תיעוד: המחבל צועד ויושב על ספסל, לפני הפיגוע

כוחות הביטחון חיסלו הבוקר (שישי) את המחבל הפלסטיני שביצע את פיגוע הירי שבו נרצחו שני צעירים ברחוב דיזנגוף בתל אביב. המחבל, רעד חאזם (29) ממחנה הפליטים ג'נין, אותר על ידי השב"כ כשהוא מסתתר סמוך למסגד באזור כיכר השעון ביפו ונהרג במהלך חילופי אש עם כוח לוחמי שב"כ וימ"מ. לא היו נפגעים בקרב כוחות הביטחון.
9 צפייה בגלריה
כוחות משטרה באזור שבו חוסל המחבל, לפנות בוקר
כוחות משטרה באזור שבו חוסל המחבל, לפנות בוקר
כוחות משטרה באזור שבו חוסל המחבל, לפנות בוקר
האזינו: השיחות למוקד מד"א שניות לאחר הפיגוע בדיזנגוף

המחבל זוהה לפנות בוקר ביפו על ידי שני לוחמי היחידה המבצעית של שב"כ. השניים קראו לו לעצור במקום, אולם הוא פתח לעברם באש - וחוסל על ידיהם במקום.
המחבל, ששהה בישראל ללא היתר, היה מזוהה עם גדודי חללי אל-אקצה. הוא היה מוגדר בשב"כ כבעל מניעה ביטחונית לקבל היתר כניסה לישראל. עם זאת, משב"כ נמסר כי למחבל אין עבר ביטחוני והוא ללא מעצרים קודמים.
9 צפייה בגלריה
 היה מזוהה עם גדודי חללי אל-אקצה. מחבל, רעד חאזם
 היה מזוהה עם גדודי חללי אל-אקצה. מחבל, רעד חאזם
היה מזוהה עם גדודי חללי אל-אקצה. מחבל, רעד חאזם
ריאיון עם החובש הראשון שהגיע לזירה
(צילום: רועי עידן, שמוליק דודפור)

ראש הממשלה נפתלי בנט עודכן הלילה בהתפתחויות באופן שוטף. לשכתו מסרה כי הוא יקיים בשעה 08:30 הערכת מצב בהשתתפות שר הביטחון בני גנץ, השר לביטחון פנים עמר בר-לב וראשי מערכת הביטחון. בתגובה לחיסול המחבל אמר: "אני מברך את כוחותינו שהצליחו למצוא את המחבל הנמלט, ולחסלו. אנחנו שומרים על דריכות מקסימלית, בתוך תל אביב ובכל הארץ, מחשש לאירועים נוספים או פיגועי חקיינות. עם ישראל כולו כואב את צער משפחות הנרצחים, ומתפלל לבריאות הפצועים. המלחמה שלנו בטרור הרצחני ארוכה וקשה, אנחנו ננצח".
תושב יפו, ששהה לפנות בוקר ליד כיכר השעון, סיפר ל-ynet כי הבחין בגבר שבורח רגלית - וכעבור כמה שניות שמע יריות. "שאלתי שוטר על מה מדובר והוא אמר לי שחיסלו את המחבל", הוא אמר. שני רכבים חונים נפגעו מחילופי האש, אחד מהם ספג קליעים רבים.
רכב שנפגע מקרב היריות בין המחבל לכוחות הביטחון
(צילום: נדב אבס)

9 צפייה בגלריה
רכב שנפגע מקרב היריות בין המחבל לכוחות הביטחון
רכב שנפגע מקרב היריות בין המחבל לכוחות הביטחון
רכב שנפגע מקרב היריות בין המחבל לכוחות הביטחון
(צילום: נדב אבס)
שר הביטחון בני גנץ מסר לאחר חיסול המחבל: "‏תם ולא נשלם - שמנו את ידינו על המחבל הנתעב. נרחיב את הפעולות שלנו מול גל הטרור בהתקפה, בהגנה ובמודיעין. המחיר שנגבה מהמפגעים ושולחיהם יהיה כבד. אני משתתף בצער משפחות הנרצחים, מאחל החלמה לפצועים ומביע הערכה לכוחות שפעלו וממשיכים לפעול מסביב לשעון. נמשיך לפעול בכל מקום בו יהיה צורך".
מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יעקב שבתאי, אמר בעקבות חיסול המחבל כי "אחרי לילה קשה, ולאחר שעות ארוכות של פעילות משטרת ישראל, שב"כ וצה"ל, הצלחנו הבוקר, בשיתוף פעולה מבצעי ומודיעיני לסגור מעגל ולחסל בחילופי אש את המחבל. הדגשנו אמש שייקח ככל שייקח, אנחנו נשים את ידנו על המחבל, חי או מת, ואכן המגע שנוצר איתו הבוקר חייב תגובה מהירה ונחושה של לוחמי השב"כ והימ"מ ביפו. פעלנו בשני צירים מרכזיים, מבצעי ומודיעיני, והבוקר שניהם הובילו לסיום האירוע המתגלגל".
לדברי המפכ"ל, "אנו ממשיכים בהיערכות השיא של משטרת ישראל בכל הגזרות והמחוזות, לרבות באבטחת תפילות יום השישי הראשון של הרמדאן. נגיב בכוחות גדולים ובעוצמה לכל אירוע חריג, כפי שהגבנו מיד לאחר הפיגוע בתל אביב, ונרדוף כל מי שיפגע או יבקש לפגוע באזרחי ישראל".
השר לביטחון הפנים עמר בר-לב אמר: "פעולה נחושה ומקצועית של משטרת ישראל ולוחמי שב"כ הובילה הבוקר לחיסולו של המחבל שביצע אמש את הפיגוע בתל אביב. כל מי שינסה לפגוע או יפגע באזרחי ישראל - דמו בראשו. אני מודה לכלל כוחות הביטחון שעסקו במהלך הלילה בחיפוש אחר המחבל, באיתורו ובחיסולו".
מסע הירי של המחבל החל ברחוב דיזנגוף, סמוך לבר אילקה, בסביבות השעה 21:00 בערב. עדי ראייה סיפרו כי לאחר מכן המחבל קפץ מעל חומה והמשיך לכיוון רחוב הירשנברג. השכנים ראו אדם חמוש באקדח יורה לעבר גבר שטייל עם כלבו, וסיפרו כי לא פגע בו אלא ברכב סמוך. הוא המשיך ככל הנראה דרומה, אחרי שרצח שני צעירים בני 27 ו-28.
בית החולים איכילוב עדכן הבוקר כי נכון לעכשיו מאושפזים שמונה מפצועי הפיגוע. מצבו של אחד מהם מוגדר אנוש ונשקפת סכנה מיידית לחייו. שלושה אחרים שנפצעו קשה בפיגוע יצאו מכלל סכנה ומאושפזים ביחידות טיפול נמרץ. מצבם של ארבעה פצועים נוספים מוגדר קל עד בינוני.
מנהל מערך הטראומה באיכילוב מעדכן על מצב הפצועים
(צילום: דוברות איכילוב)

