בזמן שמשוחררות משבי חמאס קראו בעצרת ב"כיכר החטופים" בתל אביב להחזיר עכשיו את אלו שנותרו מאחור, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח הערב (שבת) "לעשות הכול" כדי שזה יקרה, אך בד בבד אמר ש"צה"ל ממשיך להילחם במלוא העוצמה" כדי לפגוע בארגון הטרור בעזה. דברי ראש הממשלה נאמרו בנפרד מדברי שר הביטחון יואב גלנט, שערך הצהרה משלו לפני מסיבת העיתונאים של נתניהו. ynet העביר את האירוע בשידור ישיר.
מסיבת עיתונאים של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקריה בתל אביב
(צילום: לע"מ)

בתחילת דבריו התייחס ראש הממשלה להודעה על נפילתו של מפקד החטיבה הדרומית באוגדת עזה, אלוף-משנה אסף חממי בקרבות ב-7 באוקטובר. "הערב התבשרנו בשורה קשה", אמר נתניהו. "הערב התבשרנו שאלוף-משנה אסף חממי נפל בקרב. אסף היה מפקד החטיבה הדרומית באוגדת עזה. לפני שבועיים נפגשתי עם משפחתו, התפללנו יחד לתוצאה אחרת ולצערי התוצאה לא התממשה. אסף היה גיבור של כולנו".
3 צפייה בגלריה
אל"ם אסף חממי
אל"ם אסף חממי
אל"מ אסף חממי
(צילום: דובר צה"ל)
בהמשך דיבר נתניהו על החטופים שהוחזרו לארץ במסגרת העסקה עם חמאס. "כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו", אמר נתניהו. "בשבוע האחרון הצלנו עולמות רבים. החזרנו 110 נפשות. שחררנו 86 אזרחים ישראלים, ילדים ונשים, נערים ונערות, אימהות וסבתות, וכן עשרות אזרחים זרים. האומה כולה ורבים בעולם עקבו בנשימה עצורה אחרי כל שחרור ושחרור.
"אלה לא רק שמות, אלא נשמות של ילדים וילדות שהחזרנו אותם הביתה. החזרנו אותם לחיים. נלווה אותם ונדאג להם. אני מחבק את כולם. ברוכים היוצאים מן התופת, ברוכים השבים הביתה. הוצאנו אותם מחשכה לאור, משעבוד לגאולה. רק לפני שבוע זה היה נראה בלתי-נפס, דמיוני לחלוטין, והנה היום הם כבר כאן, עטופים באהבת קרוביהם ואהבת העם".
עצרת בכיכר החטופים בתל אביב
(צילום: SATVIEW)

