3 צפייה בגלריה
בסיס א-תנף
בסיס א-תנף
בסיס א-תנף
(צילום: AP)
הנקמה האיראנית - והיעד האמריקני: מתקפת מל"טים על בסיס צבאי אמריקני בצפון סוריה בחודש שעבר הייתה למעשה נקמה איראנית על מתקפות ישראליות בסוריה. כך אמרו שמונה גורמים אמריקנים וישראלים ששוחחו עם ה"ניו יורק טיימס".
מתקפת המל"טים, שלא גרמה לאבידות, הייתה הפעם הראשונה שבה הורתה איראן ישירות על מתקפה צבאית נגד ארצות הברית בתגובה למתקפה של ישראל. הפרסום ב"ניו יורק טיימס" מאשר למעשה את חשיפת ynet על המסר שמאחורי אותה תקיפה של בסיס א-תנף, ב-20 באוקטובר.
חמישה מל"טים מתאבדים שוגרו לעבר אותו בסיס, במה שפיקוד המרכז האמריקני כינה "מתקפה מתוכננת ומכוונת". רק שניים מהם התפוצצו, אבל הם היו עמוסים במסבים כדוריים ובפגזי רסס "במטרה מכוונת להרוג" - לפי בכיר אמריקני.
3 צפייה בגלריה
סוריה א-תנף תנף תקיפה שיירה איראנית מפה אינפו גרפיקה
סוריה א-תנף תנף תקיפה שיירה איראנית מפה אינפו גרפיקה
מקיום בסיס א-תנף, סמוך לגבול ירדן
בבסיס מוצבים כ-200 חיילים אמריקנים ותפקידו המרכזי הוא לאמן חמושים סורים להילחם בדאעש. בידיעה הנרחבת של "ניו יורק טיימס", עליה חתום גם עיתונאי "ידיעות אחרונות" רונן ברגמן, נכתב כי רובם פונו שעות לפני כן, בעקבות מידע שהתקבל מהמודיעין הישראלי.
גורמים אמריקנים סבורים כי איראן הנחתה והעבירה את הציוד למיליציות שביצעו את המתקפה. דובר בפנטגון סירב להאשים פומבית את איראן, ייתכן גם במטרה להימנע מקשיים בחידוש שיחות הגרעין עם טהרן, שאמורות להתחדש בעוד עשרה ימים.
עם זאת, גורמי מודיעין - הן ישראלים והן אמריקנים - אמרו שיש להם מידע שמראה כי איראן עומדת מאחורי המתקפה. עקב העובדה ששלושה מהמל"טים לא התפוצצו, גורמים אמריקנים היו יכולים לחקור אותם וקבעו כי מדובר באותו טכנולוגיה שבמל"טים שבשימוש של מיליציות איראניות בעיראק.
בכירים אמריקנים וישראלים אמרו כי ברשותם מודיעין המראה שהמתקפה נעשתה בתגובה לתקיפות ישראליות על כוחות איראניים בסוריה. ב-8 באוקטובר שיגרה ישראל טילים על בסיס במרכז סוריה, שלפי מרכז המעקב הסורי משמש כמפקדה איראנית. חמישה ימים אחר כך תקפה ישראל מטרות צבאיות איראניות בתדמור וחומס שבמרכז סוריה, ושלושה אנשי מיליציות איראניות נהרגו. האיראנים הבטיחו לנקום בעקבות זאת.
ב-16 באוקטובר צלף ישראלי חיסל את מדחת סאלח, בכיר סורי שדווח כי עבד לצד איראן על מנת להקים מחדש תשתית צבאית למתקפות נגד ישראל מהגולן הסורי. תקיפת הבסיס האמריקני בצפון סוריה אירעה ארבעה ימים לאחר מכן.
3 צפייה בגלריה
מדחת סאלח
מדחת סאלח
מדחת סאלח. חוסל ארבעה ימים לפני המתקפה על א-תנף
גורם אמריקני אמר כי האיראנים העדיפו להימנע מלתקוף את ישראל מחשש לתגובה קשה, ולכן הם בחרו לתקוף את האמריקנים. אותו גורם אמר כי טהרן מעדיפה גם להימנע מעימות ישיר עם האמריקנים, אבל החליטה במקרה זה להסתכן בתקיפת א-תנף, שהייתה יכולה להוביא למותם של חיילים אמריקנים. שני גורמים אמריקנים אמרו כי ייתכן שאיראן העריכה שמתקפת המל"טים תיראה כיוזמה של המיליציות - ולא שלה.
הבסיס בא-תנף היה למעשה מוצב קדמי של הקואליציה המערבית שפעלה מירדן נגד דאעש בשיתוף פעולה עם הכורדים והערבים בני המדבר המזרחי בסוריה. אחרי שדאעש הובס והח'ליפות חדלה מלהתקיים, הבסיס בא-תנף המשיך לפעול בעיקר באיסוף מודיעין ובמבצעים מיוחדים נגד המיליציות השיעיות שמשמרות המהפכה האיראניים הביאו לסוריה.
אחרי חיסול קאסם סולימאני בינואר 2020, המשיך יורשו איסמעיל קאאני את מפעל הקמת בסיסי המיליציות השיעיות הנאמנות באיראן על אדמת סוריה. המיליציות האלה גם פעלו מפעם לפעם באמצעות כטב"מים ורקטות או באמצעות מטעני חבלה, הן נגד הכוחות האמריקניים בעיראק והן נגד ישראל. אבל הבסיס הקטן בא-תנף נשאר מחוץ למשחק, אם מפני שהכוחות האמריקניים שהיו בו עסקו בעיקר באיסוף מודיעין ובמלחמה בשרידי דאעש שנותרו באזור, ואם מפני שהיה מרוחק מבסיסי המיליציות האלו. התקיפה בחודש שעבר הייתה הראשונה נגדו.