שרי קבינט הקורונה אישרו אמש (יום ה') סופית את ההגבלות החדשות שעליהן סיכמו לפני שלושה ימים, אך במהלך ההצבעה במשאל טלפוני נרשמה התנגדות של כמה מהשרים בעקבות החרגתם של בתי הכנסת מכללי התו הירוק. במסגרת ההגבלות החדשות, נזכיר, התו הירוק יחול מיום ראשון הקרוב על כל מקום סגור ובכל מספר נוכחים, ומ-20 באוגוסט יחול גם על ילדים בני פחות מ-12.
לתקנות המלאות שאישר הקבינט - לחצו כאן
4 צפייה בגלריה
קריאת המגילה בביתר עילית
קריאת המגילה בביתר עילית
מתפללים בבית כנסת, ארכיון
(צילום: שלו שלום)
אולם בתי תפילה בהם גם מסגדים וכנסיות, כך התברר אמש לשרים בתקנות שהוגשו לאישורם, ייכללו בתנאי התו הירוק רק כאשר יש בהם 50 מפללים ויותר. "נוכח הפגיעה בזכות יסוד ובכדי שלא למנוע לגמרי גישה של אדם שאינו מחוסן/נבדק לבית תפילה, מוצע להחריג לעניין הוראות אלה את 3 המקומות הקדושים ל-3 הדתות", נכתב בדברי ההסבר להחרגה הזו.
התקנה אושרה, אך עברה רק ברוב של שישה בעד מול חמישה נגד. בין השרים שהתנגדו: שר החוץ יאיר לפיד ושר האוצר אביגדור ליברמן, שאמנם לא משתתפים בדיוני הקבינט, אך השתתפו בהצבעה הטלפונית (בדיונים מייצג את ליברמן השר במשרד האוצר חאמד עמאר, שלו אין זכות הצבעה). גם שרת הכלכלה אורנה ברביבאי, השר לביטחון פנים עמר בר-לב ושרת החינוך יפעת שאשא ביטון התנגדו.
4 צפייה בגלריה
השרים שהתנגדו. לפיד, בר-לב, ליברמן, שאשא ביטון וברביבאי
השרים שהתנגדו. לפיד, בר-לב, ליברמן, שאשא ביטון וברביבאי
השרים שהתנגדו. לפיד, בר-לב, ליברמן, שאשא ביטון וברביבאי
(צילום: אלכס קולומויסקי, קובי קואנקס, יואב דודקביץ', הדר יואביאן)
4 צפייה בגלריה
רז נזרי
רז נזרי
"חופש התפילה - זכות יסוד כמו חופש ההפגנה". המשנה ליועמ"ש נזרי
(צילום: לשכת עורכי הדין)
ההחרגה נובעת מסיכום בין המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי לבין שר הבריאות ניצן הורוביץ. נזרי טען שחופש התפילה הוא זכות יסוד כמו חופש ההפגנה ולכן יש להחריגה. עם זאת, בהחלטה העקרונית של קבינט הקורונה לא דובר על ההחרגה הזו. במקביל, שר הדתות מתן כהנא עובד על מתווה לבתי תפילה לחגים וזה יידון בשבוע הבא במל"ל.
במסגרת הרחבת התו הירוק, שאושרה כבר מוקדם יותר השבוע אך כעת אושרה רשמית, הוא יחול מיום ראשון בכל מקום סגור, ובכל כמות משתתפים: באולמות וגני אירועים, כנסים, אירועי תרבות וספורט, בישיבה בבתי אוכל, במכוני כושר וסטודיו, בתי מלון, בתי קולנוע.
במתחמים בהם פועל תו ירוק, תתאפשר כניסה עבור מחוסנים ומחלימים או באמצעות בדיקת קורונה שלילית. בשלב זה ימשיך לחול התו הירוק רק על בני 12 ומעלה, והחל מיום שישי ב-20 באוגוסט יחול התו הירוק מכל גיל.
4 צפייה בגלריה
התו הירוק
התו הירוק
התו הירוק, יחול על בתי כנסת רק עם יותר מ-50 מתפללים
(צילום: EPA)
בנוסף, ביום ראשון הקרוב אדם שלא התחסן יורשה להיכנס למתחמים בתו ירוק רק באמצעות הצגת בדיקה מהירה שבוצעה 24 שעות לפני מועד הכניסה. בדיקות מהירות לא יבוצעו בקופות החולים אלא במתחמי בידוק ייעודיים, ומימון הבדיקה יהיה על חשבון הנבדק (כאשר יחול התו הירוק גם על בני 12-1, בדיקות מהירות עבורם יהיו ללא תשלום).
התו השמח נותר בתוקף, ללא שינוי במתווה (ילדים יוכלו להיכנס באמצעות בדיקת PCR שבוצעה בקופת החולים או בתחנת פיקוד העורף, וזאת עד ל-20 באוגוסט).
ביום ראשון תיכנס לתוקף גם החובה לעטות מסכות בחללים פתוחים בהתקהלות בת 100 אנשים ויותר. משרדי הממשלה יעברו למתכונת עבודה בהיקף של 50% נוכחות במשרד, כאשר מנכ"ל המשרד יהיה רשאי לבצע התאמות במקרים חריגים. הממשלה המליצה למגזר הפרטי גם כן לעבור לעבודה מהבית.
בנוסף, מיום זה תחול חובת בידוד למבוגר מחוסן שמטפל בקטין שגילו מתחת לגיל 12 או בחסר ישע אשר התגלה כמאומת. ביום ראשון תפורסם גם רשימת צבעי המדינות המעודכנת, והיא תיכנס לתוקף בתוך שבוע לאחר מכן.
פורסם לראשונה: 21:31, 05.08.21