2 צפייה בגלריה
הפגנת הדרוזים ברמת הגולן
הפגנת הדרוזים ברמת הגולן
הפגנת הדרוזים ברמת הגולן
(צילום: אפי שריר)
אחרי ימים של עימותים בגליל ובגולן, ועל רקע איומי הדרוזים כי המשך העבודות להקמת טורבינות הרוח יוביל להסלמה, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו כי לא יתקיימו עבודות היום (ראשון) בגולן. ההחלטה ניתנה בתום הערכת מצב לילית ובניגוד לעמדתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, שתמך בהמשך העבודות גם היום.
ראש המל"ל צחי הנגבי, ראש השב"כ רונן בר ומפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי המליצו לראש הממשלה שלא לקיים עבודות היום, ונתניהו קיבל את דעתם בסופו של דבר. השר בן גביר הזכיר את איומי הדרוזים לפיהם "תהיה מלחמה", ואמר: "העדה הדרוזית היא חשובה, אבל אסור להיכנע לאיומים, בטח לא לכאלה שנשמעו בשבת האחרונה".
תיעוד דרמטי: עשרות דרוזים ניסו להשתלט על תחנת משטרה תוך שימוש בירי
(צילום: דוברות המשטרה)

נתניהו שוחח עם מנהיג העדה הדרוזית, השייח מואפק טריף, ועדכן אותו כי הוחלט להיענות לבקשתו ולהימנע מחידוש העבודות ברמת הגולן עד לאחר חג הקורבן, שיחל ביום שלישי. נתניהו קבע עוד כי הזמן בחג הקורבן ינוצל לשיח עם נכבדי העדה וכי העבודות יחודשו ביום ראשון הבא.
בהודעת לשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו "הנחה לפעול במהלך הימים הקרובים לקידום פתרונות למצוקת התכנון והדיור ביישובים הדרוזיים בכרמל ובגליל, שפוגעת בעדה הדרוזית כולה, לרבות בצעירים משוחררי צה"ל התורמים לביטחון המדינה".
נתניהו מנסה להפריד בין מחאת הדרוזים בגליל על הבנייה ותקציבים לבין זו של הדרוזים בגולן המתנגדים לטורבינות הרוח. המחאה נגד הטרובינות גרמה להתפרצות הלא צפויה בעדה שמבחינתם האירוע הזה הוא טריגר לסיר הלחץ המבעבע סביב ענייני תקציבים לתוכנית החומש שהובטחה להם והסדרת מצוקת הדיור.
2 צפייה בגלריה
 מחאת הדרוזים
 מחאת הדרוזים
מחאת הדרוזים, השבוע
(צילום: רויטרס, Avi Ohayon)
השייח טריף הזהיר בערב שישי בדיון על המשך צעדי המחאה כי "אנחנו לקראת הסלמה במאבק. אנחנו נמצאים בימים קשים, זאת התקוממות מוצדקת". עם זאת, הוא קרא: "בואו נשמור על החוק ועל רכוש הציבור". הנוכחים במקום, רובם אנשי דת, הריעו לדברי השייח. בקהל נשמעות קריאות בוז לשר בן גביר, שהודיע ביום חמישי כי "העבודות בגולן יימשכו עד ערב חג הקורבן, ייעצרו בחג, ויימשכו מיד לאחריו".
במחאת הדרוזים ברמת הגולן ברביעי האחרון, שבה השתתפו אלפי בני אדם, נפצעו עשרה מפגינים, חמישה מהם באורח קשה. כוחות משטרה רבים הגיעו לאזור העבודות, והתמודדו עם הפרות הסדר של המפגינים, שכללו הבערת צמיגים, יידוי אבנים, ירי זיקוקים ואף השלכת בקבוקי תבערה לעבר כוחות המשטרה.
באותו יום ניסו גם מאות מפגינים לפרוץ לתחנת המשטרה בכפר מסעדה תוך שימוש בירי חי, יידוי אבנים וירי זיקוקים. המשטרה מסרה כי השוטרים הצליחו להדוף אותם. "עשרות רבות של דרוזים הגיעו לנקודת המשטרה במסעדה שבגולן וניסו להשתלט עליה. הם יידו אבנים, הציתו גלגלים, ניקבו גלגלים של ניידות משטרה ואף ירו ירי חי. חלק מהשוטרים נפצעו מאבנים שהושלכו לעברם. בתגובה, המשטרה הדפה את הקבוצה והרחיקה אותם מהשטח", נמסר. מלבד המפגינים נפצעו בעימותים גם 17 שוטרים.
פורסם לראשונה: 22:33, 24.06.23