדינה בשביל צרכי ביבי. ‏כמו בחוק הגיוס ובחוק האזרחות שתחילה נפלו, גם את החוק הזה נעביר". שר החוץ יאיר לפיד צייץ: "כמו תמיד אחרי הפסד, נחזור חזקים יותר וננצח בסיבוב הבא". שר הביטחון גנץ הוסיף כי "לא הקואליציה הפסידה הערב אלא מדינת ישראל ואזרחיה. יש לנו פחות מחודש לוודא שאיו"ש לא הופכת למערב פרוע בכסות אינטרסים פוליטיים. ‏קורא לכלל חברי הכנסת - זה הזמן לנהוג באחריות ביטחונית ולהתעשת".
במהלך הדיונים הממושכים ניסו בקואליציה לגייס את הח"כית המורדת ג'ידא רינאווי-זועבי לתמוך בחוק - אך היא המשיכה לסרב. גם יו"ר רע"מ מנסור עבאס ניסה לשוחח עם הח"כית ממרצ, אך ללא הועיל. גורמים במפלגתה אמרו כי "כבר לא מצפים ממנה לכלום, היא בלתי צפויה ובלתי ראויה". לאחר שההצבעה נפלה צייצה הח"כית: "חובתי להיות בצד הנכון של ההיסטוריה באי-מתן לגיטימציה לכיבוש".
6 צפייה בגלריה
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
המהומה סביב גנאיים שהתנגד לחוק
(צילום: נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת)
6 צפייה בגלריה
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
יצטרך להעלות את החוק מחדש. שר המשפטים סער
(צילום: רפי קוץ)
השר זאב אלקין עלה לנאום כדי לסכם את הדיונים לפני ההצבעה - ותקף את חברי האופוזיציה שהתנגדו להצביע בעד החוק. "בשביל אינטרס אחד בלבד, שהוא לקרב את נתניהו לכיסא רה"מ ושתישרף מדינת ישראל", צעק אלקין מעל הדוכן. "רמה כזאת של שעבוד אינטרסים לאומיים לאינטרס של אדם אחד לא ראיתי. אנשים מצביעים בניגוד לאידיאולוגיה שלהם, מקריבים ציבור שלם שרובו המוחלט בחר בכם, ולא בנו, אותו אתם מקריבים למען מטרה פוליטית מדומה".
"הרי ברור איך העסק הזה ייגמר", הוסיף אלקין. "כמו שהיה עם חוק האזרחות שחגגתם עם איימן עודה ואחמד טיבי. פעם היו אומרים ביבי או טיבי, היום אומרים ביבי עובד בשביל טיבי ומביא לו הישגים".
בשלב זה התפרץ לעברו ח"כ דודי אמסלם מהליכוד וצעק: "שחררו את המדינה". אלקין השיב לו: "למי? לחבורת אנשים שעובדים עבודת אלילים לבן אדם אחד?". אמסלם נשמע אומר: "אני לא יכול לסבול אותו. לא יכול לסבול את השטויות שלו, צבוע".
6 צפייה בגלריה
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
נעדרה מההצבעה. עידית סילמן
(צילום: נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת)
6 צפייה בגלריה
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
רה"מ בנט במליאה, אתמול. לפני ההצבעה הוא עוד היה אופטימי
(צילום: נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת)
בפתח הדיון הציג שר המשפטים גדעון סער את הצעת החוק. "כל אורחות החיים ביו"ש נשענים על החקיקה הזו", הוא אמר, "בלעדיהן ישפטו אותם אזרחים בבתי דין צבאיים על פי הדין הירדני. הוראות חוק העונשין הישראלי ללא תקנות אלו לא יחולו על אותם ישראלים. האם לזה מייחלת האופוזיציה? האם זה ייעודם של שטחי יו"ש לעבור שטחי הפקר, ערי מקלט עבריינים?".
סער הוסיף: "אם אדם יבצע רצח או אונס בתל אביב וינוס לאריאל או בטייבה וינוס לטול כרם לא תהיה כל סמכות בדין להשיגו ולהביאו לדין לבית המשפט בישראל. בלי תקנות, משטרת ישראל תהיה מנועה מלהיכנס ליו"ש ולעצור אותו".
מוקדם יותר, נזכיר, הוחלט בדיון של ראשי הקואליציה להצביע גם על מינויו מחדש של מתן כהנא כשר הדתות כהצבעת אמון בממשלה ובכך להעמיד את עידית סילמן במבחן, שכן אם תתנגד - יוכלו להפריש אותה.
בנט: "נחצה גם את זה"
(צילום: מורן אזולאי)

ראש הממשלה נפתלי בנט נשמע אופטימי מוקדם יותר לשאלת ynet על הסיכוי להעביר את התקנות, עוד לפני שנפלו. "אנחנו ממשיכים לבנות את המדינה. בשבוע הראשון אמרו שלא נגמור את השבוע, בחודש הראשון אמרו שלא נגמור את החודש ועכשיו אנחנו חוגגים שנה של צמיחה, של אבטלה סופר נמוכה, של ביטחון בעוטף עזה. גם את זה (אישור התקנות, מ"א) אנחנו נחצה בעזרת ה'", אמר בנט.
עינב חלבי השתתפה בהכנת הכתבה
פורסם לראשונה: 21:26, 06.06.22