3 צפייה בגלריה
נתניהו ושמונה מהמורדים בליכוד
נתניהו ושמונה מהמורדים בליכוד
נתניהו ושמונה מהמורדים בליכוד
(צילום: קובי קואנקס, דנה קופל, הדר יואביאן, אלכס קולומויסקי, יוסי צווקר)
מתרחבת הביקורת בליכוד על החלטת יו"ר המפלגה בנימין נתניהו ויו"ר הסיעה יריב לוין שלא לתמוך בהצעת החוק "ממדים ללימודים", בגרסה שהקואליציה צפויה להביא להצבעה - ובעקבותיה תגובה חריפה וחריגה של נתניהו, שהאשים ח"כים בסיעתו. לאחר מכן הודיעו במשותף ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ יאיר לפיד כי ביום שני יעלו את החוק להצבעה שמית: "כל הלוחמים המשוחררים ובני משפחותיהם יוכלו לצפות בשידור חי בחברי הכנסת של הליכוד. אנחנו קוראים לחברי האופוזיציה, שימו את הפוליטיקה בצד, למען החיילים והחיילות שלנו".
יו"ר הליכוד האשים הערב (רביעי) ח"כים מסיעתו כי "אמירות שלהם על תמיכה בחוק במתכונתו הנוכחית, הובילה לכך שהקואליציה הפסיקה את המו"מ להעלות המלגות". לפחות תשעה חברי כנסת מהליכוד מתנגדים לגישה שהובילו נתניהו ולוין. בעקבות ההתנגדות, יקיים נתניהו דיון עם ראשי מפלגות האופוזיציה - לפני דיון מתוכנן בסיעה ביום שני, היום שבו החוק אמור לעלות להצבעה.
הממשלה מקווה לאשר בכנסת את החוק המעניק מלגות לסיוע בשכר הלימוד האקדמי ללוחמים קרביים משוחררים, ולפי ההצעה כעת תממן שני שלישים משכר הלימוד, שכן זה מה שהתקציב הנוכחי מאפשר. עד כה, ועקב העימות הפוליטי, לא הועברו לסטודנטים אותם כספים. עקב האיום של רע"מ להתנגד להצעה, לפחות בינתיים לא ברור אם הממשלה תצליח לגייס את הרוב הדרוש. אחר הצהריים שוחח בנושא שר הביטחון בני גנץ עם יו"ר הליכוד נתניהו, אבל גם אחרי השיחה לא חל שינוי בעמדת נתניהו - שדורש מימון של 100%.
כהנא: אם בליכוד לא יצביעו על חוק לחיילים - אובדן ערכים
(צילום: אבי חי, שמוליק דודפור)

בהודעת הליכוד הערב נאמר כי "נתניהו פנה לשר הביטחון גנץ כדי להעלות את המלגות ללוחמים מ-66% ל-100%. גנץ סירב. במקביל פנה גורם בכיר בקואליציה למנהל סיעות האופוזיציה ח״כ לוין כדי לפתוח במשא ומתן על העלאת סכום התמיכה לחיילים, אך בעקבות אמירות של חברי כנסת בליכוד על תמיכה בחוק במתכונתו הנוכחית, הפסיקה הקואליציה את המשא ומתן להעלאת המלגות. לאור החלטת הקואליציה להפסיק את המשא ומתן עם הליכוד, נתניהו יקיים דיון עם ראשי מפלגות האופוזיציה".
לפני ההודעה של נתניהו כתב ח"כ יואב גלנט, שהיה אלוף בצה"ל: "חיילי צה"ל הם קיר הברזל הניצב בינינו לבין אויבנו ומקנה חיים למדינת ישראל. ‏לקראת ההצבעה בכנסת בנושא סיוע ממלכתי בשכר לימוד לחיילים משוחררים, אמשיך ואוביל את המאמץ לשכנע את חבריי לסיעת הליכוד לתמוך פה אחד בהצעה". ח"כ גילה גמליאל אמרה ל-ynet: "אנחנו נילחם בסיעה להעביר ולתמוך בהצעת חוק ממדים ללימודים. אנחנו מפלגה דמוקרטית ולהצביע נגד באופן גורף על כל ההחלטות של הקואליציה - זאת טעות. צריך לפעול בצורה יותר מדויקת".
ח"כ ניר ברקת קרא לנתניהו להביא לאישור הסיעה את חוק "ממדים ללימודים" לקראת ההצבעה בכנסת. "אין לי ספק שרוב מוחלט של חברי סיעת הליכוד יתמכו בהצעה חשובה זו", הוא אמר. "לוחמי צה"ל הם מעל כל מחלוקת פוליטית ועלינו לעשות הכול כדי להבטיח את הטוב ביותר לחיילינו".
ח"כ ישראל כץ באולפן: נחשוב איך לעזור לחיילים, ולא לממשלה
(צילום: שמוליק דודפור)

ח"כ אופיר אקוניס אמר: "אין כל סיבה שסיעת הליכוד בכנסת לא תתמוך בחוק ממדים ללימודים, שהחל בעת כהונת ממשלות הליכוד. גיבוי לכוחותינו נדרש והכרחי, בין אם אנחנו בקואליציה, בין אם באופוזיציה ורבים מאוד מהם מצפים מאיתנו - ובצדק - לנהוג כך גם בהצבעות בכנסת".
