3 צפייה בגלריה
ח"כ מתן כהנא
ח"כ מתן כהנא
מתן כהנא. מתפטר מתפקיד שר, יחזור כסגן שר
(צילום: קובי קואנקס )
מהלך דרמטי של ימינה, במטרה למנוע עריקה נוספת מהקואליציה: השר לשירותי דת מתן כהנא הודיע היום (שישי) לראש הממשלה נפתלי בנט על החלטתו להתפטר מתפקידו כשר לשירותי דת על מנת לחזור להיות חבר כנסת. כהנא כתב בטוויטר כי המטרה היא "לסייע בחיזוק הקואליציה", והוא יחזור להיות חבר כנסת החל מיום ראשון הקרוב.
בעקבות המהלך יום טוב כלפון, שנחשב לאחד הסמנים הימניים במפלגתו של ראש הממשלה נפתלי בנט, יפסיק לשמש כחבר כנסת. החשש כפי הנראה בימינה היה שכלפון מתכנן מהלך דומה לזה של יו"ר הקואליציה לשעבר עידית סילמן ושל ח"כ עמיחי שיקלי - מה שהיה משאיר את הקואליציה עם 59 חברים בלבד.
3 צפייה בגלריה
הח"כ יום טוב כלפון סופג צעקות בכניסה להר הבית
הח"כ יום טוב כלפון סופג צעקות בכניסה להר הבית
ח"כ יום טוב כלפון. הודח למעשה אחרי פגישה עם בנט
3 צפייה בגלריה
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
ראש הממשלה בנט. מנסה לעשות סדר במפלגה
(צילום: יואב דודקביץ')
להודעה של כהנא קדמה פגישה אתמול בערב בארבע עיניים בין בנט לכלפון. בעקבות אותה הודעה הם גם שוחחו בטלפון כמה פעמים. למינוי מחדש של כהנא כשר אין כפי הנראה רוב בכנסת, ולכן הוא ימונה לסגן שר הדתות ויהיה אמון על כל ענייני הדתות. למינוי כסגן שר מספיק אישור בממשלה, ולא נדרשת הצבעה בכנסת.
המהלך כולו הוא חלק מהניסיון של בנט לעשות סדר במפלגה, כדי שלא יהיה בלחץ תמידי כי כלפון אכן איתו. לאחר הפרישה הדרמטית של סילמן הופעלו לחצים כבדים על כלפון, והיו בימינה מי שהעריכו שהוא קרוב לעסקה עם הליכוד. בנוסף, כהנא עצמו הבין שיש צורך בבכיר מטעם ימינה בכנסת עצמה.
יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין, הגיב לכך כשהוא מקשר זאת לעזיבה של היועצת המדינית של בנט: "ההתפוררות של מפלגת ימינה ושל הממשלה הפכה היום לנטישה המונית. אל התפטרותה של שמרית מאיר מצטרפת עכשיו חזרתו הבהולה של מתן כהנא לכנסת, מחשש לעזיבה של חבר כנסת נוסף".
"הממשלה סיימה את דרכה", הוסיף ח"כ לוין. "ישראל לא יכולה להיות מוחזקת בידיים של ווליד טאהא שמכנה את צה"ל 'כובש אכזרי'. אני שב וקורא לחברי הכנסת שנבחרו בקולות הימין - הפסיקו להתבזות ושימו סוף לביזיון הזה. צאו מהממשלה ונקים ממשלת ימין שתעצור את הטרור ואת ההשתוללות הלאומנית הערבית בלוד ובנגב".
ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה אמר על המהלך של כהנא: "מי שבוגד בתורת ישראל, בעם ישראל, בערכים עליהם וגדל וב'עקרונותיו' בוגד כעת גם בחבריו ומדיח אותם מהכנסת".

כלפון שעות לפני הדחתו: "נפלתי קורבן למסע הכפשות ארסי"

שעות ספורות לפני ההודעה הדרמטית של כהנא והדחתו של כלפון, פרסם כלפון פוסט בפייסבוק בו התייחס כלפון למצבו בקואליציה ולטענות שעלו כלפיו. "השבוע, וזה קורה בחיים של פוליטיקאי, נפלתי קורבן למסע הכפשות ארסי, שכלל הפצת שקרים עלי, קללות ומה לא. ‎המכפישים ניסו לטעון ש'השתניתי' וש'איבדתי את הערכים' רק מפני שאני ח"כ (ונורווגי במקרה הזה) בקואליציה הנוכחית.
‎"הקואליציה הנוכחית רחוקה מלהיות קואליציית החלומות שלי ואמרתי זאת לא פעם. אם הייתה קואליציית ימין חלופית בכנסת הזו הייתי תומך בה בפה מלא. ב-11 החודשים האחרונים עמדתי בכל במה בכנסת ובתקשורת, על האידיאולוגיה שלי, כאיש ימין, והדגשתי את הקשר העמוק שלי להר הבית ולארץ ישראל".