סנקציות אמריקניות על זוג ישראלים: ארצות הברית הטילה היום (רביעי) סנקציות על 21 אישים וחברות שקשורים לדבריה לניסיונות הרוסיים להפעיל את השפעתה של מוסקבה על מולדובה. ברשימה שפרסם משרד האוצר האמריקני נמצא אילן שור, שהורשע בהלבנת כספים ובמעילת ענק שבמסגרתה נגנבו מיליארד דולר משלושה בנקים במולדובה - ונמלט לישראל. אותה מעילה כונתה במולדובה "מעילת המאה".
3 צפייה בגלריה
אילן שור
אילן שור
אילן שור. נמלט לישראל לאחר ההסתבכות במולדובה
(מתוך אינסטגרם)
האמריקנים הסבירו כי שור, תושב קיסריה ששימש כנשיא לשכת המסחר ישראל-מולדובה ויו"ר אורט מולדובה, נכלל ברשימה השחורה עקב מעורבותו שמטרתה להתערב "בבחירות בארצות הברית או במדינה זרה, באמצעות או על מנת לסייע באופן ישיר או עקיף לרוסיה".
לצד שור הוטלו סנקציות גם על אשתו, זמרת הפופ שרה לבובנה שור, המוכרת יותר בשם הבמה ז'סמין ונחשבת לאחת הזמרות המפורסמות ברוסיה. במהלך הקריירה המוזיקלית שלה הוציאה יסמין 10 אלבומים, והיא אף שחקנית, דוגמנית ומגישת טלוויזיה. היא קיבלה מנשיא רוסיה ולדימיר פוטין תואר כבוד.
אילן שור נולד בישראל להורים שעלו ממולדובה. המשפחה חזרה לקישינב בתחילת שנות התשעים כששור היה ילד והוא התחיל את עסקיו בגיל 18, כאשר הפך לשותף של אביו, מירון שור, שפתח רשת של חנויות דיוטי פרי במולדובה. לאחר שאביו נפטר שור ירש את עסקיו והרחיב אותם לתחומים אחרים.
3 צפייה בגלריה
 ז'סמין שרה לבונה שור
 ז'סמין שרה לבונה שור
הזמרת ז'סמין. גם היא ברשימה השחורה
(מתוך אינסטגרם)
3 צפייה בגלריה
ולדימיר פוטין ז'סמין זמרת פופ שרה לבובנה שור
ולדימיר פוטין ז'סמין זמרת פופ שרה לבובנה שור
ז'סמין ופוטין
שור הפך לבעלים של התאגיד ShorHoldings, שבין אחזקותיו נכללות חברת ביטוח ארצית, קבוצת הכדורגל מילסמי ורשת חנויות דיוטי פרי במולדביה. הוא נחשב בעשור שעבר לאחד מאנשי העסקים העשירים במולדובה, והונו נאמד בעשרות מיליוני דולרים.
בנוסף כיהן שור כראש העיר אורחיי במולדובה בין השנים 2015 ל-2019. הוא משמש גם כיום כמנהיג המפלגה הפופוליסטית שור. בהודעת משרד האוצר האמריקני נכתב כי "רוסיה תכננה לערער ב-2021 את יציבותה של נשיאת מולדובה מאיה סנדו ולהשיב את מולדובה לתחום ההשפעה הרוסית. כדי לסייע בניסיון זה, שור עבד עם אישים רוסים ליצירת ברית פוליטית במטרה לזכות בשליטה בפרלמנט במולדובה, שתסייע בהמשך בחקיקה שתעזור לאינטרסים הרוסיים".
ב-2017 נשפט שור למאסר של שבע שנים עקב אותה מעילת ענק. הסכום שנגנב במעילה הוא כשמינית מהתמ"ג של מולדובה - אחת המדינות העניות באירופה. העיתון הצרפתי "לה מונד" חשף אז כי ועדה מיוחדת של הפרלמנט האירופי, שבדקה את הנושא, העריכה שהכסף הועבר לבנקים רוסיים. ב-2019 פורסם כי שור נמלט לישראל.