שמרית מאיר הייתה האדם הקרוב ביותר לראש הממשלה נפתלי בנט לאורך כהונתו הקצרצרה, ובאותם ימים גם האישה החזקה במדינה. חודש וחצי אחרי שעזבה את הלשכה היא מדברת בפעם הראשונה. בריאיון בלעדי לנדב איל, שיפורסם מחר במוסף "7 ימים", משרטטת היועצת המדינית את עלייתה והתרסקותה של ממשלת השינוי.
3 צפייה בגלריה
שמרית מאיר
שמרית מאיר
שמרית מאיר. "אמרתי לבנט, אתה חייב לחדול את זה. הממשלה הזאת תיצבע בצבעים של כניעה לערבים"
(צילום: איליה מלניקוב)
בנט ושקד לא קרובים כבר כמה שנים טובות מאוד. הרבה לפניי. היא העדיפה להיות שרת הפנים מאשר להסתכן באחוז חסימה... אני חושבת שכולנו מכירים את הסקרים. אין לה (מנדטים), להפך, היא גורעת... בסופו של דבר שקד איימה על בנט משך חודשים באקדח ריק מכדורים
בריאיון מגלה מאיר כי בנט תכנן להסתמך על שיתוף פעולה עם הרשימה המשותפת, על אחמד טיבי ואוסמה סעדי, כדי שממשלתו תשרוד. היא אומרת שזו ההחלטה שהעכירה את יחסיהם ולבסוף הובילה להתפטרותה. היא התנגדה לכך נחרצות והזהירה אותו כי תוצאת התוכנית תהיה החלפתו בידי לפיד - ואולי עליית נתניהו.
את יחסי העבודה בינה לבין בנט, שהחלו קצת לפני הקמת הממשלה, היא מגדירה כ"שותפות": "בנט מכנה את זה 'ג'ק באואר', שאני לוחשת לו באוזנייה". באופן כללי לגבי תפקודו, יש לה הרבה מילים טובות. "זה ההבדל בין התכתבות כל הזמן עם כאן ועכשיו, תגובתיות לכל דבר, התנהלות שמאד אפיינה אותו באפיזודות פוליטיות קודמות שלו - אל מול עקביות ובגרות, סט מסרים והתנהלות מתונה ואחראית - שהוא הדגים בצורה יפה במשך כמה חודשים טובים".
"כשהוא טוב, הוא הכי טוב", היא אומרת, ויש לה דוגמאות. נניח מערכת ההגנה מפני רקטות באמצעות לייזר. "הלייזר. זה מורשת. הוא ננעל על הלייזר. הוא רוצה לייזר. ואז הוא משגע את כולם עם הלייזר. בלילה הוא לייזר. בוקר טוב, לייזר".
במערכת הביטחון תדרכו שזה שטויות. "הם אומרים שהוא הוזה, חולם, לא יהיה ניסוי לפני סוף השנה, מקדים את זמנו וכולם בטלוויזיות חוזרים על זה. והנה יש ניסוי בלייזר – ואתה תראה שזה לא הסוף".
בעניין תחזוק הקואליציה, עם זאת, מאיר קובעת ש"הניהול הפוליטי אצלנו היה כושל מהיום הראשון. אם התחום שלי היה מנוהל כמו התחום הפוליטי, הסורים כבר היו על הגדרות".
פרישת סילמן היא הרגע בו החל להתגלגל כדור השלג שנגמר בקריסת הממשלה. מאיר בישרה על כך לבנט בשיחת טלפון מארצות הברית. "הערתי אותו בשש בבוקר ואמרתי לו - סילמן פרשה".
מה הוא אומר לך? "לא כל כך הרבה. אין מה להגיד. זה השלב שבו הכל התחיל להידרדר, ללכת Downhill לגמרי...".
חברי מפלגתו של ראש הממשלה, היא אומרת, "נכנסו ללשכה ובחסות הנטישה הם שמו לו אקדח על השולחן".
מי זה "הם"? "'הם' זה החבורה מימינה. בסדר? שמו לו אקדח על השולחן".
אני אגיד: הם זה אורבך, אביר קארה, איילת שקד. "איילת. כן. כל אחד מהם היה יכול להיות הנוטש הבא. זה הסיפור. סחטנות".
על שרת הפנים שקד ויחסיה עם בנט אומרת מאיר: "אני חושבת שהם לא קרובים כבר כמה שנים טובות מאוד. הרבה לפניי. היא העדיפה להיות שרת הפנים מאשר להסתכן באחוז חסימה... אני חושבת שכולנו מכירים את הסקרים. אין לה (מנדטים), להפך, היא גורעת... בסופו של דבר שקד איימה על בנט משך חודשים באקדח ריק מכדורים".
