בבוקר שאחרי יום הקרב בצפון, שכלל ירי חמישה טילי נ"ט ושני הרוגים - קצין צה"ל ותושב אבו סנאן - מודיעים במשרד הביטחון וצה"ל על הפעלת תוכנית לפינוי תושבים ביישובים הסמוכים לגבול אל בתי הארחה.
דובר צה"ל: אנחנו ממוקדים בעזה, אבל אם חיזבאללה יטעה - התגובה תהיה קטלנית
(צילום: מוטי קמחי)

רבים מהישובים הללו כבר התפנו בעצמם, אבל צעד זה מראה שישראל קרובה עוד יותר לעימות נרחב בצפון מול חיזבאללה - אחרי שבימי המלחמה עד כה כבר נהרגו שבעה בני אדם, אזרח ושישה לוחמים.
דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, אמר כי "צה"ל פרוש וערוך באופן חזק בצפון. אנחנו גם תגברנו כוחות ואנחנו מגיבים באופן התקפי לכל פעילות נגדנו בצורה נחושה". על הפינוי אמר כי הוא נועד "להקטין את הסיכויים לפגיעה בחיי אדם ולאפשר לצה"ל חופש פעולה, במידה ויידרש".
(צילום: אביהו שפירא, ירון ברנר)

"המשימה שלנו היא להלחם בארגון הטרור הרצחני חמאס, עזה היא מוקד, שם נמצאים אזרחי ישראל החטופים ואנחנו ממוקדים בזירה הזאת", הבהיר תא"ל הגרי, אך הדגיש: "למדינת ישראל יש צבא חזק והוא ערוך לפעול בשתי חזיתות ואף יותר. הוא יודע לפעול בכוחות עצמו, ואנו משמרים יכולות נוספות כך שאם חיזבאללה יטעה לבחון אותנו התגובה תהיה קטלנית. אנחנו פועלים עם ארה"ב בתיאום וגיבוי מלא. הביטוי של זה הוא במעשים, ולפי מה שאנחנו רואים הם נקלטים היטב במזרח התיכון".
לפי הודעת רשות החירום הלאומית (רח"ל) במשרד הביטחון וצה"ל, תושבי הצפון המתגוררים במרחק עד 2 ק"מ מגבול לבנון יפונו לבתי הארחה בסבסוד המדינה. לפי התוכנית יפונו יותר מ-10,000 אזרחים מהצפון, ככל הנראה לכמה שבועות. במועצות האזוריות מנסים להבין כעת מהי התוכנית וכיצד יעשו זאת.
1 צפייה בגלריה
חיילי צה"ל מתפפלים בדבול לבנון
חיילי צה"ל מתפפלים בדבול לבנון
חיילי צה"ל בגבול הצפון
(צילום: Jalaa MAREY AFP)
הפעלת התכנית אושרה על ידי שר הביטחון יואב גלנט, ופיקוד הצפון עדכן בכך את ראשי המועצות. התכנית תנוהל על ידי הרשויות המקומיות, משרד הפנים ורח"ל במשרד הביטחון.
28 היישובים הכלולים בתכנית הם: רג׳ר, דישון, כפר יובל, מרגליות, מטולה, אביבים, דובב, מעיין ברוך, ברעם, מנרה, יפתח, מלכיה, משגב עם, יראון, דפנה, ערב אל עראמשה, שלומי, נטועה, יערה, שתולה, מתת, זרעית, שומרה, בצת, אדמית, ראש הנקרה, כפר גלעדי וחניתה. במשרד האוצר מתכוונים להוסיף היום את תושבי היישובים הללו לרשימת הזכאים למענקים.

מעגל הזכאים למענקים בדרום יורחב?

היום, עם פתיחת המושב בכנסת, צפויים חברי הכנסת לדרוש להכניס למעגל מענקי המפונים את כל התושבים שמתגוררים במרחק של עד 15 ק"מ מגבול הרצועה. על פי ההחלטה הנוכחית של משרד האוצר, מי שזכאי למענקים הוא רק מי שמתגורר במרחק של עד 7 ק"מ מהגבול.
מאתמול אחר הצהריים ועד הבוקר הוגשו כבר 3,000 בקשות לקבלת מענקים. על פי המתווה הנוכחי יהיו זכאים לו 35,000 עד 40,000 תושבים מעוטף עזה בתקציב כולל של 80 מיליון שקל. לפי שעה ישולם סכום של 1,000 שקל לאדם ו-5,000 שקל למשפחה.
אם ההצעה להגדיל את המרחק ל-15 ק"מ תתקבל, או שתושג פשרה על מרחק של 10 עד 12 ק"מ, ייכנסו למתווה גם אשקלון, אופקים ועוד כ-20 יישובים. צירוף הערים אשקלון ואופקים והיישובים הנוספים יעלה את התקציב ליותר מחצי מיליארד שקל.
פורסם לראשונה: 09:11, 16.10.23