נתניהו הוסיף: "מה גדול האושר בשובם ומה גדול הכאב על אלה שנרצחו באכזריות נוראית, ועל אלה שעדיין לא שבו. התחבטתי רבות בימים שלפני ההחלטה. שאלתי את עצמי איך מתדיינים עם השטן שרצח, ביתר ושרף בני אדם נשים ילדים וטף, שטן שלחיי אדם אין שום ערך בעיניו. אבל באותה נשימה היה לי ברור שאנו יכולים לחלץ מציפורני השטן עשרות רבות מחטופינו ועל האפשרות הזאת לא הייתי מוכן לוותר.
"ניהלנו משא ומתן קשוח תחת אש, מבוקר עד ערב. שוחחתי תכופות עם הנשיא ביידן והפעלנו לחץ על המתווכים כדי לשפר את המתווה, ואכן הצלחנו לשפר אותו באופן ניכר. הפעלנו מאמץ חובק עולם עם המוסד והשב"כ וקיימתי קשר יומיומי עם הבית הלבן. המאמץ נשא פרי והכפלנו את מספר המשוחררים, אבל המשימה טרם הושלמה. השגנו את שחרור חטופינו בזכות הלחץ הצבאי המסיבי שהפעילו חיילינו הגיבורים והמאמץ המדיני הבלתי פוסק שהובלתי עם חבריי. אני ורעייתי פגשנו חלק ממשפחות החטופים שנשארו בשבי חמאס. התחייבתי בפניהן - נעשה הכול כדי להשיבם הביתה, נעשה הכול כדי להשיב את כולם".
3 צפייה בגלריה
תמונות מהפעילות הקרקעית של כוחות צה״ל ברצועת עזה
תמונות מהפעילות הקרקעית של כוחות צה״ל ברצועת עזה
כוחות צה"ל ברצועת עזה
(צילום: דובר צה"ל )
אחרי שדיבר על סוגיית החטופים, עבר נתניהו לדבר על המשך הלחימה מול חמאס: "כדי להשלים המשימה של השבת חטופינו לחסל את חמאס ולהבטיח שעזה לא תחזור להיות איום על ישראל - אנחנו ממשיכים להילחם בכל העוצמה. לכך נערכו לוחמנו בימי ההפוגה - לניצחון מוחלט על חמאס. פגשתי בשטח את הלוחמים הנפלאים שאמרו לי 'ראש הממשלה תמשיך עד הסוף'. ואני אמרתי להם 'עד הסוף'. אין בכלל שאלה.
"יש לכם על מי לסמוך - לוחמי ולוחמות צה"ל, לוחמי השב"כ, השוטרים והשוטרות הם הטובים ביותר. יש בהם רוח גדולה, יש בהם עוז, יש בהם אמונה. הלחימה נמשכת - שלשום הנחיתי את צה"ל לחדש את הלחימה בעוצמה גוברת. ביממה האחרונה השמדנו מעל 400 מטרות טרור של חמאס. חיסלנו מחבלים בחאן יונס ובית לאהיה. אנו פועלים גם בצפון הרצועה. רבים שאלו אותי 'האם תחדש את המלחמה בתום ימי ההפוגה?', והשבתי לאותו חייל 'חד משמעית כן'. נמשיך במלחמה עד שנשיג את כל מטרותיה. ואי-אפשר להשיג מטרות אלה ללא המשך התמרון הקרקעי. התמרון הכרחי כדי לבצע את התוצאות בהמשך".

"אני מציג את צדקת דרכינו"

