ויויאן הדר, קרובת משפחתה של מייה שם (21) משהם ששוחררה אמש (חמישי) משבי חמאס אחרי 55 ימים, סיפרה על הטיפול הרפואי ההזוי שקיבלה הצעירה בעזה: "מייה עברה טראומה, היא רזה וחלשה. עשו לה ניתוח דרך וטרינר שניתח לה את היד. היא לא עברה פיזיותרפיה, ועשתה פיזיותרפיה לעצמה".
קרובת משפחה של מייה שם: "וטרינר ניתח לה את היד בעזה"

4 צפייה בגלריה
מייה שם פוגשת את אמה לראשונה, לאחר השחרור מחמאס
מייה שם פוגשת את אמה לראשונה, לאחר השחרור מחמאס
האם קרן במפגש הראשון עם מייה
מייה, שהופיעה בסרטון הטרור הפסיכולוגי הראשון שפרסם חמאס לאחר חטיפתה מהמסיבה ברעים, נפצעה בידה במתקפת הטרור ב-7 באוקטובר. "היא אמרה להם שהיא לא חיילת, וסיפרה להם שיש לה אזרחות צרפתית", אמרה הערב קרובת המשפחה בבית החולים שיבא בתל השומר שאליו הועברה מייה.
הדר הוסיפה: "זה היה כמו רולטה רוסית, שכל שנייה אני רוצה לדעת אם מייה ברשימה או לא ברשימה. אתמול חשבתי שהיא הייתה ברשימה, ובסוף אמרו לי שהיא לא ברשימה. זה שיתק אותי לגמרי. אנחנו עוברים מה שהמשפחות של כל החטופים עוברות, זה מצב לא נורמלי. אסור שזה יקרה, אנחנו צריכים להחזיר את כל החטופים.
"היד שלה מאוד כאובה, היא עשתה לעצמה מין כאלה עיסויים ביד. אני לא יודעת בדיוק מה המצב של היד, בטוחה שהמצב נורא. אנחנו רק באנו וחיבקנו אותה ואמרנו לה שאנחנו כאן בשבילה. היא רוצה לראות כמה שיותר בני משפחה. היא רוצה שכמה שיותר יבואו לחבק אותה, לבקר אותה. תעבור עלינו תקופה לא קלה, זה לא פשוט מה שהיא עברה. אנחנו מסתכלים קדימה".
מייה שם פוגשת את אמה לראשונה, לאחר השחרור מחמאס

4 צפייה בגלריה
מייה שם פוגשת את אמה לראשונה, לאחר השחרור מחמאס
מייה שם פוגשת את אמה לראשונה, לאחר השחרור מחמאס
המפגש עם קרובי המשפחה בבסיס חצרים
4 צפייה בגלריה
חטופות עוברות לצלב האדום
חטופות עוברות לצלב האדום
העברתה של מייה שם לנציגי הצלב האדום
מייה נחטפה מהמסיבה ברעים ובמשך ימים נחשבה לנעדרת. בהמשך קיבלה משפחתה הודעה כי היא נחטפה לעזה, אך דבר לא הכין את אמה קרן ואת אחיה איליי ואורי לאות החיים שקיבלו ממנה בסרטון הראשון שהוציא ארגון הטרור חמאס של ישראלים בשבי. האם קרן תועדה מקבלת הבוקר את הבשורה על חזרת בתה, ובהמשך פוגשת אותה עם שאר בני המשפחה בבסיס חיל האוויר בחצרים. אחר כך הוטסה מייה לבדיקות בבית החולים שיבא.
"אני רק מבקשת שיחזירו אותי מהר למשפחה, להורים שלי, לאחים שלי", אמרה שם בסרטון שפרסם חמאס. "בבקשה תוציאו אותנו מפה כמה שיותר מהר. בבקשה". בסרטון התברר גם כי היא נפצעה כאמור בידה.
"אנחנו מרגישים מטורף", אומר אחיה איליי. "אנחנו מחכים לרגע הזה חודשיים ונערכנו לתקופה שלא ידענו כמה זמן זה ייקח". לדבריו, "הגיע הרגע ואין יותר מידי מה להגיד. בימים האחרונים בגלל כל הפעימות קשה מאוד לישון. נרדמתי רק בשבע בבוקר וברגע שבמשפחה שמעו שמייה חוזרת ישר התקשרו אליי כולם. קלטתי שמייה חוזרת וזה היה אושר שאני לא יכול אפילו לתאר. יש ציפייה ותקווה ואתה אומר לעצמך שזה יגיע אבל אתה לא יודע מתי זה יקרה.
"אנחנו עדיין באקסטזה. אנחנו חושבים שמייה יצאה למרות שהיא אינה בקטגוריה כנראה אולי כי היא פצועה. מה שחשוב לנו זה שהיא מגיעה סופסוף. אנחנו בטוחים שהיא ראתה דברים מאוד קשים וחוותה דברים מאוד קשים. בנוסף לכל הבעיות המנטליות שיכולות להגיע עם הפציעות הפיזיות שיש לה. אנחנו יודעים שתהיה לנו תקופה לא פשוטה אבל אנחנו פה בשבילה. אנחנו מוכנים לכל ולקבל אותה בחיבוק גדול ולהחזיר אותה כמה שיותר מהר לחיים שלנו". לגבי התוכניות להמשך אומר איליי כי "אנחנו רוצים שהיא תחזור והיא הבוסית, היא תחליט".
4 צפייה בגלריה
אמא של מייה שם במסיבת העיתונאים
אמא של מייה שם במסיבת העיתונאים
האם קרן עם תמונתה של מייה
(צילום: GIL COHEN MAGEN / AFP)
אחיה הקטן אורי מתאר את מה שהתרחש הבוקר. "ישנתי ובגלל כל הפעימות הייתי מאוד לחוץ האם מייה תחזור או לא", הוא מספר. "בשבע בבוקר אמא פתחה את הדלת בצרחות שמייה חוזרת. זה היה רגע מטורף, וידעתי שאיך שאמא שלי תשמע את זה היא תרוץ לספר לי את זה. אין משהו מרגש מזה וזה פשוט הזוי שזה סופסוף קורה ואני אראה את אחותי. אנחנו מעריכים ואנחנו לא יודעים להגיד למה ואיך, אנחנו שמחים על כל בן אדם שיוצא. התפללנו שהרגע שלנו גם יגיע. אין מי שחשוב יותר, ואנחנו פה כי אנחנו מחכים שהיא תבוא והנה זה קרה".
אורי הוסיף: "מייה היא אדם עם חום, אהבה והיא אוהבת לתת אהבה לכל האחים שלה. בחיים לא קרה שהייתי רעב והיא הייתה מתעצבנת עליי. היא שומרת עלינו, דואגת. היא חזקה ויש לה חוסן נפשי מאוד חזק. היא מאוד בוגרת. היא מאוד חכמה, בוגרת ויפה. אנחנו ניתן לה חום ואהבה ומה שהיא תחליט אנחנו נעמוד מאחוריה ואם יהיה לה קצת קשה בהתחלה אנחנו נדאג לה ושאנחנו לצדה. אמא שלי לא מדברת ורק מחכה שהיא תחזור הביתה, כולנו פה מחכים. בעזרת ה', כל החטופים יחזרו הביתה במהירות, בריאים בנפש ובגוף ושכל המשפחות יחזרו".
פורסם לראשונה: 22:58, 30.11.23