בית משפט בברוז', בלגיה, זיכה השבוע נהג שנעצר בגין נהיגה בשכרות, אחרי שבדיקות שנערכו לו העלו כי הוא סובל מהפרעה מטאבולית נדירה הגורמת לגופו לייצר אלכוהול – וכלל לא שתה לשוכרה לפני שנעצר.
במהלך משפטו הוכיח הנהג בן ה-40 כי הוא סובל מ"תסמונת המבשלה העצמית" (auto-brewery syndrome, מכונה גם "תסמונת תסיסת המעיים"), הגורמת לפחמימות בקיבה לעבור התססה, וכך מגבירה את רמות האתנול בדם וגורמת לסימני שכרות. גופם של אנשים הסובלים מהתסמונת מייצר את אותו סוג של אלכוהול המשמש במשקאות אלכוהוליים, אך הם נוטים לחוש פחות את השפעתו. לא מדובר בתסמונת מולדת, אך היא יכולה להיגרם ממחלות מעיים אחרות.
2 צפייה בגלריה
בדיקת ינשוף בדיקה אלכוהול
בדיקת ינשוף בדיקה אלכוהול
הנהג כבר נקנס ב-2019, אף שהתעקש כי לא שתה. בדיקת ינשוף
(צילום: shutterstock)
בשיחות עם כתבים בבלגיה הסבירה עורכת דינו של הנהג כי מבירור שערכה עולה כי מדענים סבורים שבעולם יש הערכת חסר בנוגע למספר הסובלים מהתסמונת. נכון להיום, רק כ-20 בני אדם ברחבי תבל אובחנו רשמית כסובלים מההפרעה. עורכת הדין הדגישה כי הלקוח שלה, שזהותו לא נחשפה, נבדק על-ידי שלושה רופאים, וסיפק ראיות לכך שהוא מתמודד עם התסמונת. בית המשפט הכיר בכך שגורמים שהחוק לא צפה צריכים להילקח בחשבון במקרה שלו, וביטל את האישומים נגד האיש.
תיקו של הנהג הבלגי התגלגל לבית המשפט אחרי שבאפריל 2022 עצרה אותו המשטרה בצד הדרך ובבדיקת ינשוף מצאה אצלו 0.91 מיליגרם אלכוהול לליטר אוויר נשוף, וחודש אחר כך עצרה אותו שוב בצד הכביש – ואז התגלו אצלו 0.71 מיליגרם לליטר. החוק בבלגיה מתיר לנהגים לנהוג כל עוד בדמם יש עד 0.22 מיליגרם אלכוהול לליטר, כמות השקולה לרמת אלכוהול בדם של 0.5 גרם לליטר.
2 צפייה בגלריה
בירה בלגיה
בירה בלגיה
בירת ברחוב בבלגיה. לא חייבים לשתות כדי להיעצר
(צילום: shutterstock)
לפי כלי התקשורת בבלגיה, בעקבות הפרשה הנוכחית התברר כי ב-2019 כבר נקנס הנהג ורישיונו נשלל בגין נהיגה בשכרות, אף שהתעקש כי לא שתה כלל אלכוהול. ככל הנראה כלל לא היה מודע לכך שהוא סובל מהתסמונת לפני ההיתקלויות שלו עם רשויות החוק ב-2022. נראה כי את התיקים נגדו חיזקה תחילה העובדה שבצירוף מקרים מוזר הוא עצמו עובד במבשלה. בעקבות הגילוי עבר האיש לדיאטה דלת פחמימות כדי למנוע מהקיבה שלו לייצר עוד אלכוהול.