ח"כ פטין מולא כתב בטוויטר: "הזוי לראות שהקואליציה של בנט לא מסוגלת להעביר חוק חשוב שמיטיב עם חיילי צה"ל. אני אתמוך בהצעת החוק 'ממדים ללימודים' ובכל חוק בעתיד שמיטיב עם חיילנו העושים רבות למען שמירת ביטחוננו. אעשה כל שביכולתי שהחוק הזה יעבור!". גם חברי הכנסת אלי כהן, אבי דיכטר, יובל שטייניץ וקרן ברק מתנגדים לגישת נתניהו-לוין.
אחר הצהריים כתב בטוויטר שר הביטחון בני גנץ כי ביקש מיו"ר הליכוד לתמוך בחוק: "שוחחתי כעת עם יו"ר האופוזיציה נתניהו וביקשתי ממנו להירתם ולהעביר ביום שני הקרוב את הצעת החוק 'ממדים ללימודים' עבור לוחמי צה"ל. שוחחנו על מהות הצעת החוק והרציונל שלה וגם על חשיבותה ללוחמים שלנו. אני מאמין ומקווה שבליכוד ובמפלגות האופוזיציה יבינו את הצורך ויאפשרו את העברתה".
3 צפייה בגלריה
בני גנץ
בני גנץ
גנץ. ביקש מנתניהו לתמוך
(צילום: מוטי קמחי)
לאחר אותו ציוץ, אמרו מקורבי נתניהו כי הוא זה שיזם את השיחה עם גנץ על החוק. גורמים בכחול לבן אמרו בתגובה כי מדובר בשקר: "גנץ יזם את השיחה. הליכוד בלחץ כי הם מבינים שהציבור יבוא איתם חשבון על התנגדותם למתן מלגות לימודים לחיילים משוחררים".
בהודעה הרשמית של הליכוד נכתב כי נתניהו התקשר לגנץ וביקש ממנו לתמוך במימון של 100% מלגה ללוחמים כפי שמגיע להם: "נתניהו ביקש שכל הכוחות הציונים בכנסת יתאחדו כדי שכל הלוחמים ששירתו שירות מלא - יקבלו מימון מלא. נתניהו הדגיש שהחלטה זו צריכה לעבור בכנסת כבר ביום שני הקרוב".
שר החוץ יאיר לפיד תקף אף הוא בחריפות את נתניהו, לאחר שזה לא התחייב לתמוך בהצעת החוק: "הליכוד עושה פוליטיקה קטנה ועלובה על חשבון לוחמי צה"ל".
3 צפייה בגלריה
יאיר לפיד
יאיר לפיד
לפיד. "הליכוד עושה פוליטיקה עלובה על גב החיילים"
(צילום: יואב דודקביץ')
בריאיון הבוקר באולפן ynet התייחס לנושא ח"כ ישראל כץ, וטען כי בתקופתו כשר האוצר הוא הצליח לממן את המלגות ב-100%, אולם לא ברור אם הטענה הזו נכונה. "אני רואה בחומרה רבה שאין להם תקציב מלא לזה, יש להם תקציב לעבאס, לחלק מיליארדים, אבל לא לזה", אמר כץ.
הוא נשאל כיצד תפעל סיעתו אם החוק יעלה להצבעה בכל זאת, והשיב: "סיעת הליכוד תתכנס ותקבל את ההחלטות. אנחנו רוצים לעזור לחיילים, אבל צריך להבין שזו ממשלה שתלויה לחלוטין בתנועה האיסלאמית". לדבריו, "זה אבסורד שהממשלה תלויה בקולות הערבים הקיצוניים ובאה לליכוד שיחלץ אותה בדברים שאמורים להיות מובנים מאליהם". לדבריו, "יש כאן ממשלה שאיבדה את האמון וצריכה ללכת הביתה. אנחנו נעזור לחיילים ולא נעזור לממשלה הזו".
גם סגן שר הדתות וחבר הכנסת מתן כהנא מימינה התייחס לסוגיה בריאיון והודה כי אינו יודע אם רע"מ תתמוך בחוק או תתנגד לו. הוא תקף בחריפות את הקולות בליכוד הקוראים להתנגד לחוק. לדבריו, "זה יהיה אובדן ערכים".
"ממדים ללימודים" היא תוכנית מלגות ללוחמים משוחררים שפועלת מאז 2016, ולפי ההצעה כעת תממן שני שלישים משכר הלימוד, שכן זה מה שהתקציב הנוכחי מאפשר. באופוזיציה הודיעו שלא יתמכו בהצעה ודורשים שהמימון של המלגות יועלה ל-100%. למרות ההתנגדות, בליכוד טרם גיבשו כאמור עמדה סופית. בישיבת הסיעה שקיימו ביום שני דרשו חלק מהח"כים בליכוד לקיים הצבעה חשאית ולהחליט האם לתמוך בחוק או לא. חלקם סבור שיש לתמוך בו, למרות שמדובר בחוק של הממשלה.
פורסם לראשונה: 18:52, 18.05.22