5 צפייה בגלריה
פיגועים באזור ירושלים
פיגועים באזור ירושלים
זירות הפיגועים בשבוע האחרון
(צילום: לירן תמרי, דוברות המשטרה, AP Photo/Ohad Zwigenberg)
פיגוע הדקירה שהתרחש בצהריים (רביעי) בירושלים היה השלישי בבירה תוך שבוע - והחמישי ברחבי הארץ. שבוע הפיגועים האחרון הביא לפציעתם של תשעה בני אדם, ולמותו של חייל צה"ל מקסים מולצ'נוב, שנהרג בפיגוע במחסום מכבים.
לאחר הפיגוע היום, המשטרה הודיעה כי "יש היערכות משטרתית מוגברת ברחבי העיר על רקע אירועי סליחות טרום החג, וגם לנוכח איומי פח"ע כפי שבא לידי ביטוי לאחרונה במספר מקרים בעיר". הפצוע בינוני בפיגוע הדקירה, באחד מהאזורים המתוירים של ירושלים, הוא תושב אשדוד שהגיע לטייל עם אמו. יחד איתו נפצע באורח קל גם תייר בן 17. המחבל ירד מאוטובוס, עלה לטיילת שער יפו ותוך זמן קצר הוציא סכין קצבים והחל לדקור. מאבטח ממתחם ממילא ושוטר השתלטו עליו - ונטרלו אותו.

5 צפייה בגלריה
פיגוע דקירה שער יפו ירושלים
פיגוע דקירה שער יפו ירושלים
זירת הפיגוע וסכין הקצבים שבו השתמש המחבל
(צילום: רוני גרין שאולוב, דוברות המשטרה)
מיד אחרי הפיגוע, ברשתות החברתיות פרסמו פלסטינים האשטג בדמות "פיגוע הקופיץ" (סכין קצבים), על שם הסכין שבה השתמש המחבל בן ה-17. קריקטורות שפרסמו הפלסטינים הראו בין השאר מחבל נושא סכין גדולה ורודף אחר חרדי ושוטר, כשרגלו של השוטר חתוכה והמחבל אומר "זה בשבילך אמא". ברקע נראית תמונת המחבלת מג'נין, שהתנפלה עם סכין על שוטר בעיר העתיקה ונהדפה בבעיטות.
חמאס כינה את הפיגוע היום ואת זה שהתרחש אתמול בבקעה בתור "נקמת הנשים" - כפעולות נקמה על חמש בנות ממשפחת עג'ולני מחברון שלפי טענתן, חיילות גרמו להן להתפשט על מנת לבצע בדיקה ביטחונית בביתן. סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, סאלח אל-עארורי, אמר לאל-ג'זירה מיד אחרי הפיגוע כי "חמאס נוכח בהתנגדות. מספר גדול של פיגועים בוצע על ידי לוחמים של גדודי אל-קסאם (הזרוע הצבאית של חמאס - ע"ח). אל-עארורי התפאר במספר הפיגועים, ומנה אותם אחד אחד: בבקעת הירדן, בחווארה, בעלי, בקדומים, בגוש עציון ובתל אביב.
5 צפייה בגלריה
קריקטורה פלסטינית
קריקטורה פלסטינית
"זה בשבילך, אמא". הקריקטורה שהופצה אחרי הפיגוע
אמש התרחש פיגוע נוסף בבירה, כשמחבלת מג'נין התנפלה עם סכין על שוטר סמוך לשער חוטה בעיר העתיקה. המחבלת, שפניה כוסו בחיג'אב, שלפה סכין וניסתה לדקור את השוטר, שלא נפגע הודות לאפוד המגן שעטה לגופו. הוא הדף את המחבלת לרצפה - ונטרל אותה בבעיטות. פיגוע נוסף היה אתמול בבקעת הירדן, שם נפצע באורח בינוני לוחם מג"ב מירי מחבל פלסטיני בן 16 מכפר סמוך ליריחו - שחוסל בזירה.
ביום חמישי האחרון התבצע פיגוע דריסה במחסום מכבים שליד העיר מודיעין. מחבל נסע על כביש 443, ביצע פניית פרסה לפני מחסום מכבים, וזיהה לוחמים שיצאו מהבסיס ליום צוות והולכים עם הפנים לכיוון המחסום.


הוא דרס את הלוחמים ופגע בבני אדם נוספים, בהם צעיר וצעירה כבני 25 שהיו ברכב פרטי בו המחבל התנגש בזמן שהחל בהימלטות, ונפצעו באורח קל. כמו כן, שני צעירים כבני 20 נפצעו באורח קשה וקל, ונער פלסטיני כבן 15 נפצע באורח קל. בפיגוע נהרג גם כאמור לוחם התותחנים מקסים מולצ'נוב, שעלה מאוקראינה לישראל ונטמן אתמול.
יום לפני כן, בפיגוע דקירה בתחנת הרכבת הקלה שבטי ישראל בירושלים, דקר מחבל בן 14 משכונת בית חנינא שבצפון העיר צעיר בן 19, שנפצע בינוני. לוחם משמר הגבול שהיה בנסיעה ברכבת חיסל את המחבל, נער בן 14 משכונת בית חנינא בצפון העיר. במקביל, עשרות יהודים שנקלעו לזירה ניסו לפגוע בכלי רכב של ערבים שחלפו במקום. במשטרה חששו מפעולות נקם, ובעקבות כך הוזרמו למקום כוחות רבים שפעלו לפיזור ההתקהלות.


5 צפייה בגלריה
מקסים מולצ'נוב החייל ההרוג בפיגוע במכבים רעות
מקסים מולצ'נוב החייל ההרוג בפיגוע במכבים רעות
סמל מקסים מולצ'נוב. לוחם התותחנים שעלה מאוקראינה ונהרג בפיגוע במחסום מכבים בשבוע שעבר
(צילום: מתוך הרשתות החברתיות )
על אף המתיחות הביטחונית בירושלים, נראה כי רבים לא פוחדים להסתובב בעיר. "אני לא חוששת להסתובב פה בכלל, זו המדינה שלנו ואסור לנו לחשוש", אמרה רחל, שהגיע למתחם ממילא הסמוך למקום הפיגוע - כחצי שעה לאחר שהתרחש. "אתמול התחתנתי והיום באנו לכותל להנות ולחגוג את החתונה שלנו ואת התחלת החיים שלנו. אני מאחלת לכל אחד שיהיה שמח ויבוא ויתאהב בישראל".
ליאור מרמת השרון, שהגיע למתחם ממילא בדרכו לכותל, סיפר כי "בדיוק איך שהגענו לירושלים לחניון פה שמענו שהיה פיגוע". לדבריו, "זה מציק אבל אנחנו חזקים, ירושלים שלנו ואנחנו לא מוטרדים יותר מדי. יש חששות אבל אנחנו לא מודאגים, בורא עולם איתנו ואנחנו עם חזק ומאוחד".

5 צפייה בגלריה
רחל
רחל
"זו המדינה שלנו ואסור לנו לחשוש". עוברי אורח באזור זירת הפיגוע, היום
(צילום: גיל יוחנן)
שמואל, מתנדב באיחוד הצלה שהגיע לזירת הפיגוע בעקבות קריאה מהמוקד, סיפר על הטיפול בנפגעי חרדה במקרים כאלו: "יש יחידת חוסן באיחוד הצלה שמטפלת בנפגעי חרדה, ואנחנו גם יודעים איך לטפל באנשים שהם באמצע התקף חרדה - איך לנשום בצורה נכונה ואיך לעזור להם".