התקיפה בעזה בפתיחת מבצע "מגן וחץ"
(צילום: רויטרס )

ישראל פתחה במבצע "מגן וחץ" מול הג'יהאד האיסלאמי, וחברי ממשלת הימין שתקפו את ראש הממשלה על התגובה הרפה לטענתם בסבב הקודם מיהרו לברך. "הגיע הזמן!", צייץ השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, יו"ר עוצמה יהודית. פרשננו רון בן ישי הזכיר כי בן גביר מודר מהחלטות לפני התקיפות, מחשש שיפלוט מידע שיסכן את המבצע.
בימים שלפני היציאה למבצע לא היה דיון בקבינט. מטעמה של היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, נמסר כי "לאחר שהוצגה לה תמונת המצב הרלוונטית של הערכות גורמי הביטחון, מצאה היועצת המשפטית לממשלה כי בהתאם להוראות החוק אין צורך בכינוס הקבינט כדי לנקוט בפעולה הצבאית".
שר הביטחון יואב גלנט, שנמצא בבור בקריה עם הרמטכ״ל רב-אלוף הרצי הלוי ובכירים נוספים בצה"ל, אמר כי "צה״ל ושב"כ ביצעו הלילה במדויק את משימתם נגד הנהגת הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. כל גורם טרור שיפגע באזרחי ישראל, יצטער על כך. ‏נרדוף ונשיג את אויבינו".
5 צפייה בגלריה
ההריסות ברצועת עזה באיזורים בהם תקף צה"ל
ההריסות ברצועת עזה באיזורים בהם תקף צה"ל
התקיפה הלילה בעזה
(צילום: EPA)
5 צפייה בגלריה
ההריסות ברצועת עזה באיזורים בהם תקף צה"ל
ההריסות ברצועת עזה באיזורים בהם תקף צה"ל
חמושים באחת מזירות התקיפה
(צילום: רויטרס)
5 צפייה בגלריה
ההריסות ברצועת עזה באיזורים בהם תקף צה"ל
ההריסות ברצועת עזה באיזורים בהם תקף צה"ל
(צילום: רויטרס)
גורם מדיני בכיר הוסיף: "ישראל הבהירה בעבר ומבהירה כעת - כל מי שיוזם פעילות טרור נגדנו לא יינקה. נגן על אזרחי ישראל בכל מקום ובמלוא העוצמה". הבכיר המדיני קרא לקהילה הבינלאומית לגנות את הירי לעבר אזרחי ישראל מתוך ריכוזי אוכלוסיה אזרחית בעזה, ולהביע תמיכה ברורה וחד-משמעית בזכותה של ישראל להגן על עצמה: "צה״ל וזרועות הביטחון פועלים וימשיכו לפעול באופן ממוקד לסיכול יעדי טרור, על בסיס מודיעין מדויק, ובמאמץ להימנע ככל הניתן מפגיעה בבלתי מעורבים".
השר בן גביר, שתקף את התגובה המינורית יחסית בסבב הקודם, אמר לאחר הציוץ הראשוני, שאותו פרסם דקות לאחר תחילת התקיפה: "מברך את ראש הממשלה על הפעילות היזומה בעזה. מדובר בהתחלה יפה. הגיע הזמן לשינוי המדיניות בעזה".
שר האוצר והשר במשרד הביטחון, יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ', צייץ: "אזרחי ישראל בידיים טובות ומי שיפגע בנו צריך לדעת שהוא לא יינקה. בזמן ובעיתוי הנכון. תודה לצה"ל ולכוחות הביטחון על הביצוע ולראש הממשלה ושר הביטחון על ההובלה. חיבוק גדול לתושבי הדרום ותודה לאזרחי ישראל שנותנים אמון גם כשאי אפשר לומר הכל בזמן אמת. צה"ל ערוך להמשך".
חבר ועדת החוץ ובטחון, ח"כ דני דנון: "מציע לחמאס לא להתערב באירוע. בכירי החמאס ייחשפו לכוחו של צה״ל אם ייפגעו בנו. אף אחד אינו חסין. מברך את ראש הממשלה ושר הביטחון על ההחלטה לצאת למבצע ומחזק את חיילי צה"ל ומערכת הביטחון. 'ארדוף אויבי ואשיגם ולא אשוב עד כלותם'".
5 צפייה בגלריה
נתניהו באישור תוכניות לקראת מבצע מגן וחץ
נתניהו באישור תוכניות לקראת מבצע מגן וחץ
נתניהו באישור תוכניות לקראת מבצע "מגן וחץ"
5 צפייה בגלריה
הרמטכ"ל הרצי הלוי ושר הביטחון גלנט בעת ביצוע התקיפה
הרמטכ"ל הרצי הלוי ושר הביטחון גלנט בעת ביצוע התקיפה
הרמטכ"ל ושר הביטחון, הלילה
(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
בגדודי אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, אישרו את חיסול שלושת הבכירים בתקיפה הלילה ואמרו כי הם "אבלים על שלושה מראשיהם ונשותיהם, כתוצאה מהפגיעה הישראלית ברצועת עזה. דם השהידים יגביר את נחישותנו, ולא נעזוב את עמדותינו. ההתנגדות תימשך".
בחמאס אמרו כי הם "אבלים עם עמנו הפלסטיני הגדול. קבוצה של מנהיגי התנגדות, שהיו אחים לדם ולנשק, נרצחו על ידי הבוגדנים הציונים. אנשינו יודעים להכות את האויב ולהגיב לפשעו הנתעב". דובר חמאס חאזם קאסם אמר כי "הכיבוש מסלים את התוקפנות שלו נגד רצועת עזה והוא נושא באחריות על ההשלכות של תוקפנותו".
דובר פתח, מונדר אל-חאיק, תקף בחריפות את ישראל וכינה את המבצע "פשע מתועב ובוגדני, שבוצע על ידי ממשלת הטרור באמצע הלילה, בזמן שאנשים ישנים, ללא התחשבות ברגשות האנושיים הקלים ביותר. ממשלת הטרור מאבדת עשתונות ומבצעת רצח כי היא יודעת מראש שהיא עומדת בפני קהילה בינלאומית שותקת ותומכת, בעוד אנו מבכים את השהידים ומאשרים שההתנגדות לא תיפסק, ללא קשר לקורבנות".