מתוך פעילות המשטרה וחוקרי המוסד לביטוח לאומי
(צילום: דוברות המשטרה)

בלשים וחוקרים של מחוז ירושלים פשטו הבוקר (יום שלישי) על משרדיהם ובתיהם של עשרות חשודים בהונאת הביטוח הלאומי, בשווי של עשרות מיליוני שקלים. לפי החשד, ההונאה מתרחשת כבר כמה שנים, ובמסגרתה הוגשו לביטוח הלאומי מאות בקשות להכרה בנכות של קטינים, עם מסמכים מזויפים. צפוי מעצר של חשודים נוספים בהמשך.
החשודים הועברו לחקירה במשרדי מפלג ההונאה שביחידה המרכזית ירושלים. "במשך חודשים ארוכים התנהל מעקב ואיסוף חומרים ומידע על החשודים על-ידי אגף החקירות של הביטוח הלאומי", נמסר מהמשטרה. המידע הועבר אל מפלג ההונאה וחוליית חילוט אכיפה כלכלית במחוז ירושלים - והם פתחו בחקירה סמויה, בשיתוף אגף החקירות של ביטוח לאומי. הבוקר הפכה החקירה לגלויה, והחשודים נחקרים בחשד להונאה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים מכספי ציבור, תוך הצגת מצגי שווא, זיוף מסמכים ומסירת מידע כוזב.
2 צפייה בגלריה
הכספים שנתפסו
הכספים שנתפסו
הכספים שנתפסו
(צילום: דוברות המשטרה)
בין החשודים שנעצרו נמנים גם בעליהם ועובדיהם של משרד הטוען שהוא מסייע בתחום הגשת תביעות נכות לביטוח לאומי ואנשי מקצוע נוספים.
ומה הרקע לאירוע? מרכז החקירה, לפי המשטרה, הוא ניצול תוכנית של הביטוח הלאומי: "כחלק מצמצום הביורוקרטיה והרצון לייעל את השירות לאזרח ובדגש על נכויות ילדים, קידם הביטוח הלאומי הקלות בהליך על-פיו לא נדרש במקרים רבים הגעה של ילד עם מוגבלות לוועדה רפואית, אלא בהתבסס על מסמכים רפואיים רשמיים מרופא ומרפאה מוסמכים המפרטים את מצבו של הילד והכרה בקריטריונים המזכים בקצבה".
לפי המשטרה, "במהלך השנה החולפת גילו חוקרי אגף החקירות של הביטוח הלאומי מספר רב של בקשות להכרה בנכות לקטינים שהתקבלו במוסד והיו בעלות מאפיינים דומים ומחשידים. במהלך חקירה הסמויה אותרו מאות בקשות, שעל-פי החשד בוצע בהן שימוש במסמכים מזויפים ושהוגשו לסניפים השונים של המוסד. עוד עלה בחקירה כי במקרים רבים הוגשו בקשות עבור שני ילדים מאותן המשפחות, וזאת על-פי החשד, במטרה להגדיל את תשלומי הקצבאות החודשיות. התשלומים כתוצאה ממעשי הונאה נאמדים על עשרות מיליוני שקלים ואף יותר".
2 צפייה בגלריה
הכספים שנתפסו
הכספים שנתפסו
"הממצאים חשפו ניצול ציני ועברייני של הקלות לציבור". תיעוד מאחד המעצרים
(צילום: דוברות המשטרה)
"על-פי ממצאי החקירה הסמויה, משרדים הממוקמים במרכז ובצפון הארץ, הפעילו בין היתר, עסקנים בקרב הציבור בהבטחה למשפחות כי ידאגו עבורן לתשלומי קצבאות מכובדים. בתמורה לכך, נדרשו אותן משפחות לוותר מראש על סכום הכסף שייזקף לזכותן רטרואקטיבית עם קבלת ההכרה ע"י הביטוח הלאומי, קרי - עשרות אלפי שקלים לכל מקרה שנידון".
מהמשטרה נמסר גם כי "ממצאי החקירה הסמויה חשפו ניצול ציני ועברייני של הקלות לציבור, הקשורות להליכי קבלת הכרה בנכות לילדים ונועדה להטיב עם האזרחים ומשפחות נזקקות. מעשי המרמה המיוחסים לחשודים הביאו להוצאת מיליוני שקלים מקופת המוסד על חשבון כספי הציבור ומי שבפועל באמת זקוק לסיוע ומטפל בילדים עם מוגבלות. מדובר בחקירה מורכבת שנמצאת בתחילתה לאחר שלבי איסוף עד כה. נמשיך לחקור את הפרשה, תוך שיתוף פעולה עם גורמי החקירה מטעם ביטוח לאומי במטרה להגיע אל חקר האמת ולמצות את הדין עם המעורבים בכך.
מהביטוח הלאומי נמסר: "הביטוח הלאומי עושה מאמצים רבים לטובת צמצום בירוקרטיה, שירותיות והסתמכות על גורמי רפואה מקצועיים מבלי לטרטר אזרחים לוועדות הרפואיות. נדרשת אחריות ציבורית כוללת ומידה של ערבות הדדית כדי להבין שכל ניסיון מרמה שכזה פוגע בנזקק, בנכה, במשפחות שצריכות סיוע - ומדובר בפשע פלילי, חברתי ומוסרי גם כלפיהם. הביטוח הלאומי ואגף החקירות יחד עם משטרת ישראל ימשיכו לעבוד יחד, מתוך אחריות חברתית, כדי לעצור את המבקשים להרע ולהזיק ולוודא שהקצבאות יגיעו למי שבאמת ובתמים זקוק לכך".