נורית פלתר איתן, דודתו של אלוף-משנה אסף חממי, מפקד החטיבה הדרומית באוגדת עזה שביום שבת הותר לפרסום כי נהרג ב-7 באוקטובר וגופתו מוחזקת בידי חמאס, סיפרה הבוקר (רביעי) בריאיון ל-ynet Live על השתלשלות האירועים באותה שבת שחורה - שבסיומה היא ושאר בני המשפחה קיבלה את ההודעה כי אסף נעדר. צפו בריאיון:
(צילום: שמוליק דודפור)

"ביום שבת התעוררנו ולמעשה לאסף לא דאגנו בכלל, כי הוא סופרמן. שום דבר לא יכול לפגוע בו, יש עליו קרן אור", היא סיפרה. "לא דאגנו כי ידענו שהוא ייצא בראש החיילים שלו. מי שדאגנו לו זה לאלון, הבן שלו בן ה-6, שבאופן נדיר אסף לקח אותו איתו כדי לחגוג את החג, כי הוא לא היה כל החגים בבית. התכנון שלהם היה להיפגש בשבת בשמונה בבוקר עם קב"ט מועצת אשכול ולעשות טיול רנג'רים עם אלון".
"השעות עברו ואין עם מי לדבר, לא הייתה תקשורת", היא המשיכה. ״בחצות הגיע מודיעין להוריו של אסף ולאשתו ספיר הלביאה, והודיעו להם שאסף נעדר. לפני כן, בשבע בערב, חילצה את אלון מהחמ"ל יחידה מובחרת והסיעה אותו הביתה".
2 צפייה בגלריה
אל"ם אסף חממי
אל"ם אסף חממי
"אמר פעם אחר פעם שמהדרום תיפתח הרעה". אל"מ אסף חממי ז"ל
(צילום: דובר צה"ל)
לדבריה, "לא כל כך הבנו את גודל האירוע ביום שבת. אף אחד לא הבין, אולי חוץ מאסף כי הוא היה הראשון שיצא כשהייתה רק נגיעה בגדר, ביחד עם חייליו האמיצים תומר יעקב אחימס וקיריל ברודסקי. הוא יצא ראשון, בראש הכוח, והוריד את אלון בחמ"ל. אנחנו יודעים מהקצינות שהיו איתו שהוא הוריד את אלון, ליטף לו את הראש ואמר לו 'תהיה חזק'. הוא נתן לו נשיקה על הראש ואמר 'אני אשתדל לחזור כמה שיותר מהר'. אחרי זה הוא יצא לקיבוץ נירים.
"בהלוויה שלו דיברו גם תושבי הקיבוץ ונתנו לו אות מגן נירים, כי בזכות הקרב רבים מהם ניצלו. אסף יצא בראש החפ"ק והיו לו היתקלויות לאורך הדרך לנירים. היה לו מעין קוד שפותח את השערים של כל הקיבוצים בסביבה, אסף היה מאוד מחובר לתושבי עוטף ישראל. הוא כל הזמן אמר שמדובר באנשים זהב ושזה המקום לטייל בו ולהיות בו. בדרך לשם הוא הבין מה קורה והיה הראשון להבין. הוא כרז בקשר 'כאן קודקוד, מכריז מלחמה'. הוא קרא לחמ"ל להעיר את כל הרבש"צים ולתפעל את כל כיתות הכוננות".
2 צפייה בגלריה
סמל קיריל ברודסקי,  סמ"ר תומר יעקב אחימס
סמל קיריל ברודסקי,  סמ"ר תומר יעקב אחימס
"חייליו האמיצים היו איתו". סמל קיריל ברודסקי וסמ"ר תומר יעקב אחימס ז"ל
(צילום: דובר צה"ל )
בדיעבד, התברר שמחבלי החמאס חיפשו את חממי אישית בחדירה לאוגדת עזה. מאות מחבלים נתפסו עם תמונתו ודרישה לאתר את הקצין הבכיר ביותר. נורית סיפרה: "הם נקלעו להיתקלות עם מחבלים בנירים אחרי שפתחו את השער. הם היו שלושה, והיו עליהם 80 מחבלי נוחבה. הם היו עם תמונות של אסף, רצו למצוא אותו. הם חיפשו אותו בבסיס מרוב שהם חששו ממנו ושנאו אותו".
"אסף הכיר כל דרדר על הגדר", היא אמרה. "הוא כל בוקר וכל לילה היה מעדר את האזור כדי שלא יצמח שם כלום. הוא היה יוצא לפני החיילים, הוא היה מפקד קפדן מפני שהוא אהב כל אחד ואחד מהם. הוא לא ויתר על כלום והיה עושה להם כוננות עם שחר. האחרון בלילה שהיה עובר על הסיורים זה אסף. זה הייעוד שלו".
בהלווייתו של חממי שלשום אימו קלרה אמרה: "ראית את הנולד והיו מי שאמרו שאתה רואה שחורות - ובאה השבת השחורה. מי ייתן שההקרבה הגדולה ששילמת בחייך לא הייתה לשווא". על כך אמרה דודתו: "אסף אמר פעם אחר פעם שמדרום תיפתח הרעה. הוא הכיר את הגזרה הזאת יותר מכולם והיה ממוקד וחדור מטרה אל מה שקורה שם יותר מכולם. כל הקצינים הבכירים שהגיעו להלוויה אמרו את זה".
אמו ואשתו של חממי סופדות לו
( צילום: עידו ארז)

עוד סיפרה נורית על אחיינה: "כל החגים אסף תמיד העדיף לישון בבסיס ולהיות עם החיילים. חופש לא היה בשבילו. אתמול הזכיר לנו אחד החברים שכשהוא התגייס הוא היה לוקח את המשכורת שקיבל ומחלק אותה במעטפות לחיילים שמצבם פחות טוב. הוא זכה בכל כך הרבה פרסים ואותות ואף פעם לא הסכים לדבר עליהם או להיות עם אגו. אם הוא היה רואה את הלוויה שלו הוא היה נבוך, הוא היה אומר 'אני עושה את מה שאני צריך, אני לא צריך את כל זה'.
"אני חושבת שיהיה עוד הרבה זמן לדבר על מה שקרה ב-7 באוקטובר ובתקופה שקדמה לה. אנחנו עכשיו בתוך השבוע של הלוויה ואני רוצה שעם ישראל יידע מי זה אסף. את התחקירים חייבים לעשות וחייבים לפתוח את כל מה שקרה, וכשיגיע הזמן אני בטוחה שיהיה גם הרבה מה להגיד".