סמוטריץ' בפריז: אין דבר כזה עם פלסטיני

משרד החוץ הירדני גינה אחר הצהריים (יום שני) בחריפות את נאום "אין עם פלסטיני" של שר האוצר בצלאל סמוטריץ', וזעם במיוחד על מפת "ארץ ישראל השלמה" שלצידה דיבר שר האוצר הישראלי - וכוללת גם את שטח ירדן. "מדובר בהסתה והפרה של הנורמות הבינלאומיות ושל הסכם השלום הירדני-ישראלי", נמסר.
"משרד החוץ מגנה גם את האמירות הגזעניות, המסיתות והקיצוניות של השר הישראלי נגד העם הפלסטיני, ונגד זכותו להתקיים באדמתו יחד עם זכויותיו ההיסטוריות ועצמאותו", נמסר מירדן. "אנו מבקשים מהקהילה הבינלאומית לגנות את התבטאויותיו הקיצוניות והמסיתות של השר הישראלי, אמירות שמהוות הפרה של הערכים והנורמות האנושיות".
טיבי עוקץ את סמוטריץ': "שמח שלא דיבר אנגלית"
(צילום: ערוץ כנסת)

3 צפייה בגלריה
בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
"אמירות גזעניות, מסיתות וקיצוניות". סמוטריץ'
(צילום: שאול גולן)
3 צפייה בגלריה
בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
סמוטריץ' ומפת ארץ ישראל השלמה שכוללת את ירדן
משרד החוץ הישראלי, בינתיים, נאלץ להבהיר באופן חריג כי "ישראל מחויבת להסכם השלום עם ירדן מ-1994. לא חל כל שינוי בעמדת מדינת ישראל אשר מכירה בשלמותה הטריטוריאלית של הממלכה ההאשמית".
סמוטריץ' נשא את הנאום באירוע מחווה לזכרו של ז'אק קופפר, פעיל ליכוד, ממנהיגי תנועת בית"ר וחבר ההסתדרות הציונית העולמית, שנפטר מסרטן לפני שנתיים - וכשעל דוכן הנואמים מפת "ישראל השלמה", הכוללת גם את שטח ירדן - שעמה יש לישראל כמובן הסכם שלום.
ראש הממשלה הפלסטיני אשתייה אמר כי האמירות של סמוטריץ', המכחישות את קיומו של העם הפלסטיני, הן "עדות חותכת לאידאולוגיה הציונית הגזענית הקיצונית השולטת בממשלת ישראל הנוכחית". בפתח ישיבת הממשלה הפלסטינית היום ברמאללה אמר אשתייה כי הצהרות אלו "מבטאות את יהירות הכוח ואינן משנות את השתייכותנו לארצנו ולהיסטוריה שלנו. כל העתיקות וההיסטוריה מוכיחות את זיקתו של הפלסטיני לארצו משחר האנושות ההיסטוריה האנושית".
3 צפייה בגלריה
אחמד טיבי  בועדת החוקה בכנסת
אחמד טיבי  בועדת החוקה בכנסת
"אני שמח שסמוטריץ' לא אמר את הדברים באנגלית, כי אז ביידן לא היה מבין". טיבי
(צילום: יואב דודקביץ' )
חבר הכנסת אחמד טיבי עקץ היום את סמוטריץ' בישיבת סיעת חד"ש-תע"ל, כשאמר כי "אני שמח שסמוטריץ' לא אמר את הדברים באנגלית, כי אז ביידן לא היה מבין". לדברי טיבי, "יש פאשיסטים יהודים שאחרי טיהור אתני של גברים ונשים בנכבה ב-1948, אחרי הטבח בדיר יסין ואחרי הטבח בכפר קאסם, חושבים שזהו, אין יותר עם פלסטיני". ח"כ איימן עודה לעג גם הוא: "‏חבריי הפלסטינים, המסיבה נגמרה. בצלאל עלה עלינו, חייבים להתוודות, כולנו בעצם משבדיה".
בנאום, שאותו נשא סמוטריץ' שעות לאחר סיום הפסגה המדינית בשארם א-שייח בין ישראל לפלסטינים, אמר סמוטריץ' כי "העם הפלסטיני הוא המצאה בת פחות מ-100 שנה". לדבריו, הוא עצמו פלסטיני: "סבא שלי, שהיה דור 13 בירושלים, הוא הפלסטיני האמיתי. סבתא שלי, שנולדה במטולה לפני יותר מ-100 שנה למשפחת חלוצים, היא פלסטינית".
סמוטריץ' הזכיר את קופפר, שהתגורר ביהודה ושומרון ונאבק בעד תפילות יהודים בהר הבית והתיישבות בחברון, ואמר: "צריך לומר את האמת של ז'אק בכל הכוח ובלי להתבלבל. הוא אמר שאין דבר כזה פלסטינים - כי אין דבר כזה עם פלסטיני. צריך לומר את האמת בלי להוריד את הראש בפני שקרים ועיוותים של ההיסטוריה, ובלי להיכנע לצביעות של ה-BDS והארגונים הפרו-פלסטיניים".
2015 - בצלאל סמוטריץ' בנאומו במליאה: "אין דבר כזה עם פלסטיני"
(צילום: ערוץ הכנסת )

שר האוצר ציין את כללי המשפט הבינלאומי ואמר כי "לכללים יש חמישה מאפיינים שמגדירים עם - היסטוריה, תרבות, שפה, מטבע והנהגה היסטורית. מי היה המלך הפלסטיני הראשון? איזו שפה יש לפלסטינים? האם אי פעם היה מטבע פלסטיני? יש היסטוריה או תרבות פלסטינית? אין. יש ערבים שנמצאים במזרח התיכון והגיעו לארץ ישראל במקביל לעלייה היהודית וראשית ימיה של הציונות. אחרי 2,000 שנות גלות עם ישראל חוזר הביתה, ויש ערבים מסביב שלא אוהבים את זה. אז מה עושים? ממציאים עם פיקטיבי וטוענים לזכויות פיקטיביות בארץ ישראל רק כדי להילחם בתנועה הציונית".
סמוטריץ' אף הגדיל לעשות כשאמר כי את "האמת ההיסטורית והתנ"כית" הזו צריכים לשמוע גם הערבים בארץ ישראל, וגם בבית הלבן ובארמון האליזה. "כל העולם צריך לשמוע את האמת הזאת, כי זאת האמת - והאמת תנצח", אמר.
לסיום הוא פנה בנאומו גם לערביי ישראל, ואמר: "תפסיקו לירוק לבאר שאתם שותים ממנה. מדינת ישראל היא נס, כלכלת ישראל היא נס. בניגוד לשקרים של מובילי קמפיין הדה-לגיטימציה שמפיצים נגדנו בעולם, אנחנו מפיצים טוב לכל תושבי הארץ, יהודים ושאינם יהודים. תסתכלו 360 מעלות מסביב - בכל ה-22 מדינות, האם יש עוד מדינה אחת שיש בה חיים כל כך טובים? מדינה מודרנית עם כלכלה מתפתחת, עם חופש דת, חופש ביטוי, קניין וחירות. אין אף מדינה כזאת בעולם. תפסיקו להילחם במדינת ישראל ובעם ישראל. אתם תפסידו ואנחנו ננצח כי הקדוש ברוך הוא איתנו".