מקרה נדיר בישראל: משרד הבריאות הודיע הבוקר (יום ו') כי גבר תושב הצפון, בן 36, ללא מחלות רקע, נפטר לאחרונה מדלקת מוחית מאמבה נדירה (naegleria Fowleri).
1 צפייה בגלריה
אמבה אוכלת מוח
אמבה אוכלת מוח
אמבה אוכלת מוח
(צילום: shutterstock)
במשרד הבריאות אמרו כי מדובר על מקרה נדיר שאובחן בזכות עירנות של רופאת זיהומיות שחשדה באבחנה הנדירה ועירבה את לשכת הבריאות המחוזית והמעבדה המרכזית של משרד הבריאות. עוד נמסר כי לאור נדירות המקרה היה צורך לשלוח את הדגימה הקלינית למרכז לבקרת מחלות בארה"ב. האיש עצמו נדבק בישראל.
בהודעת משרד הבריאות נכתב כי האמבה נמצאת במים מתוקים, שלוליות, או מקורות מים עומדים מסוגים שונים. בעולם דווחו כ-400 מקרים של המחלה. מדובר על מחלה נדירה ששיעור התמותה ממנה גבוה. עוד נמסר כי החקירה לגבי חשיפה אפשרית נמצאת בעיצומה. "משרד הבריאות פועל עם המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות ויעדכן את הציבור בממצאים", אמרו במשרד הבריאות.
מהמרכז הרפואי פדה-פוריה, שם אובחן האיש כחולה, נמסר כי המקרה אירע לפני כחודש, והמטופל היה מאושפז בטיפול נמרץ נשימתי. "מדובר במקרה מאד נדיר שאובחן על ידי מנהלת היחידה למניעת זיהומים במרכז הרפואי פדה-פוריה, ד"ר היבה אבו זיאד וצוות המעבדה למיקרוביולוגיה, בראשותו של ד"ר אבי פרץ ובסיוע המעבדה למיקרוביולוגיה מולקולרית ברמב"ם" נמסר מבית החולים.
לפי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית (CDC) הזיהום מתרחש בדרך כלל בשחייה או צלילה במים מתוקים וחמים. ב-CDC אמרו עוד כי לא ניתן להידבק מבליעת מים מזוהמים והאמבה לא עוברת מאדם לאדם. בארה"ב הזיהומים כתוצאה מהאמבה הם נדירים ודווח על 34 מקרים בין 2009 ל-2018. התסמינים כוללים חום, בחילות והקאות, כאבי ראש וצוואר נוקשה. רוב הנדבקים מתים בתוך שבוע.