9 צפייה בגלריה
תיעוד המחבל בפיגוע בדיזנגוף, תל אביב
תיעוד המחבל בפיגוע בדיזנגוף, תל אביב
המחבל, זמן קצר לפני הפיגוע
המצוד אחר המחבל נמשך לאורך הלילה במרכז תל אביב. בסריקות אחריו השתתפו מאות שוטרים ולוחמים, כוחות מיוחדים מיחידות שלדג, סיירת מטכ"ל ויחידת הלוחמה בטרור של צה"ל, לצד סיוע של מסוק.
רון כהן, חובש מד"א הראשון שהגיע לזירה, שחזר הבוקר בריאיון לאולפן ynet את אירועי אמש: "אני גר פה ממש בקרבת מקום, פתאום אני שומע קולות נפץ, ישר רץ למכשיר שלי מדליק אותו בווליום הכי גבוה ומבין שמדובר באירוע ירי. עולה כמו מטורף על האופנוע שלי". לדבריו, "היה כאוס מטורף, צעקות, בכי, משטרות, זה היה ממש אזור מלחמה".
הוא סיפר כי בתחילה מצא את עצמו לבד בזירה, תוך כדי שהאירוע עדיין מתרחש: "זיהיתי פגוע ירי ראשון והתחלתי להעניק לו טיפול מציל חיים. הייתי פה לבד ואזרחים טובים עזרו לי. תוך כדי טיפול - יריות - שזה אחד הדברים הקשים בשבילי כי זו דילמה מוסרית האם אתה ממשיך לטפל באדם שאתה יודע שאתה יכול להציל, או שאתה שומר על עצמך?".
"היכן שהמחבל נמצא - אנחנו נגיע אליו", אמר לאחר חצות ראש הממשלה נפתלי בנט, "וכל מי שסייע לו בעקיפין או במישרין - ישלם מחיר. זה לילה קשה מאוד. תנחומיי למשפחות הנרצחים ואני מתפלל לרפואתם השלמה של הפצועים. כוחות הביטחון נמצאים במרדף אחר המחבל שביצע את ההשתוללות הרצחנית הערב בתל אביב".
זירת הפיגוע בתל אביב
(צילום: טל שחר)

9 צפייה בגלריה
חוקרי משטרה בזירה
חוקרי משטרה בזירה
חוקרי משטרה בזירת הפיגוע
(צילום: נדב אבס)
9 צפייה בגלריה
הזירה בתל אביב
הזירה בתל אביב
(צילום: טל שחר)
9 צפייה בגלריה
חיילים בתל אביב
חיילים בתל אביב
(צילום: יובל חן)
9 צפייה בגלריה
הזירה בתל אביב
הזירה בתל אביב
(צילום: טל שחר)
במשטרה קראו לציבור הלילה להמשיך בשגרת החיים, ולצד זאת להימנע מהתקהלויות ולגלות ערנות רבה. הלילה, מחשש להימלטות המחבל, הוקמו בכל היציאות מתל אביב מחסומים משטרתיים שגרמו להשתרכות פקקי תנועה ארוכים. בין היתר תועדו עומסי תנועה כבדים בכביש 1, כביש 20 ובכביש 2.
בארה"ב גינו הלילה את הפיגוע בתל אביב. מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן אמר כי "אנחנו אבלים עם הציבור בישראל עקב הפיגוע הקטלני, שגבה את חייהם של שני אזרחים תמימים, ופצע בני אדם נוספים. ליבנו עם משפחות הנרצחים, אנחנו מאחלים החלמה מהירה לפצועים". הוא הוסיף כי "אנחנו עוקבים אחר ההתפתחויות, ונישאר בקשר עם שותפינו הישראלים, איתם אנחנו עומדים בנחישות מול הטרור והאלימות". שגריר ארה"ב בישראל טום ניידס הוסיף: "נחרד לראות עוד מתקפת טרור פחדנית על אזרחים חפים מפשע, הפעם בתל אביב. מתפללים לשלום ושולחים תנחומים לקורבנות ולמשפחותיהם. זה חייב להיפסק".