עשרות הרוגים בפיגוע במסגד באפגניסטן
(צילום: רויטרס)

שבוע בדיוק אחרי הפיגוע הרצחני ביותר מאז נסיגת כוחות ארצות הברית מאפגניסטן, שוב פיגוע במהלך תפילות יום השישי: עשרות בני אדם נהרגו היום (ו') בפיצוץ במסגד שיעי בעיר קנדהאר שבדרום המדינה.
לפי הדיווחים מאפגניסטן, לפחות 32 נהרגו ויותר מ-68 נפצעו בפיגוע ההתאבדות שאירע במסגד. עד ראייה סיפר לסוכנות הידיעות AP כי ארבעה מחבלים מתאבדים הגיעו למסגד. שניים פוצצו עצמם בכניסה, ושני האחרים רצו פנימה ופוצצו עצמם ליד המתפללים הרבים. לדבריו, בתפילות יום השישי במסגד משתתפים לרוב כ-500 איש.
3 צפייה בגלריה
פיגוע במסגד באפגניסטן
פיגוע במסגד באפגניסטן
דם על רצפת המסגד
3 צפייה בגלריה
פיגוע במסגד באפגניסטן
פיגוע במסגד באפגניסטן
סמוך למסגד שבו אירע פיגוע ההתאבדות
(צילום: EPA)
בתמונות ובסרטונים שפורסמו ברשתות החברתיות נראו הרוגים ופצועים רבים על רצפת מסגד אימאם ברגה, שהפכה לאדומה. כוחות מיוחדים של הטליבאן הגיעו למקום ובמקביל נקראו תושבים לתרום דם לפצועים.
ביום שישי שעבר נהרגו כ-80 בני אדם ויותר מ-140 נפצעו בפיצוץ במסגד במחוז קונדוז שבצפון מזרח אפגניסטן. סגן מפקד המשטרה במחוז קונדוז אמר אז כי ייתכן שהפיגוע בוצע על-ידי מחבל מתאבד שהתערבב בין המתפללים במסגד. כמה שעות לאחר הפיגוע, דאעש הודיע בטלגרם כי הוא אחראי לפיצוץ.
לפני שבוע: נמלטים מהמסגד שבו אירע הפיגוע בקונדוז

3 צפייה בגלריה
הרגעים שאחרי הפיגוע באפגניסטן
הרגעים שאחרי הפיגוע באפגניסטן
המסגד בקונדוז, לאחר הפיגוע ביום שישי שעבר
(צילום: AP)
מתקפות הטרור האחרונות מדגישות את האתגרים הביטחוניים הניצבים בפני הטליבאן. הארגון השתלט על אפגניסטן בחודש אוגוסט ומאז ביצע כמה וכמה פעולות נגד תאים של דאעש, שמנגד לקח אחריות על חלק ממתקפות הטרור הללו.
טליבאן ודאעש הם שניהם ארגוני טרור איסלאמיסטיים סוניים, אך בין הארגונים יש חילוקי דעות בנושאי דת ואסטרטגיה – מה שהוביל למאבקים קשים ביניהם. ארגון "המדינה האיסלאמית בחורסאן", הזרוע האפגנית של דאעש, אחראי גם למתקפת הטרור בנמל התעופה הבינלאומי בקאבול, בעיצומה של נסיגת כוחותיהן של ארה"ב ומדינות המערב מאפגניסטן. בפיגוע ההוא נהרגו 13 חיילים אמריקנים ויותר מ-100 אפגנים, שנהרו לנמל כדי להימלט מארצם אחרי עליית הטליבאן לשלטון.