ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את חוק הכניסה לישראל של שרת הפנים איילת שקד. החוק, שגובש עם רשות האוכלוסין וההגירה, נועד למנוע מקרים של הסתננות לישראל. הוא קובע כי מכל אדם שאינו בעל אזרחות ישראלית (כולל תיירים), שנכנס לארץ, יילקחו נתונים ביומטריים כמו למשל טביעות אצבע וזיהוי פנים. הנתונים יוכנסו למאגר לצורך בדיקות בעת הצורך.
שקד אמרה כי "עבור מדינה כמו ישראל, שבשערייה נכנסים זרים בהיקפים גדולים, מדובר בבשורה אדירה".
2 צפייה בגלריה
אילוסטרציה
אילוסטרציה
אילוסטרציה
(צילום: shutterstock)
לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה מספר הזרים שנכנסים לישראל נמצא בעלייה עקבית. בשנת 2017 נכנסו כ-3.2 מיליון, בשנה שאחריה כ-3.7 מיליון ובשנת 2019 נכנסו כ-4.1 מיליון.
במשרד הפנים ציינו כי בגלל מגפת הקורונה נרשמה ב-2020 ירידה דרמטית במספר הנכנסים. עם זאת, במשרד מעריכים שהשטף יתחדש לאחר החזרה לשגרה.
2 צפייה בגלריה
איילת שקד
איילת שקד
שקד. "ישראל תיכנס לרשימה של מדינות מערביות"
(צילום: יריב כץ )
טרם עבר החוק אמרה השרה שקד שהיא נחושה להעביר את החוק, שלהערכתה יעבור בלי התנגדות. "מדובר בחוק חשוב. עם אישורו ישראל תיכנס לרשימה של מדינות מערביות ובראשן ארה"ב שדורשות זיהוי ביומטרי מזרים. החוק יאפשר בקרה על זרים שכניסתם שלא למטרות לגיטימיות כגון שהייה ועבודה בלתי חוקית, השתקעות והגירה בלתי חוקית, פעילות עבריינית ופעילות טרור".
בשל החשש לפגיעה בפרטיות, החוק כולל סעיפים שימנעו זאת. המידע, כך לפי הצעת החוק, לא ייחשף אוטומטית בפני המשטרה ושב"כ אלא אם הם יבקשו.
פורסם לראשונה: 06:53, 01.08.21