3 צפייה בגלריה
שמרית מאיר ונפתלי בנט
שמרית מאיר ונפתלי בנט
שמרית מאיר ונפתלי בנט. "הבנתי שהוא לא שומע. שאין היגיון בשיגעון"
(צילום: אלבום פרטי)
נגד מאיר נטען שהיא "גררה את בנט" שמאלה. ביקורת רבה במיוחד עורר הנאום בו עשה שימוש בביטוי "הגדה המערבית". מאיר: "זה שטויות. נתניהו אמר מיליון פעמים West Bank. אני לא זוכרת מי כתב את זה. אבל אני אישרתי, בהיסח הדעת. ומה שקרה זה שהם השתמשו בזה. האנשים הקרובים ביותר לבנט מתדרכים עליו שהוא נהיה שמאל. הדבר שהכי פוגע בו, בנקודה הכי חלשה שלו".
מבקריה טענו שהרחיבה את שליטתה מעבר לתחום המדיני. על כך היא משיבה: "התחום המדיני לא הוזנח. אפשר לומר את זה. התחומים האחרים כן הוזנחו. זאת אומרת, לא היה ניהול תקשורתי טוב ולא היה ניהול פוליטי טוב ולא היה כלום".
על התככים בלשכת בנט מאיר אומרת: "זו ליבת האירוע. כי נאמנות היא דבר חשוב מאוד. ערכית, אבל לפוליטיקאי היא גם כלי עבודה. זו באמת תופעה שחורגת מהטבעי. הרי לא יכול להיות שסביב מישהו אחד יהיו כל כך הרבה מופעי בוגדנות ותקיעות סכין בגב".
על השאלה מה ההישג החשוב ביותר של הממשלה בתחום המדיני, היא משיבה: "היחסים שנבנו עם ממשל ביידן". היועצת לשעבר מדברת בפרט על ההצלחה בהשארת משמרות המהפכה האיראניות ברשימת ארגוני טרור. "אני חושבת שזה אחד ההישגים הדיפלומטיים של הממשלה הזאת, שבו כל אחד עובד בגזרתו כדי לעשות מהעניין הזה אירוע".
בעיצומו של גל הטרור החליטה רע"מ להשעות את החברות בקואליציה. "כולם ממתינים למוצא פיה של מועצת השורא באותו לילה", מספרת מאיר, "יאיר לפיד שולח בהיסטריה את נעמה שולץ (מנכ"לית משרד ראש הממשלה החליפי) לכפר־קאסם עם צ'ק פתוח. אמרתי לבנט, אתה חייב לחדול את זה. הממשלה הזאת תיצבע בצבעים של כניעה לערבים. סחטנות וכניעה - ואנחנו עדיין בתוך גל טרור".
3 צפייה בגלריה
שמרית מאיר
שמרית מאיר
שמרית מאיר. "לא יכול להיות שסביב מישהו אחד יהיו כל כך הרבה מופעי בוגדנות ותקיעות סכין בגב"
(צילום: איליה מלניקוב)
מאיר חושפת לראשונה בראיון שראש הממשלה בנט היה מוכן להגיע לשיתוף פעולה גלוי עם הרשימה המשותפת. זה האירוע שיצר את הקרע בינה לבינו, ובסופו של דבר הוביל לעזיבתה. "בחול המועד פסח הבנתי שהתוכנית למושב היא להישען על שיתופי פעולה עם הרשימה המשותפת, אוסמה סעדי ואחמד טיבי. הרי אין רוב לממשלה.
איך הבנת את זה? "בנט אמר לי. התשובה שלי הייתה שזו הולכת להיות טעות קשה מאוד. אני אומרת לו, 'רעיון רע מאוד'. חשבתי שהוא מכסח במכסחת דשא, מתוך הסחרור הזה של ההיאחזות (בשלטון), את הלגיטימיות של הממשלה הזאת".
מי זה הוא? "בנט. כל הקואליציה. בכך שהם נכנעים לכל סחטנות בהיאחזות הנואשת הזאת בכיסא, והיאחזות, שמרוב שהייתה חזקה, הכיסא נשבר".
הקרע עם בנט העמיק. "זה גרם להתרחקות בינינו, מן הסתם. הבנתי שהוא לא שומע. הוא לא רוצה לשמוע. והבנתי שאין היגיון בשיגעון".
הישרדות בכל מחיר? "נכון. נסמכים על המשותפת ומשחדים את רע"מ ואחר כך גם את זועבי. אני ידעתי שזה יתחיל להתפורר מהערבים... זאת הייתה תוכנית מטומטמת. דילים כדי להעביר חוקים. הם הזניחו את העובדה שיש ציבור, ושמרחב הלגיטימיות של הממשלה הזאת, שהייתה מהקיצון־עד־הקיצון, מהלאומן היהודי עד הלאומן הערבי, נשחק בשני הקצוות והתפורר".
מלשכת רה״מ החליפי בנט נמסר: "שמרית מאיר ביצעה את עבודתה כיועצת מדינית של ראש הממשלה נפתלי בנט כראוי. בשום שלב לא נשקלה ולא התקיימה הישענות על הרשימה המשותפת".

הריאיון המלא של נדב איל עם שמרית מאיר: מחר במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות"