תחת הכותרת "הנדון: היעדר אכיפה כלפי בנייה בלתי חוקית באיו"ש" התקיים ב-20 במרץ 2024 דיון דרמטי וסודי בראשות מפקד פיקוד המרכז, האלוף יהודה פוקס. סיכום הדיון שהופץ מספר ימים לאחר מכן נחשף היום (חמישי) בתחקיר ה"ניו יורק טיימס" על כישלון אכיפת החוק על מתנחלים אלימים ופעילי טרור ימין קיצוני בעשורים האחרונים. לתחקיר המלא של ה"ניו יורק טיימס" (באנגלית) - לחצו כאן.
לקריאת המסמך המלא של האלוף פוקס - לחצו כאן
תוכן המסמך עשוי לעורר סערה, שכן יש בו משום אישור לטענות שמעלים כבר תקופה ארוכה גורמים פלסטינים, אנשי הרשות, ארגוני שלום וזכויות אדם ופקידים אמריקנים בכירים. אלא שהפעם, בניגוד לכל מה שפורסם עד עתה, מדובר בדברים שאומר בעל הסכמות הצבאית הבכירה ביותר ביהודה ושומרון, וגם זה שלפי האמנות הבינלאומיות משמש כריבון מטעם ממשלת ישראל בשטח, ואחראי, בין השאר, על אכיפת החוק בגדה המערבית.
1 צפייה בגלריה
בצלאל סמוטריץ', יהודה פוקס
בצלאל סמוטריץ', יהודה פוקס
השר בצלאל סמוטריץ', האלוף יהודה פוקס והמסמך
(צילום: שלו שלום, יואב דודקביץ')
זמן קצר לאחר הדיון הזה הודיע פוקס, אחד היחידים במטכ"ל שלא היה מעורב בכישלון 7 באוקטובר, כי הוא פורש מתפקידו. עם או בלי קשר, על פי סיכום הדיון שהפיצה לשכתו, הוא מתח בו ביקורת חסרת תקדים על מינהלת ההתיישבות שהוקמה תחת השר במשרד הביטחון, בצלאל סמוטריץ', כחלק מההסכם הקואליציוני שנחתם עימו, ואשר שולטת - כך נחשף באותו דיון - במידה רבה אם לא באופן מוחלט כמעט על אכיפת החוק בנושאי בנייה בלתי חוקית, הן כלפי יהודים והן כלפי פלסטינים.
"כפי העולה מנתוני המינהל האזרחי ביחס לשנת 2023, במהלך השנה חלה עליה במספר המבנים הבלתי חוקיים שהוקמו על ידי ישראלים ברחבי איו"ש, זאת בנוסף למספר לא מבוטל של פלישות למקרקעין", סיכם האלוף פוקס. "רוב המבנים ופריצות הדרך הוקמו ונסללו בקרקע שאינה אדמות מדינה (רובם - באדמות פרטיות)". הוא הוסיף כי "בחלק מהמקרים דובר על הקמת מאחזים חדשים ובחלקם הרחבה של מאחזים בלתי חוקיים קיימים".
אל מול העלייה העצומה בבנייה הבלתי חוקית ובהשתלטות על קרקעות אמר פוקס: "במקביל בתקופה זו צומצמה עד כדי נעלמה האכיפה כלפי הבניה הישראלית הבלתי חוקית. החל ממרץ 2023, תוכנית אכיפה המאושרת בפיקוד דורשת את אישור מנהלת ההתיישבות. מאז, ובדגש על הרבעון האחרון – נמנעת המנהלת מלאשר את הליכי האכיפה כלפי הבנייה הבלתי חוקית הישראלית".
ואם כלפי בנייה בלתי חוקית יהודית המינהלת מגלה רפיון בלתי רגיל, הרי שבכיוון ההפוך- בדיוק ההיפך. "בד בבד, המינהלת מאשרת באופן קבוע את תוכנית האכיפה כלפי הבנייה הבלתי חוקית הפלסטינית במלואה", אומר פוקס ומדגיש כי הפעולות הללו נעשו גם "בניגוד להצהרות והתחייבויות המדינה בכל הנוגע לסדר יצירת פער גדל ומתרחב בין האכיפה ביחס למגזר הפלסטינית והיעדר האכיפה ביחס למגזר הישראלי. במהלך הדיון הודגמו גם מקרים שבהם בעקבות הנחיית מינהלת ההתיישבות נמנעו פעולות אכיפה אשר עליהן התחייבה המדינה בפני בתי המשפט".
תיעוד מהחודש שעבר: מתנחלים מציתים רכב בכפר דיר דיבואן מול החיילים
(צילום: דוברות כפר דיר דיבואן )

פוקס הציג דוגמאות להפרת ההתחייבויות הללו, וחשף כי חלק מהבנייה הבלתי חוקית "מתבצעת בחסות גופים שונים הפועלים באזור, בדגש על השלטון המקומי. כך למשל, סלילת דרכים ואתרי תיירות בשמורות טבע שאף אינן מצויות בתחומן (ואף פרסומן כאתר תיירותי באתר המועצה באינטרנט). מאז פרוץ המלחמה, במקרים לא מעטים נסללו דרכים בלתי חוקיות המובילות ליישובים ולמאחזים בלתי חוקיים".
פוקס אומר כי המצב מעודד את המשך העבריינות: "מצב זה של 'אין דין ואין דיין' ידוע היטב גם לאלו המקימים את הבינוי הבלתי חוקי, שכן מדיניות זו זוכה לתהודה והדבר רק מביא לעלייה והרחבה של האירועים". הוא קובע כי אין המדובר רק בענייני חוק אלא יש "גם ממד משמעותי של פגיעה בביטחון האזור".
את הדיון הוא סיכם במילים עגומות ואומר כי אלוף פיקוד המרכז "האמון לא רק על הביטחון באזור, העומד בראש מעייניו, אלא גם על שמירת הדין - הדבר לא יכול להימשך באופן האמור".
סמוטריץ' מסר בתגובה: "התחקיר של הניו יורק טיימס עם אותו 'מסמך סודי' הוא עלילת דם של עיתון שמסית באופן קבוע נגד המדינה והפעם בשיתוף פעולה עם בכירים בצה"ל באופן גלוי וסמוי. אנחנו נעשה הכל כדי למנוע מדינה פלסטינית שתסכן את קיומנו כאן. המלחמה על השטחים הפתוחים תקבע את זה, לכן אני גאה להילחם ולמנוע את ההשתלטות של הערבים על השטח ולסייע בהסדרת הגיבורים היהודים שמיישבים את יהודה ושומרון. כפר סבא לא תהיה כפר עזה".
מדובר צה"ל נמסר: "מדובר במסמך מקצועי העוסק בנושאים רלוונטיים לתחומי האחריות הביטחוניים של פיקוד המרכז וייועד לעיני הגורמים המקצועיים בלבד. המסמך לא הופץ באופן פומבי. צה"ל משקף את דעת הגורמים המקצועיים בחדרים סגורים בלבד".