סוריה האשימה את ישראל בתקיפה בדמשק ובחומס

עשרות טילי נ"מ סוריים נורו לעבר מטוסי חיל האוויר בתקיפה הנרחבת שסוריה ייחסה אמש לישראל. אף אחד מהמטוסים לא נפגע, אבל אחד הטילים, שנורה לכיוון דרום, התפוצץ באוויר ונפל במרחב שבין ירדן לישראל. בחיל האוויר בודקים אם חלקי הטיל נפלו בשטח ישראל. עדיין לא נמצאו לכך עדויות בשטח.
בכל מקרה, לא היה סיכון ליישובים בארץ ולכן לא הופעלה הלילה אזעקה. הטילים שנורו לעבר המטוסים היו כנראה SA-5, המכונה גם S-200, טיל קרקע-אוויר שיכול להגיע למרחק של 300 ק"מ. בשנתיים האחרונות אירעו כמה מקרים דומים, שגם בהם לא הופעלו אזעקות ולא בוצעו יירוטים. מצה"ל נמסר: "אנחנו לא יודעים אם חדר טיל מסוריה לישראל".
4 צפייה בגלריה
תקיפה בסוריה סוריה דמשק
תקיפה בסוריה סוריה דמשק
שמי דמשק, הלילה
(צילום: AFP)
בסוריה דווח אמש על תקיפה משולבת של חיל האוויר הישראלי בכמה יעדים ליד דמשק ובאזור חומס. לתקיפה המשמעותית היה גם קשר לזירה רחוקה יותר. "מערכות ההגנה האווירית שלנו פעלו נגד טילי האויב ויירטו את רובם", התפאר אמש גורם בצבא סוריה, כפי שנוהג משטרו של בשאר אסד לטעון כמעט לאחר כל תקיפה שמיוחסת לישראל.
לא לגמרי ברור מה היה היעד שהותקף, אך היום בצהריים דווח על ארבעה הרוגים בתקיפה הזו. ראש עיריית קארה שמצפון לדמשק, אחמד סארם, אמר לתחנת הרדיו הסורית "שאם" כי ארבעה תושבים נהרגו בעיר כתוצאה מהתקיפה שם. שלושה אנשים נוספים נפצעו לטענתו.
גם במרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, ארגון המזוהה עם האופוזיציה הסורית, טענו כי ישנם ארבעה הרוגים בתקיפה, אך נטען שהם אנשי חיזבאללה לכאורה. מוקדם יותר דיווחו במרכז המעקב כי בין יעדי התקיפה הישראלית היו גם אתרים המשמשים את ארגון הטרור הלבנוני בסוריה.
4 צפייה בגלריה
תקיפה בסוריה סוריה דמשק
תקיפה בסוריה סוריה דמשק
"הבית רעד מהדי הפיצוצים". פעילות מערכת ההגנה האווירית בדמשק, הלילה
(צילום: EPA)
4 צפייה בגלריה
(דיווחים בסוריה: מערכות ההגנה האווירית הופעלו באזור דמשק)
הדיווחים הראשונים על התקיפה פורסמו סמוך לשעה 23:15, אז דווח על הדי פיצוצים בשמי דמשק, בעקבות ירי טילים משטח לבנון. תושבים בדמשק סיפרו לפי סוכנות הידיעות AP כי שמעו לפחות חמישה פיצוצים עזים שהרעידו את הבניינים שלהם, בפרק זמן שנמשך 15 דקות.
שרת ההגנה הלבנונית, זיינה עכר, גינתה את המתקפה, שלדבריה מהווה הפרה של החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 1701. היא קראה לאו"ם למנוע מישראל להוציא לפועל מתקפות אוויריות נגד סוריה באמצעות המרחב האווירי של לבנון והוסיפה ששלחה תלונה לאו"ם בנושא.
מנכ"ל רשות התעופה האזרחית בלבנון אמר כי במהלך המתקפה האווירית, מטוס ששייך לחברת מידל איסט איירליינס הלבנונית שהגיע מאבו דאבי נאלץ לשהות במרחב האווירי של סוריה במשך כעשר דקות לפני הנחיתה, וכך גם מטוס של חברת התעופה הטורקית פגסוס.