תיעוד הפיגוע בעיר העתיקה
(צילום: דוברות המשטרה )

חוצה את הכביש - ומתנפל עם הסכין: במשמר הגבול גיבו הערב (שבת) את הלוחמים שירו למוות במחבל מוחמד סלימה שדקר צעיר חרדי ליד שער שכם, ואמרו כי חתירתם למגע הביאה לסיום האירוע במהרה. מצבו של הפצוע מוגדר בינוני. החיילים נחקרו בהמשך במשרדי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), אולם מדובר בנוהל שגרתי אחרי אירוע שמסתיים במוות. במשטרה מסרו הערב כי במסגרת החקירה שנפתחה נעצר באזור גינתון תושב המשולש בשנות ה-40 לחייו בחשד שהסיע את המחבל, ששהה בישראל באופן בלתי חוקי. צפו בתיעוד הפיגוע שפרסמה המשטרה.
בתיעוד ניתן לראות את המחבל חוצה מעבר חצייה ליד שער שכם שבפתח העיר העתיקה בירושלים, ואז מתנפל על אותו צעיר חרדי ומנסה לדקור אותו באזור ראשו. הצעיר נדקר בין היתר בצווארו. בהמשך, כאשר אחד מלוחמי מג"ב שעוברים במקום רץ לקרבת המחבל, המחבל רץ בתורו לעברו, ומנסה לדקור אותו ושוטרת נוספת. הוא לא מצליח ונורה על ידם, אך לפי תיעוד נוסף שפורסם מהזירה - הוא נורה גם לאחר שכבר היה שכוב על הקרקע. כבכל מקרה שבו אירוע במעורבות שוטרים מסתיים במוות, המחלקה לחקירות שוטרים פתחה בבדיקת המקרה.
7 צפייה בגלריה
תיעוד של פיגוע הדקירה בשער שכם
תיעוד של פיגוע הדקירה בשער שכם
המחבל מנסה לדקור את הצעיר החרדי
(צילום: דוברות המשטרה)
7 צפייה בגלריה
תיעוד של פיגוע הדקירה בשער שכם
תיעוד של פיגוע הדקירה בשער שכם
תיעוד של פיגוע הדקירה בשער שכם
(צילום: דוברות המשטרה )
גורמים במשמר הגבול אמרו ל-ynet בהקשר לאותו תיעוד נוסף כי "ראינו לא מעט מקרים בעבר שמחבלים קמו על הרגלים וניסו לפגוע באזרחים ובכוחות הביטחון, בין אם בסכין או עם חגורת נפץ. הלוחמים חתרו למגע וסיימו את האירוע כמה שיותר מהר".
בהמשך פרסם מפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן, הודעה רשמית שבה מספר כי הוא מגבה באופן מוחלט את הלוחמים: "בימים האחרונים נעשו מספר ניסיונות על ידי מחבלים לפגוע בלוחמים ובאזרחים. הלוחמים והלוחמות פעלו בצורה נחושה, חתרו למגע וסיימו את האירוע בכך שמנעו פיגוע גדול יותר באזרחים ובלוחמים".
ניצב כהן הוסיף: "אני מגבה באופן מלא את הלוחמים שהגיבו כנדרש לאירוע והביאו לנטרולו של המחבל ומנעו ממנו פגיעה נוספת בלוחמים ואזרחים שהיו במקום. ישנה היערכות גדולה עם פריסה רחבה של כוחות משמר הגבול ברחבי הארץ ובירושלים בפרט וזאת בכדי לתת ביטחון לתושבים. הלוחמים ימשיכו לעמוד על המשמר באופן מקצועי ונחוש. כחיל מקצועי נלמד את הפרטים המדויקים כמו בכל אירוע".
ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח עם השר לביטחון הפנים ומפכ"ל המשטרה ואמר כי הלוחמים פעלו כפי שמצופה מהם. "הלוחם והלוחמת פעלו באופן מהיר ונחוש מאוד, כמצופה משוטרי ישראל, אל מול מחבל שניסה לרצוח אזרח ישראלי", אמר בנט שביקש "למסור להם את מלוא הגיבוי". הוא הוסיף כי "כך היה מצופה מלוחמינו לפעול וכך הם פעלו. אסור לנו לאפשר לעיר הבירה שלנו להפוך למוקד של טרור", והנחה לנקוט את הפעולות הדרושות למניעת התלקחות.
