ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה אמר לחברת החדשות "בלומברג", על רקע הדיווח כי הרשות הפלסטינית עובדת עם ארה"ב על תוכנית לניהול רצועת עזה לאחר המלחמה, כי הוא לא שולל אפשרות שחמאס יהיה "שותף זוטר תחת אש"ף", ויסייע בקמת "מדינה עצמאית חדשה הכוללת את הגדה המערבית, רצועת עזה ומזרח ירושלים".
בתגובה לדברים הללו, ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר כי "לא יהיה חמאס - אנחנו נחסל אותו. בנוסף, עצם העובדה שזאת ההצעה של הרשות הפלסטינית רק מחזקת אותי במדיניותי: הרשות הפלסטינית אינה הפתרון".
3 צפייה בגלריה
מוחמד אשתייה ראש הממשלה הפלסטיני ,איסמעיל הנייה
מוחמד אשתייה ראש הממשלה הפלסטיני ,איסמעיל הנייה
הנייה ואשתייה
(צילום: REUTERS/James Oatway, Dalati Nohra/Lebanese Official Government via AP)
הכותרת
האם אפשר למוטט את חמאס? אתם שאלתם - רון בן ישי ענה
26:51
אשתייה ציין בריאיון כי מטרתה של ישראל למוטט את חמאס "אינה ריאלית", וכי על הארגון להצטרף לרשות הפלסטינית תחת מבנה שלטוני חדש. "חמאס לפני 7 באוקטובר זה דבר אחד, ואחרי זה דבר אחר", אמר אשתייה, המנהל את הרשות הפלסטינית תחת היו"ר אבו מאזן מאז 2019. "אם הם יהיו מוכנים לקבל את המצע הפוליטי של אש"ף, יהיה על מה לדבר. הפלסטינים לא צריכים להיות מפולגים".
לדברי אשתייה, מוקדם יותר השבוע הוא נפגש עם גורמים אמריקנים כדי לדון בתוכנית "היום שאחרי המלחמה" - וכי שני הצדדים הסכימו שישראל "לא צריכה לכבוש מחדש את הרצועה, לצמצם את אדמתה לאזור חיץ או לגרש פלסטינים ממנה". הוא ציין: "אנחנו לא נפעל לפי התוכנית הצבאית של ישראל. העם שלנו שם. אנחנו צריכים ליצור מנגנון הגנה יחד עם הקהילה הבינלאומית. יהיה צורך מאוד גדול בהרגעה ובבנייה מחדש כדי לאחות את הפצעים".
לפי הדיווח, אשתייה יטוס בסוף השבוע לקטאר כדי לבקש מדוחה "להעביר לרשות הפלסטינית את הסיוע הכלכלי שניתן לחמאס בשנים האחרונות, ולהעניק לה יותר משאבים להשגת מטרות לאחר המלחמה".
3 צפייה בגלריה
חיילים יוצאים מרצועת מעזה
חיילים יוצאים מרצועת מעזה
"לא נפעל לפי התוכנית הצבאית של ישראל". חיילים יוצאים מרצועת מעזה
(צילום: רויטרס)
בכירים בוושינגטון אומרים כי לישראל אין אינטרס לדבר על "היום שאחרי" המלחמה מכיוון שהיא לא רוצה לשלוח מסר שהקרבות לקראת סיום. עם זאת, בירושלים מבינים שצריך לדון בנושא אבל מול מהלך כזה יש מעט מאוד תכנון מדיני.
ככל שיש תוכנית מדינית, צריכים את מדינות ערב - ואלו מודאגות שישראל לא מוכנה לדבר על התוכנית הגדולה יותר. ישראל אמרה שלא תהיה מעורבות של הרשות הפלסטינית בשיקום עזה, ומדינות ערב מוכנות להיות מעורבות. ואולם, הן היו רוצות לדעת שישראל מוכנה לדון על יוזמה רחבה יותר.
בכירים אמריקנים אומרים שעמדת ארה"ב היא שהרשות הפלסטינית צריכה להיות מעורבת בשיקום עזה בדרך כלשהי, אבל אף אחד לא יודע איך זה ייראה. זה לא יהיה יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שייכנס וינהל את עזה, אבל לרשות חייבת להיות מעורבות כי אחרת היא לא תקבל שום תמיכה ממדינות ערב. לשיטת האמריקנים, זו תהיה "רשות פלסטינית חדשה" שתעבור שינוי ותחוזק.
3 צפייה בגלריה
נתניהו, אבו מאזן, וביידן
נתניהו, אבו מאזן, וביידן
נתניהו, אבו מאזן וביידן
(צילום: אלכס קולומויסקי, GHANAIM / PPO / AFP, AP Photo/Evan Vucci)
לפני כשבוע אמרו כמה גורמים לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי ישראל עדכנה כמה מדינות ערביות שברצונה ליצור אזור חיץ בגבול עם עזה עם סיום הלחימה - כדי למנוע מתקפות אפשריות בעתיד.
לפי הדיווח, ישראל כבר ציינה בעבר שהיא שוקלת ליצור אזור חיץ בתוך עזה, אך המקורות ציינו שהצגת התוכנית לשותפותיה הערביות הגיעה כחלק מתוכניותיה העתידיות לגבי עזה. גורם אמריקני אמר לרויטרס שישראל "הציפה" את סוגיית אזור החיץ, והדגיש כי וושינגטון מתנגדת לכל תוכנית שתצמצם את השטח הפלסטיני. דובר המועצה לביטחון לאומי ג'ון קירבי חיזק זאת כשאמר: "אי אפשר לצמצם את שטח עזה. הוא פלסטיני".