המחבל, לפני שנה וחצי

שייח בן 42, איש חמאס מהזרוע המדינית - שאשתו עזבה לחו"ל לפני שלושה ימים: המחבל מהפיגוע הרצחני בעיר העתיקה הוא פאדי אבו שחידם ממחנה הפליטים שועפט שבמזרח ירושלים. השר לביטחון פנים עמר בר-לב אמר בתדרוך בזירת הפיגוע כי הוא מוכר כאיש חמאס מהזרוע המדינית, ולא מהזרוע הצבאית. בפיגוע נרצח אזרח ונפצעו ארבעה בני אדם נוספים - אזרח שמצבו קשה ושלושה בני אדם נוספים, בהם שני שוטרים, שנפצעו באורח קל עד בינוני.
אבו שחידם מוכר למערכת הביטחון כפעיל חמאס באזור שועפט. הוא לא נעצר בעבר על ידי שב"כ. תושבים סיפרו כי הוא מגיע פעמים רבות למסגד אל אקצא ומעודד מתפללים לא לאפשר לכוחות הביטחון להיכנס למסגד ולהתעמת איתם. הוא אף מעביר שיעורי דת באזור.
4 צפייה בגלריה
המחבל מהפיגוע, פאדי אבו שחידם
המחבל מהפיגוע, פאדי אבו שחידם
המחבל מהפיגוע, פאדי אבו שחידם
4 צפייה בגלריה
פאדי אבו שחידם המחבל בזירה
פאדי אבו שחידם המחבל בזירה
המחבל בזירה
4 צפייה בגלריה
פאדי אבו שחידם נואם במסגד
פאדי אבו שחידם נואם במסגד
נואם במסגד
אבו שחידם היה אב לארבעה ילדים. בצעירותו למד בתיכון לבנים בשועפאט. הוא היה חבר ב"כותלה האיסלאמית" - תא הסטודנטים המזוהה עם חמאס - באוניברסיטת אל קודס בשכונת אבו דיס. הוא למד שם תואר ראשון ושני בלימודי איסלאם ודת. לאחר מכן עבד כמורה לדת בבית ספר אל ראשידיה בשכונת ראס אל עמוד במזרח ירושלים. בעבר השתתף בפסטיבל "אל אקצא בסכנה" שארגן הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית.
"אהובים יקרים, הנה זירת הגיבורים", הוא נשמע אומר בנאום לפני שנה וחצי. "זירת הגבורה היא לעמוד מול הצוררים, זירת הגבורה היא לומר לצורר להתרחק מאיתנו. זירת הגבורה היא להתייחס שווה בשווה למרגל ולסוחר הסמים, שניהם מזיקים לנו".
לפי השר בר-לב, "אשתו עזבה לחו"ל לפני שלושה ימים, ואחד הבנים שלו גם גר בחו"ל. אנחנו מאתרים את הבית שלו, כך שנראה שזה היה מתוכנן. להערכתי לפי מה ששמעתי הוא תכנן את זה".
השר בר-לב בתדרוך מזירת הפיגוע
(צילום: גיל יוחנן, אבי חי)

"הוא כל יום הגיע הנה להתפלל", הוסיף השר לביטחון הפנים. "הוא איש מוכר, איש חמאס מחובר לפלג המדיני של החמאס, וגם היום הוא הגיע. איך הגיע אליו הנשק? זה נשק תקני, לא צה"לי. כנראה הוברח מאיזשהו מקום".
בר-לב שיבח את פעולת הלוחמים: "תוך שניות בודדות מהרגע שהחל לירות עלו שתי שוטרות מלמטה ופתחו לעברו באש. במקביל הגיעו שוטר ואיש מג"ב מלמעלה וירו עליו. הוא נע כאן בין הסמטאות, ירה די הרבה. לשמחתנו הסמטה הזו הייתה ריקה כי אחרת חס וחלילה היו עוד נפגעים. פעולת השוטרות הייתה פעולה מבחינה מבצעית ברמה הכי גבוהה".
4 צפייה בגלריה
המחבל מהפיגוע, פאדי אבו שחידם
המחבל מהפיגוע, פאדי אבו שחידם
המחבל, בפסטיבל "אל-אקצא בסכנה"
הפיגוע בירושלים: כתבנו הצבאי יואב זיתון מדווח
(צילום: אבי חי)

הפיגוע התרחש מעט לפני השעה 9:00 סמוך לשער השלשלת המוביל להר הבית. מחבל חמוש ברובה ירה לעבר אזרחים, וכוחות משטרה ומשמר הגבול במקום הגיבו במהירות וירו למוות במחבל היורה. במקום נמצאה סכין.
ההרוג והפצועים מהפיגוע פונו לבתי החולים שערי צדק, הדסה עין כרם והדסה הר הצופים. אל יחידת הטראומה בהדסה הר הצופים פונה פצוע עם פגיעת ראש קשה בשנות ה-30 לחייו תוך כדי פעולות החייאה וללא סימני חיים. צוות יחידת הטראומה המשיך בפעולות החייאה אך נאלץ לקבוע את מותו. לשערי צדק הגיע פצוע במצב קשה עם פציעות ירי. להדסה עין כרם פונו שלושה נפגעים: בן 46 במצב בינוני, בן 30 במצב קל ובן 31 במצב קל.