השר לביטחון הפנים הוסיף כי "הסרטון מזירת הפיגוע הערב מציג 50 שניות שבהן חוצה מחבל מעבר חצייה, תוקף כמה פעמים חרדי, ממשיך ונע אל עבר שוטר מג"ב תוקף אותו עד הרגע שהשוטרים יורים עליו. שנייה או שתיים לאחר הירי הראשוני היה על השוטרים לקבל החלטה אם המחבל שנפגע עומד להפעיל חגורת נפץ. כשיש ספק אין ספק".
7 צפייה בגלריה
מוחמד סלימה, המחבל שביצע את הפיגוע בשער שכם
מוחמד סלימה, המחבל שביצע את הפיגוע בשער שכם
מוחמד סלימה, המחבל שביצע את הפיגוע בשער שכם
הירי במחבל בשער שכם
(צילום: אלכס קולומויסקי, תיעוד מבצעי מד"א)

7 צפייה בגלריה
פינוי המחבל
פינוי המחבל
הסכין ששימשה את המחבל - ופינוי הגופה מהזירה
(צילום: אלכס קולומויסקי )
המחבל מוחמד סלימה, בן 25 מסלפית, היה מזוהה עם ארגון פתח ושהה בישראל באופן בלתי חוקי. הוא ישב כשנה בכלא הישראלי, בין 2019 ל-2020, אחרי שהורשע בהסתה - וגם בעמוד הפייסבוק שלו כתב כי הוא "שהיד ברשימת המתנה". התיעוד שלו נורה כשהוא שכוב על הקרקע עורר כאמור תהודה רבה והופץ ברשתות החברתיות הפלסטיניות, ובזירת הפיגוע פרצו לזמן קצר הפרות סדר לאחר מכן. המשטרה השתמשה ברימוני הלם כדי לפזר את המתפרעים. גם בחמאס התייחסו לתיעוד הזה, ומיהרו להכריז על האירוע כ"הוצאה להורג".
כוחות משטרה גדולים, בפיקודו של מפקד המחוז ניצב דורון תורג'מן, הגיעו לזירה וקיימו הערכת מצב מיוחדת. במשטרה אמרו לאחר פרסום התיעוד מהזירה כי "ערנותם ותגובתם המהירה של השוטרים הביאה לנטרולו של המחבל".
7 צפייה בגלריה
זירת האירוע
זירת האירוע
דם בזירת האירוע
(צילום: אלכס קולומויסקי )
7 צפייה בגלריה
כוחות מג"ב בזירת הפיגוע
כוחות מג"ב בזירת הפיגוע
כוחות מג"ב בשער שכם
(צילום: אלכס קולומויסקי)
7 צפייה בגלריה
תיעוד מזירת הפיגוע בירושלים, המחבל מנוטרל
תיעוד מזירת הפיגוע בירושלים, המחבל מנוטרל
( צילום: רויטרס)
תורג'מן עצמו אמר בזירת הפיגוע כי הוא התרחש בסביבות השעה 16:30. לדבריו, המחבל "פגש ביהודי דתי ודקר אותו באכזריות. השוטרים חתרו למגע – והוא ניסה לדקור את השוטר בשלב ראשון, לאחר מכן את השוטרת. הם מיד מתעשתים, חותרים למגע ומנטרלים את המפגע. במהלך האירוע רואים את תגובת השוטרים שהיא מהירה, נחושה ומסיימת את האירוע מבלי נפגעים נוספים".
הצעיר שנפצע בינוני פונה על-ידי חובשים ופרמדיקים של מד"א לבית החולים שערי צדק, שם עבר בדיקות הדמיה. הפרמדיק ישראל וינגרטן ממד"א סיפר: "הייתי סמוך לשער שכם והזניקו אותי למקום, ראיתי צעיר חרדי כבן 20 בהכרה מלאה, הוא סבל מפצעי דקירה בגופו, הענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים מהיר בשטח, העלנו אותו לניידת טיפול נמרץ ופינינו אותו לבית החולים".
הפיגוע היום בירושלים התרחש פחות משבועיים לאחר פיגוע הירי בשער השלשלת בעיר העתיקה, שבו נרצח אליהו (אלי) קיי בן ה-26, שעלה לפני שנים אחדות לישראל מדרום אפריקה. את הפיגוע ההוא ביצע פעיל הזרוע המדינית של חמאס, פאדי אבו שחיד, שייח בן 42 ממחנה הפליטים שועפט שבמזרח הבירה, שהרבה לשאת דרשות במסגדים באזור ירושלים. כמה שעות לאחר הפיגוע הזה התרחש פיגוע דקירה ביפו, שם תקף פלסטיני ושוהה בלתי חוקי זוג מבוגר שהתהלך ברחוב, ופצע גבר בן 67 באורח בינוני. הוא נמלט, אך נתפס תוך זמן לא רב.