בתשובה לשאלה שעסקה בעצירת המתווה להשבת חטופים, אמר נתניהו: "חמאס הפר את ההסכם ואמרתי שאם יפר את ההסכם נחזור למלחמה. כך עשינו והלחץ הזה ילך ויגדל. אני מעדיף לתת לחמאס לשאול את השאלות, הוא מקבל את התשובה שלנו בשטח. קיים לחץ בינלאומי, אני לא מכחיש את זה. אבל מה שאני עושה זה לייצר מרחב בינלאומי מול הלחץ הזה ומדבר עם מנהיגים כל יום. אני מציג את צדקת דרכנו".
נתניהו העביר גם מסר לתושבי הצפון על רקע חידוש חילופי האש עם חיזבאללה בגבול לבנון: "אני אומר לתושבי הצפון את מה שאני אומר לתושבי הדרום - נחזיר את הביטחון, הן בצפון והן בדרום. זאת פעולה שיש לה סדר מסוים. לא צריך להתעכב על השיקולים שלנו. אנחנו דנים על הסדר הנכון והפעולה המושכלת והאיתנה. אנו מחויבים להשיב את הביטחון לכל אזרחי ישראל. אנשים יחזרו כשתהיה להם תחושת ביטחון, ואני אומר שתחושת הביטחון שיהיה ביטחון. זה עד כדי כך פשוט. אי-אפשר לכפות את זה אחרת וגם לא ננסה".
3 צפייה בגלריה
יחיא סינוואר
יחיא סינוואר
יחיא סינוואר
(צילום: EPA)
על הטענות שראשי מערכת הביטחון הציעו לו לחסל את מנהיג חמאס יחיא סינוואר, ושהוא דחה אותן, השיב נתניהו: "לא אנהג בחוסר אחריות ולא אחשוף את כל התמונה שהוצגה בפניי ואת מגוון ההמלצות שקיבלתי מכל גורמי וזרועות הביטחון. כשהנסיבות אפשרו זאת חיסלנו מנהיגים רבים, הן של חמאס והן של ארגוני טרור אחרים ונשלים את המשימה עכשיו. אנו עומדים על שליטה ביטחונית ישראלית במרחב כולו - לאורך שנים - להבטיח שלא יקום גורם טרור חדש".
בתשובה לשאלת ynet על התנאים שבהם הוחזקו החטופים בעזה, אמר נתניהו: "ככל שמתרבות העדויות, אתה מבין שהם חוו גיהינום בדרגות שונות, וכל אחד יכול לדמיין את עצמו נתון בגיהינום הזה אם זה רעב, אלימות, האי-ודאות והידיעה החלקית שהייתה לחלק מהם לגבי גורל יקיריהם שנרצחו או הפציעות שנפצעו. גיהינום. הם הוחזקו על-ידי השטן וזה התיאור הכי מדויק שאני יכול להגיד".
נתניהו נשאל אם יתפטר מתפקידו בתום המלחמה לנוכח סקרים שמהם עלה כי רבים בציבור קוראים לו לעשות זאת. הוא השיב: "אני לא מתעסק בסקרים. קיבלתי מנדט מאזרחי ישראל להוביל את מדינת ישראל - אנו לא עובדים לפי סקרים יומיים. אנו עובדים למטרה אחת ואני משקיע בה את כל מרצי וניסיוני - והיכולות שעומדות לרשותי לתת גם את המרחב הצבאי וגם המרחב המדיני. אם אין לך מרחב מדיני אין לך מרחב צבאי. בלעדי זה לא היינו יכולים לנהל המלחמה. זה הדבר היחידי שמעניין אותי".
על ההחלטה של שר הביטחון גלנט לקיים מסיבת עיתונאים נפרדת לפניו, אמר נתניהו: "הצעתי לשר הביטחון לקיים מסיבת עיתונאים משותפת. הוא החליט מה שהחליט. חשוב שהציבור ישמע אותנו ויבין שאנו עובדים במשותף בקבינט המלחמה ולא רק שם כדי להשיג את מטרות המלחמה". מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה: "מקיימים הצהרות לעיתים ביחד ולעיתים לחוד".
הצהרה לתקשורת של שר הביטחון יואב גלנט
(צילום: לע"מ)

השר גלנט אמר מוקדם יותר בהתייחסות נפרדת להסכם שחרור החטופים: "הדברים היו ברורים - כל הילדים והנשים חייבים לחזור. חמאס הפר את ההסכם, הוא מסרב להעביר 15 נשים ושני ילדים.
"כתוצאה מזה הנחיתי את צה"ל לחדש את האש כבר אתמול בבוקר. אתמול ראיתי את התוצאות מתא הטייס והיום בשטח והתוצאות מרשימות מאוד. לנגד עינינו עומדות המטרות - לשבור את חמאס ולהחזיר את החטופים לבתיהם".
גלנט הוסיף: "אנחנו יודעים היום, ככל שאתה מעמיק את הפעולה הקרקעית - אתה מגיע לשני יעדים: אתה פוגע בעוד מפקדים אבל גם הם משוועים לשקט וזה מה שמביא לנו את החטופים. חמאס חשב שכוחותיו יוכלו לעצור את צה"ל, היום כל מג"ד בחאן יונס יודע מה קרה ושזה גם עתידו. מה שעומד בין הצלחת צה"ל ופירוק גדוד שלהם זה רק מה שצה"ל יעשה ולא מה שיקבע חמאס.
"חמאס הפר באופן בוטה את הסיכום שאליו הגענו", אמר גלנט. "כל ילד ואישה שחזרו הם עולם ומלואו וחיזקו את מחויבותנו להחזיר את כולם. זו חובתנו. שחרור חטופים בחיים זו משימה עליונה של צה"ל והדרך להשיג את זה, זה בפעולה אגרסיבית".